| anonim_4396 a întrebat:

Stiu ca nu este bine sa judec, si probabil urmatoare intrebara o sa vi se para rasista fata de acest gen de muzica, dar, sunt singurul care crede ca manelele sunt oribile, si ca acest gen muzical este oribil?
Mai este cineva pe aici care uraste manelele?

60 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu toate manelele sunt oribile ma refer la alea vechi, mie imi plac unele piese pentru ca imi reflecta gandurile, grijile, trecutul

nu vad ce e in rau a in a asculta o piesa de dragoste?
https://www.youtube.com/watch?v=prYPP_PHNmA

| Mayhem666 a răspuns (pentru RAY):

Nu am dat click pe link, pentru ca vreau mai intai sa te intreb daca este manea?

| RAY a răspuns (pentru Mayhem666):

Da,las ca nu mori daca o asculti, ce anume urasti tigani sau pisele? tigani dragul meu sunt produsul vostru, tigani vau copiat si acum va speriati de voi asa si hitler s-a speriat de evrei asa si americani de mexicani

| Mayhem666 a răspuns (pentru RAY):

Nu urasc tiganii, pur si simplu urasc manelele. Asta e tot, pur si simplu nu agreez manelele.

| RAY a răspuns (pentru Mayhem666):

Eu cand vb de ele ma refer la muzica din ani 2000 nu in prezent, personal nu-mi place muzica din prezent, inainte muzica era mai frumoasa nu asa comerciala, si eu urasc unele piese care sunt proaste, dar alea care exprima ceva emotional imi plac si HP hop care transmite ceva, imi plac chestile care transmit ceva, ascult si rammstein si blutengel

| Mayhem666 a răspuns (pentru RAY):

Eu ascult cam orice in afara de manele si populara, sau orice este inrudit cu acestea. Cel mai mult ascult rock, pop, dubstep, urban, dance, trap, relaxing, medieval, k-pop, k-rock, etc.

| RAY a răspuns (pentru Mayhem666):

Asculti doar ca sa asculti sau isi transmite ceva?

| Mayhem666 a răspuns (pentru RAY):

Multe melodii le ascult, pentru ca imi plac cum suna, dar sunt si multe altele, care transmit ceva, un mesaj, fie despre viata, fie despre prietenie, fie despre altceva. In general ascult muzica, care si transmite ceva, dar suna si bine.

| 私は日本が大好き a răspuns (pentru Mayhem666):

K-pop BTS Not today,spring day, fire, boy in luv, no more dream, N.O etc.
Exo-MAMA laughing

| Mayhem666 a răspuns (pentru 私は日本が大好き):

Pe asta o ascultam acum:

https://www.youtube.com/watch?v=3OUAUjrBEOU

E fain anime-ul, ti-l recomand, daca inca nu l-ai vazut.

| T0T a răspuns:

Pe cea mai mare parte pot zice că da, le urăsc.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Ce meciuri frumoase sunt acum, Napoli aproape s-o scoata pe Real/

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Concentrează-te pe Arsenal, deși oricum nu mai are șanse.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Am ratat mult, nu ma asteptam sa joace Bayern asa de slab, dar sunt calificati deja din tur, nu mai aveam sanse oricum cu ei, macar sa-i batem la un scor bun, si sa nu luam gol, macar de era penalty la Walcott, mai crestea tensiunea la final, nu era rau un 2-0 de la pauza.

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Era și normal să joace așa, vorba ta, sunt ca și calificați. Poate lăudai echipa ca maestra revenirilor însă acum nu îi văd în stare!

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Joaca Bayern... nu Reading!
Stii ceva? Indiferent daca batem, daca pierdem sau facem egal, tot eliminati vom fi, macar s-o vad pe Arsenal ca joaca asa pana la final,,, cu determinare. Vreau sa o vad ca o familie, nu ca echipa/

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Asta da, păi baftă, sper să fii satisfăcut măcar puțin la final.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Arsenalul, cu dus si intors,, m-am obisnuit cu ea, cand bate pe oricine si cand si-o ia de la oricine.
Vedem de la anul schimbarile, te uiti la vreun meci?

