| anonim_4396 a întrebat:

Poate au mai fost utilizatori care au mai pus intrebarea asta, dar ce parere aveti de jocul Blue Whale?
Ati auzit de el?
Ce parere aveti de cei care l-au jucat?
Ce parere aveti de cei/cel care l-a inventat?
Credeti ca asta este o conspiratie?
Care este parerea vostra in legatura cu toata situatia asta?

66 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Am aflat ieri de existenta acestui joc satanic de pe un grup de mamici de pe Facebook, cineva pusese si un articol. Dupa parerea mea cel bolnav a fost creatorul jocului care a vrut sa traga in groapa mortii alte suflete cu ingerul slab. Cei care au ales moartea sunt oamenii care nu stiu sa se lupte cu viata, cu greutatile ei, oricat ai fi tu de depresiv, dar daca nu ai nici o ambitie si vointa nu pot face nimic in viata si cazi in cealalta latura, a mortii. Sper sa fie adolescenti sa realizeze inainte pana sa se bage in acest cerc vicios al astfel de jocuri! Este precum fumatul sau consumul de droguri, asa si jocul asta.

| Mayhem666 a răspuns (pentru MihaelaDart):

Am auzit ca au murit cam peste 130 de copii/adolescenti din cauza acestui joc idiot.

| RAY a răspuns:

Man e selectie naturala, oamenii slabi de inger ajuta selectia naturala

| Drimmero a răspuns:

Vorba lui Lapusneanu....prosti, dar multi!
In lumea asta domina doar psihopatii si cretinii,, vai de ea de lume/

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Asta e o "situatie"? laughing)
Nici nu ai idee cat de marunt e lucrul asta.

| T0T a răspuns:

Nu îmi pasă sincer.

| AkiseAru a răspuns (pentru T0T):

Tu zici ca nu iti pasa, dar daca te trezesti cu copilul tau ca joaca acest joc, si tu o sa zici ca nu e real si ca e o prostie, si lasi copilul sa joace, si te trezesti ca se sinucide. Te sfatuiesc sa te informezi.

| T0T a răspuns (pentru AkiseAru):

Eu cred că dacă seamănă cu mine nu e suficient de idiot încât să facă asta. Deci nu, nu îmi pasă.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

W0nger inca nu a aflat de acest joc, daca afla de el,, mai scapa lumea de un prostalau

| syd2 a răspuns (pentru AkiseAru):

N-are copii mai dragule

| LoveSleep a răspuns:

Pare genul meu de joc

| OldSoul a răspuns:

Da.
Cam prosti ei asa.
Bravo lor, dar mai bine s-ar interna intr-un sanatoriu.
Nu.
Noi sa fim sanatosi, restul sa faca ce vrea.
https://youtu.be/AX1BTiHzq-I

| Mayhem666 a răspuns (pentru OldSoul):

Pare interesant filmul, parca am impresia ca am mai vazut o data trailer-ul ala, dar mi-a fost prea lene si nu aveam chef de film atunci.

| OldSoul a răspuns (pentru Mayhem666):

Este exact cam aceeasi idee, eu am vazut filmul la cinema, daca ai putina rabdare s-ar putea sa-ti placawinking

| Florentina9210 a răspuns:

Ce e Blue Whale?

| Mayhem666 a răspuns (pentru Florentina9210):

E un joc suicidal.
Uite aici un video

https://www.youtube.com/watch?v=aAN1NPVzvKE

| Florentina9210 a răspuns (pentru Mayhem666):

Nu ma intereseaza.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Florentina9210):

Pai ai intrebat ce este, si ti-am raspuns.

| Florentina9210 a răspuns (pentru Mayhem666):

De cand am citit ''suicidal'' nu m-a interesat.

| RAY a răspuns (pentru Florentina9210):

E un joc manipulator, e intersant cum incearca sa te manipuleze prin teste si amenitari cu moartea la adresa celor dragi, vezi filmul nerve http://www.imdb.com/title/tt3531824/

care cred ca o sal mai revad o data, recomand si das experiment

| Mayhem666 a răspuns (pentru Florentina9210):

