| dany5555 a întrebat:

puppy dog eyes! Am nevoie de ajuutor.incepe scoala si nu stiu o problema din tema de la geometrie.[sunt cls. a 6 - a]. Va rooog puppy dog eyes.habar n`am.:]]. Adica nu prea imi iese desenul.

Fie un triunghi ABC cu ∠B congruent cu ∠C. Perpendicularele din C pe AB si in B pe BC se intersecteaza in M, iar perpendicularele din B pe AC si in C pe BC se intersecteaza in N. Demonstrati ca [BM] congruent cu [CN].

[∠ = unghi]

2 răspunsuri:
| dany5555 explică:

E din culegere: MATE 2010/2011

pag. 150 - ex. 10

| DaiiiXdD a răspuns:

Buna
T ajut eu.as vrea sa stiu de unde ai problema asta din carte sau culegere? Sunt si eu tot a6a