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Neah, am făcut altele. Aș vrea să mă uit în faza următoare și să iau abonament la Dolce pe internet.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Sa vezi ce rad daca Realul si Varza sunt scoase din optimi,, se da batalia intre Bayern si Juventus apoi si poate City.
Eu le vad pe net, comentatorii englezi iti dau o stare mai buna cand ii auzi, mi s-a luat de comentariile alea pe langa subiect ale romanilor

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Eh mie mi se par mai intenși de multe ori românii noștri, sincer.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Cateodata, sunt ok,, cat de cat!

| anonimg a răspuns:

Nu comentez mai mult. Vreau doar sa spun cateva cuvinte despre manele.
Rromii, arabii, indienii si toti cei din "neamul" acesta (musulmani la origine) par a fi mai sufletisti, mai sentimantali decat restul. Si manelele le ung sufletul asa cum o prajitura unge papilele gustative si maruntaiele unui impatimitor de dulciuri. Dar oameni acestia, cu cat sunt mai sentimentali, mai sufletisti, cu atat cad in extrema cealalta si devin cei mai rai atunci cand sunt provocati. Si lucrul acesta nu este bun. Noi oamenii trebuie sa fim echilibrati in toate aspectele vietii; cu cat mai mult in ce priveste sentimentalismul. Manelele pun accent pe o dragoste sentimentala nesanatoasa.

| Donsavas a răspuns:

Da,intr-adevar. Sunt jalnice! mai putin cele care au ca si subiect iubirea fata de parinti. Acelea mi se par potrivite. Da' restul care se refera la smecherie si iubirea fata de un prieten/a sunt nasoale.

| Clorox a răspuns:

Sa-ti explic ceva:
Tu urasti manelele, unii urasc nightcore-ul, si tot asa... Chiar crezi ca-i pasa cuiva ce crezi despre un gen cat timp unei persoane ii place?
Eu nu ascult manele, dar nici nightcore, ambele sunt oribile in opinia mea.
Nu stiu de ce va bagati nasul in chestii de genul, daca stiti ca nu va plac!
La fel si cu alte exemple:
Hei, mie nu-mi place X, cui nu-i mai place X? De ce ai intreba asta? Chiar nu vezi ca-i irelevanta postarea?
In fine, nu am intentii rele! happy

| T0T a răspuns (pentru Clorox):

Pe TPU multe întrebări pot fi considerate irelevante însă omul cere o opinie și cred că e ok fiind la categoria conversații.

| Clorox a răspuns (pentru T0T):

Ok, am inteles, eu i-am dat-owinking

| Cinevacatoatalumea a răspuns (pentru Clorox):

Poate ca ai dreptate, dar de exemplu am colegi care in clasa dau manelele la maxim. Daca le plac genul asta de muzica sa asculte acasa. Eu nu am dat play la rap, trap, rock sau alte genuri care imi plac din bun simt.

| Clorox a răspuns (pentru Cinevacatoatalumea):

Aici tine de educatia ta, daca ei sunt needucati si asculta ce li se scoala asta nu inseamna ca si tu trebuie sa faci la felwinking

Răspuns utilizator avertizat
| Clorox a răspuns (pentru KoroSensei):

Asa frumos, avem gusturi diferite, si gusturile nu se discutawinking

| AC4S4 a răspuns:

Nici mie nu-mi plac manelele, nici rapul, rockul. Ma intereseaza mai mult mesajul, apoi calitatea sunetului.

| Cinevacatoatalumea a răspuns (pentru AC4S4):

Tu care gen crezi ca transmite cel mai bine un mesaj? Parerea mea e ca in rap si rock ma regăsesc cel mai bine si tind sa cred ca piesele de aceste genuri sunt scrise din inima.

| AC4S4 a răspuns (pentru Cinevacatoatalumea):