Videoclipul pe care ti l-am lasat, nu arata cum e jocul, ci este un baiat care explica, ca este un joc, care nu trebuie jucat, si arata cele 50 de reguli ale jocului, ca sa ii faca pe cati mai multi oameni sa incerce sa nu il joace, ca li se va intampla ceva rau la final, daca il joaca. Intr-un fel este un videoclip informativ.

| Florentina9210 a răspuns (pentru RAY):

Hmm, sa vad cine o sa ma ameninte pe mine cu moartea.
O sa vad si filmul in seara asta.

| Florentina9210 a răspuns (pentru Mayhem666):

''ca li se va intampla ceva rau la final, daca il joaca'' cu siguranta. laughing
Ma bate gandul sa incerc, dar daca dupa se schimba rolurile?

| RAY a răspuns (pentru Florentina9210):

Nu vorbi asa vrei sa ma intristezi

| Florentina9210 a răspuns (pentru RAY):

Iti va parea rau, daca voi muri?

| Clorox a răspuns:

Nu cred ca este o conspiratie, sfarsitul este cam irelevant, dupa ce ca te-ai chinuit toate zilele alea, macar sa-ti dea o misiune cu rata de succes 99% macar asa stii ca ai sanse de 1% sa traiesti =)
In fine, este o prostie, nu inteleg de ce ai face asta, daca era pe bani mai ziceam...
Mai bine fac alte chestii necurate laughing

| BlackRose03 a răspuns:

1.Da.
2.Sunt niste copii manipulati care vor sa atraga atentie si incearca sa para duri trecand peste toate provocarile, cand de fapt se joaca cu moartea si nu realizeaza ce fac.
3.Sunt persoane lipsite de suflet cu niste idei bolnave care ar trebui sa-si petreaca tot restul vietii in spatele gratiilor.
4.Nu.
5.Nimeni nu i-a obligat pe acei tineri sa se apuce, au facut-o de prosti si acum suporta consecintele. Poate asta le va fi invatatura parintilor care n-au stiut sa le acorde o educatie corespunzatoare.
Nu am nicio parere, este viata lor si cat timp nu ma afecteaza cu nimic nu-mi pasa de asta.

| syd a răspuns:

Graphics 6/10
gameplay 8/10
storyline 7/10
characters 7/10

| erik20 a răspuns (pentru syd):

Graphics 10/10 ca doar e viata reala. :/

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Balena albastra este un joc suicidal in care singura cale de a castiga este pierderea!
Chiar daca e o tampenie pentru unii pentru mine si pentru tutorii acestui joc este doar o mica parte dintr-un plan.
Acest "plan" are ca scop constietizarea societatii bolnave in care traim..pe scurt cei ce au creat jocul si comunitatea vor doar sa dovedeasca lumii cat de usor putem fii de manipulat...
Din pacate ne demonstreaza asta printr-un mod mai putin placut ci anume moartea.
Eu sunt pro si contra acestei "comunitati"

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ar putea fi util în demonstrarea impactului unei vieți familiale dezbinate asupra copiilor/adolescenților (nu că s-ar ști deja), a dezinteresului părinților pentru copiii lor, cât de ușor de manipulat sunt unii sau chiar ignoranța celor care joacă "de curiozitate", fără să citească ceva despre joc înainte, dar media e prea ocupată cu promovarea lui.

| Iunix a răspuns:

Da, am auzit de el prima dată pe Youtube, de la un canal numit „ Acum Știu! " la care sunt abonat și în acel video a explicat ce este cu acest „ joc ".

