| LoveeMakeup9 a întrebat:

Am problema: Segmentele congruente [AB] SI [CD] se intersecteaza in punctul O astfel incat [BO] congruent cu [CO].Sa se demonstreze ca: a) [AC] congruent cu [BD]... Nu as vrea sa imi rezolvati problema dar la punctul a) am gasit doua congruente...a treia nu o stiu! HELP! 1. [CO] congruent cu [BO] 2. Unghiurile COA si BOD opuse la varf 3.NUSH sad Dau funditaaaaaaaaaaa

Răspuns Câştigător
| didiDia a răspuns:

E foarte simplu:
punctele 1 si 2 pe care le-ai scris tu sunt corecte
pentru punctul 3:
AO=AB-BO
DO=DC-CO
cum AB congruent cu DC, iar BO congruent cu CO -->AO si DO segmente congruente
-->punctul 3 este : AO si DO segmente congruente
De aici stii ca-ti reiese ca triunghiurile AOC si BOD sunt congruente si de aici obtii raspunsul de la punctul a.

| LoveeMakeup9 explică (pentru didiDia):

Salut big grin
Stiu ca a trecut mult timp de cand am pus intrebarea asta da oricum mersi pentru raspuns (chiar daca nu l-am folosit o sa iti dau tie fundita pentru ca era corect raspunsul doar ca nu am avut timp atunci sa intru)

4 răspunsuri:
| roxanamaria99 a răspuns:

Pai trebuie sa iei 2 triunghiuri AOC si BOD, faci elementele de congruenta si spui [OC] congruent cu [OB], triunchiuri opuse la varf si etc sper ca te-am ajutat. PS cand ai probleme in care trebuie sa demonstrezi ca doua unghiuri sunt congruente sau 2 laturi gaseste 2 triunghiuri si si scrie elementele de congrunta happy

| roxanamaria99 a răspuns:

Pai trebuie sa iei 2 tiunghiuri AOC si BOD si sa scrii elementele de congruenta dintre cele 2. tot timpul cand ai de demonstrat o congruenta gaseste 2 triunghiuri si scrie elementele de congruenta astfel iti vei rezolva problemele happy sper ca te-am ajutat big grin

| didiDia a răspuns (pentru roxanamaria99):

Nu ai ajutat-o cu nimic. Mai bine taceai.