| MariaAna1996JqYv a întrebat:

Va rog ajutati-ma si pe mine cu o problema la romana.DeciȘ analiza morfo-sintactica a cuvantului,, PRIVELISTILE"'.Va rog, cer seriozitate.Am invatata cautat peste tot, vreau doar sa fie corecta. Fundita si vot! :*

Răspuns Câştigător
| Cameliapantiru a răspuns:

"privelistile"-substantiv comun, articulat cu articolul hotarat "le", genul feminin, numarul plural, cazul nominativ.
Te rog scrie intreaga propozitie pentru a putea deduce functia sintactica, asa(scos din context) ti l-am analizat doar morfologic.