Ce părere am de cei care l-au jucat? Ok, să zicem că, dacă au intrat în „ joc " doar din curiozitate nu e chiar șa rău, dar dacă acceptă să urmeze anumite sarcini / provocări date de un străin, și acele provocări îi fac rău și îi pun viața în pericol celui ce le face, nu sunt normali la cap. Selecție naturală, proștii merită să moară. Dacă ai peste 7 ani nu ai nici o scuză, până și un copil de 5 ani știe că dacă bagă un cui în priză moare, sau dacă se taie cu cuțitu o să-l doară și nu o s-o facă. Iar, acele cazuri în care copii de 14, 15 ani au murit pentru că și-au făcut rău singuri că așa le-a zis unu de pe net dovedesc cât de cretini sunt unii. Nu vreau să fiu rău, dar au meritat să moară, ce om poți să fi, câtă minte poți să ai ca să te sinucizi pentru că așa ți-a zis unu de pe net? Ce adulți ar fi ajuns ei? La 14, 15 ani consider că ai destulă minte și că poți să gândești și singur.

Cel care l-a creat? un om fără ocupație. Și acest joc ar fi putut să nu aibă nici un efect. Îți zice unu să-ți tai degetele și să îi trimiți o poză după? îi zici „ NU " ș gata. Acest „ joc " nu e periculos absolut deloc, și nu ar fi trebuit să facă nici o victimă. Înțelegi? adică nu are nici o putere, poți să faci sau nu. Și da, știu că au fost amenințați că le omoară familia etc. Pentru asta există poliția. În plus, cei ca au intrat în acest joc au făcut o mare greșeală încă de la început. Din câte știu eu, ca să intri în acest joc, după ce ai făcut o postare cu anumite taguri și ai fost contactat de o persoană trebuia să dai click pe un link dat de acea persoană. Și astfel acea persoană îți afla ip-ul, pentru că ești o oaie fără minte.

O conspirație? ce anume? asta? Da, se pare că devine o conspirație dacă ai destui proști prin apropiere care să intre în joc. Într-o lume în care oamenii ar fi în stare să gândească pentru ei, acest joc nu ar fi avut nici un efect, s-ar fi transformat într-un eșec și ar fi devenit o pierdere de timp pentru cel care l-a creat.

Părerea mea în legătură cu această situație? Cred că ți-ai dat seama deja dacă ai citit ce am scris mai sus.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Iunix):

Da, mi-am dat seama.

| OnePiece a răspuns:

O mizerie de joc. Nu va atingeti de el!

| UzOm a răspuns:

Un lucru rău din păcate face mass-media... văd că promovează masiv rahatul ăsta de pe VK. big grin

| 私は日本が大好き a răspuns (pentru UzOm):

Vk insuși este un rahat

| Lina1993 a răspuns:

Uite aici un link cu informatiile despre joc:
https://playtech.ro/......are-jocul/
In alta ordine de idei, cei care l-au inventat au fost doi psihopati care au incercat sa vada cati adolescenti naivi vor putea manipula. Mie mi se pare toata chestia care s-a intamplat "selectie naturala" da, s-au sinucis adolescenti dar pe de alta parte, daca au fost atat de batuti in cap incat sa faca asta si sa se lase controlati, probabil ca nu trebuie sa ii mai plangem atata. Sper ca generatiile viitoare vor fi mai inteligente.

| xByte a răspuns:

"Ati auzit de el?"
-Da, personal l-am si incercat

"Ce parere aveti de cei care l-au jucat?"
-Cei care l-au jucat pe bune sunt cei cu o mentalitate slaba rau

"Ce parere aveti de cei/cel care l-a inventat"
-Respect, macar asa mai scapam de cativa prosti de pe planeta

"Credeti ca asta este o conspiratie?"
-Posibil sa fie, desi nu prea ii vad rostul personal

"Care este parerea voastra in legatura cu toata situatia asta?"
- N-am nici o parere bine definita, cazuri de genul au mai fost si in trecut, si exact ca si in trecut totul tine de mentalitatea "jucatorilor", astfel de jocuri fiind bazate pe manipulare psihologica.

| Drimmero a răspuns (pentru xByte):