Toate pot transmite un mesaj la fel de bine. Toate au strofe si refrene, astfel si intr-un cantec cu ritm de manele se poate transmite acelasi mesaj ca intr-un cantec rock.
In general in Rap si in Rock gasesti un fel de simbolism (Bacovia), doar ca in muzica, nu in poezie. Viata e durere, nu are rost sa traim, etc; desigur exista si exceptii. Cred ca muzica ar trebui sa transmita un mesaj pozitiv, nu negativ.
Nu stiu ce gen imi place mai mult. Cand ascult o piesa nu stau sa caut in ce gen se incadreaza, cred ca ascult diverse genuri.

| Superior a răspuns:

Manele ascult ocazional la tara, ca se potrivesc cu mediul.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Superior):

Are you F-in' kidding me? Cum sa se potriveasca cu mediul? Nu am mai auzit niciodata ceva mai baka de atat.

| Cinevacatoatalumea a răspuns (pentru Superior):

Am vazut oameni la tara care erau ei smecheri ca isi puneau manele pe CD, parcau in ulita si ascultau manele cu boxele lor improvizate la maxim, sa vada lumea ca isi permit.

| BlackRose03 a răspuns:

Nu esti singur...si eu le detest,sunt lipsite de cultura,mare parte sunt copiate din alte melodii,mi se pare mai mult larmă decat muzica,in versuri e vorba despre avere, femei, bautura(in majoritatea melodiilor) etc.
Nu am nicio problema cu cei care asculta, fiecare cu preferintele lui, dar dupa mine cei care le compun ar trebui spanzurati.

| Mayhem666 a răspuns (pentru BlackRose03):

Nu spanzurati, ci mai degraba torturati, ca sa simta durerea pe care o indura urechile noastre cand auzim asemenea cantece jalnice si de prost gust. Nici eu nu am o problema cu cei care asculta manele, dar am o problema cu cei care asculta manele si ma fac si pe mine sa ascult. Am un coleg de camera care asculta manele date la maxim, si chiar si daca am castile in urechi, si muzica data la maxim, tot se aude de la el, si urasc asta.

| BlackRose03 a răspuns (pentru Mayhem666):

Paii,nu ai ce sa faci, asta e situatia, degeaba ne plangem...Mai am 4 ani si pot pleca in Japonia(sau Coreea)sa scap de manele si oamenii infecti de aici. Poti sa faci si tu la fel. laughing
Daca colegul de camera te deranjeaza ascultand manele de ce nu faci si tu ceva sa-l enervezi? Poate va inceta. Daca taci nu vei rezolva nimic.

| Mayhem666 a răspuns (pentru BlackRose03):

Crezi ca nu am incercat? Va face si mai rau.
Si eu vreau sa plec cat mai repede de aici, peste vreo 5 ani cred ca plec si eu in Japonia, sau cel putin asa sper, Oricum oamenii de acolo nu se compara cu cei de aici. Aici, nici peste 200 de ani nu o sa fie asa de politicosi si respectuosi cum sunt acolo.
Acolo, daca te loveste cineva din greseala, isi cere scuze si de 100 de ori, iar aici daca cineva te loveste, iti atrage atentia, si te invinuieste tot pe tine, si mai te si injura ocazional.
Nu se poate compara lumea de acolo, cu cea de aici.

| BlackRose03 a răspuns (pentru Mayhem666):

Si in tarile straine romanii sunt sclavi...invatamantul de aici e egal cu 0. Sper sa poti ajunge acolo si sa devii ceva.Dar sansele sunt destul de limitate.
Hmm...dar de ce peste 5 ani? Esti major, nu?

| Mayhem666 a răspuns (pentru BlackRose03):

Da, dar sunt anul 3 la facultate. Mai am inca un an pana termin, si inca 2 de master, si vreau sa mai stau vreo 2 ani, ca sa invat limba japoneza mai bine si sa stang mai multi bani, si abia apoi sa plec acolo. Trebuie sa plec acolo pregatit, si cu bani, si cu, cunostinte de limba japoneza, si vorbire si scriere. Si sper sa gasesc un job bine platit. As fi vrut sa devin artist manga, dar este destul de greu.