Sa inteleg ca psihopatii sunt respectati,, au merite mari si merita statuie, nu? Realizezi cat de bolnav e comentariul tau? Hai sa-i respectam si pe criminali pentru ca arata cat de vulnerabila e lumea... cap ai, minte ce-ti mai trebuie?

| xByte a răspuns (pentru Drimmero):

Inainte sa imi lasi acest reply, te-ai asigurat ca stii in ce consta jocul? Nu am spus ca merita statuie, si nici ca nu merita sa ajunga la parnaie fiindca au incalcat legea. Am spus doar ca au respect-ul meu, asta fiindca au reusit sa manipuleze psihologic 150+ oameni. Ca si-au irosit acest talent pentru a face o crima, e cu totul alta treaba.

| Drimmero a răspuns (pentru xByte):

Aia merita puscarie pe viata, nu respecte,, ce generatie stupida este in ziua de astazi...

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

*Scuze ca intervin in discutia voastra * dar din cate stiu cel ce a creat jocul "Vulpoiul" (parca asta e porecla lui ) este la inchisoare si va fi eliberat in 2018 adica a primit doar un an de inchisoare...plus ca la interogari a spus ca a creat jocul doar pentru niste like-uri.
Halal societate

| 私は日本が大好き a răspuns (pentru xByte):

Daca copilul tau at juca acest joc te-ai bucura ca scapi de el, nu?

| 私は日本が大好き a răspuns (pentru Drimmero):

Ai dreptate

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Am spus-o si o mai zic de atatea ori, incet dar sigur, omenirea se duce d,r,a,c, u, l, u, i!

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Apoi va fi urmarit non stop, fi fara griji ca nu scapa el asa usor, fac pariu ca se stia de asta de mult

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Cine sa il urmareasca? Ba din contra politia o sa il lase in pace ca sa isi continuie planul...asa are media mai multe stiri.
Nu cred ca o sa faca cineva ceva

| TheSeventhSin a răspuns:

Daca vrei sa te sinucizi, nu trebuie sa joci jocul asta neaparat.
Dar e o mare prostie! smug
Sa stiti o chestie, daca aveti probleme si va sinucideti nu rezolvati problemele ci doar fugiti de ele, dar raman oamenii in urma care va plang si au mai mari probleme din cauza voastra.
(Asta pentru cei care se gandesc sa o faca)

| Zazy a răspuns:

Fiecare ar trebui să fie conștient de ceea ce face și consider că administratorul jocului este un MARE dobitoc.
De ce ai crea un joc, care ar îndemna persoane să se sinucidă? De ce ai face asta? Ce vină au persoanele ălea? Ce ți-au făcut?
În primul și primul rând, nu înțeleg rostul, scopul jocului. Care-i scopul? Să te omori? Să crezi că viața e urâtă și că oricum o să mori într-o zi? Oh, god.
Trebuie să știți un singur lucru: Să-ți iei viața e un mare păcat. Viața este frumoasă, așa cum o avem noi, da... e frumoasă. Obstacolele ce ne apar in viață sunt doar o încercare și credeți-mă că inevitabil va fi bine. Indiferent de problemele voastre, încercați să gustați din viață. Încercați să vedeți mereu partea plină a paharului și să conștientizați faptul că VIAȚA este CEL MAI FRUMOS DAR pe care l-ai putea primi vreodată.
Problemele ce se ivesc sunt de durata scurta, stiti doar ca dupa ploaie apare soarele, curcubeul happy. Așa e și în viață. Fără probleme și fără tristețe nuai mai putea să guști viața. Acesta e scopul nostru pe pământ. Să ne trăim viața cu bune și cu rele.
Jpcul cu Balena Albastra mi se pare o tampenie si va rog foarte mult sa nu incercati sa-l jucati pentru ca o sa regretati cand o sa fie mult prea tarziu. Va rog. Conșteintizați ceea ce faceți. Iubiți-vă viața. Daca jucati acel joc nu faceti decat sa va scufundati parintii, neamurile intr-o durere imensă. Nu faceti o boacănă ca aceasta

| Kingsley a răspuns:

Daca crezi ca vreo 10 nebuni cu administrator pe VK, care au acces la niste date personale prin inregistrarea ta pe acel website, vin special din Rusia sa iti omoare familia, pentru nici-un castig, cand ei sunt niste hackeri hibrid care nu stiu nici macar un cutit sa manuiasca, atunci esti un dement, tampit si retardat si meriti sa te sinucizi si sa ajungi in iad sau unde dracu te mai duci.

| RoxanaY a răspuns:

Da
Sunt niste persoane inconstiente. Nu stiu la ce riscuri se supun.
Mai inconstienti decat cei care il joaca si 100% vor ajunge in iad.
Nu

| lonewulf a răspuns:

Selectrie naturala. Asta e parerea mea. Cat despre aia care ameninta ca iti omoara familia ca... daca nu duci la bun cap jocul.Aia se caca pe ei sa nu-i dai in gat happy Nu de alta, dar s-ar putea sa planga mama lor!

| 私は日本が大好き a răspuns:

E un joc oribil, m-a pus sa ma uit la filme horror, si sa ma trezesc la 4:20 e foarte popular in rusia, nu il sugerez in a 50 a zi de pune sa te sinucizi iar daca nu o faci administratorul te ameninta ca-ti omoara familia si prietenii

| MihaelaDart a răspuns (pentru 私は日本が大好き):

Oricum creatorul jocului este inchis din luna noiembrie. Acum cei care inca o mai fac, isi caute noi gazde sa le indrume catre moarte, fara sa existe vreo amenintare a familiei.

| Mayhem666 a răspuns (pentru 私は日本が大好き):

Stiu, am vazut pe net videoclipuri despre acest joc, ca am auzit de el de la o colega, si m-a facut curios, si azi am intrat sa vad despre ce este vorba, si mi se pare o mare porcarie.

| 私は日本が大好き a răspuns:

P.S membrii gruparii sunt din Rusia, trebuie sa iti faci cont pe vk e ca Facebook
Trebuie sa iti pui la stare, i want to die #bluewhale sau ceva legat de blue whale iar un membru te va contacta.Sa nu joci niciodata jocul asta

| 私は日本が大好き a răspuns:

I want to play blue whale nu i want to die blue whale

| 私は日本が大好き a răspuns:

Incearca jocul Balena roz
, nu trebuie sa te sinucizi, faci doar lucruri normale http://diez.md/......lenei-roz/

| syd2 a răspuns (pentru 私は日本が大好き):

Keeekkk, * poftim, ai atentie, caci ai vrut-o ***

| 私は日本が大好き a răspuns (pentru syd2):

Ce-s cu stelutele alea? -. -

| mimimumu a răspuns:

Mai bine joaca balena roz.Cauta pe Youtube sau le google.Pe Youtube l-a promovat Ilie.E foarte dragut jocul.Prima cerinta este sa iti spui ca esti draguta si sa ai încredere in tine.O alta cerința este sa alergi prin parc.O alta cerința este sa iei in brate un prieten.E foarte dragut jocul Balena Roz

| Mayhem666 a răspuns (pentru mimimumu):

Nu cred ca mi se potriveste, mai ales ca sunt baiat. Oricum nu aveam de gand sa joc balena albastra.

| owlAndreeaIrina a răspuns:

Da am auzit. Cred ca cei care l-au inventa sunt niste criminal, fac inchisoare pentru acest joc. Dar se spune ca jocul a pornit de la un concept destul de dragut, de a te descoperi, dar a degenerat pe parcurs. Bineinteles, e doar un zvon. Jucatorii sunt doar niste adolescenti plictisiti si fara viata social, care chiar cred ca cineva ar veni sa ii ucida pe ei sau pe familiile lor. Eu cred ca e o prostie. Sa pierzi jocul vieti inseamna ca esti slab, sa fii slab pentru un joc, nu mi se pare un lucru admirabil. Jocul mi se pare josic, injositor si inferior.