| BlackRose03 a răspuns (pentru Mayhem666):

Iti ia cativa ani sa inveti acceptabil limba japoneza, cand vei ajunge la nivel mediu(dupa ce termini masterul) vei invata mai usor limba daca vei merge in Japonia, stand printre japonezi si comunicand cu ei. Dupa mine, degeaba mai stai aici dupa 2 ani, iti va fi mai greu sa inveti si sa retii aici, cu atat mai mult daca nu ai un profesor. Poti obtine un post si fara sa o stii la perfectie.Cat despre bani...in 3 ani ai timp sa-i strangi.Nu ma pricep la chestii de astea, am 14 ani deci sunt aproape sigura ca gresesc. laughing Cat despre manga... Daca vrei poti sa realizezi orice iti propui.E nevoie de putin exercitiu si cat timp mai stai aici(minim 5 ani)ai destul timp la dispozitie.Vei deveni expert la un moment dat, e nevoie doar de talent si ambitie.Totusi,daca crezi ca nu faci fata ai multe alte posibilitati.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu ma deranjeaza genul, imi e chiar indiferent. Ma deranjeaza unele persoanele care ascult acest gen si tin mortis sa asculti si tu. S-au inventat castile, nu inteleg de ce le este asa greu sa le foloseasca.

| Mayhem666 a răspuns (pentru anonim_4396):

Crezi ca le e greu sa le foloseasca, sau nu vor sa o faca, pentru ca se cred tari daca asculta manele, si vor sa se dea mari, cand de fapt, sunt jalnici.

| anonim_4396 explică (pentru Mayhem666):

Bineinteles ca nu cred ca le este greu sa le foloseasca, primeaza nesimtirea la ei. Daca ar avea un dram de bun simt nu ar face asa ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu ești singurul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Binenteles ca le urasc

| Cinevacatoatalumea a răspuns:

Cea mai nasoala muzica ever.

| Daniel9988 a răspuns:

Manelele sunt inspirate din muzica turceasca/orientala, care este de altfel foarte frumoasa.Dar prostii nostri de manelisti i-au dat un aspect tiganesc, drep urmare nu imi plac deloc.

| OnePiece a răspuns:

Manelele merg uneori (la tara si la gratar), nu la maximum la bloc la 3 noaptea...

Mie nu-mi plac manelele, ascult power metal.

| xByte a răspuns:

In general un gen muzical este asociat cu ascultatorii acestuia. Deasta in Romania exista chestii precum : daca asculti rap esti golan, daca asculti rock esti pletos nespalat, daca asculti manele esti cocalar. Dar ca sa iti raspund direct la intrebare, eu personal consider manelele o poluare fonica si/sau o creatie a oamenilor inculti din punct de vedere muzical.

| Cinevacatoatalumea a răspuns (pentru xByte):

Ma apucasem sa fac filosofie cu tata despre rap si el tinea mortis ca rapul nu e bun de nimic, ca oamenii aia sunt golani care fumeaza iarba, iar eu nu mai stiam ce sa spun pentru ca eu ascult rap.

| Nyya a răspuns:

Eu 1000% da

| Mayhem666 a răspuns (pentru 私は日本が大好き):

De tine stiam, ca mi-ai spus ca urasti manelele si muzica populara, exact ca mine.

| AkiseAru a răspuns:

Da, le urasc. Mie imi place rap-ul si nightcore-ul :]] Nu imi place nici muzica usoara (Andra, Inna, Nicole Cherry etc etc), Sa fiu sincer nici nu-mi place muzica romaneasca. Mie imi place foarte mult engleza, anul asta ma mut in Anglia.
Bafta!

| DrowRanger a răspuns:

Manelele si Satra B.E.NZ.