| mafka a întrebat:

La lectia de romana ne-a dat profa de efectuat analiza morfo-sintactica a acestei propozitii dar eu nu pot sa o fac am incercat de mii de ori va rog ajutati-ma!:"Corpul si creierul copilului au nevoie de odihna; e necesara restabilirea fortelor fizice si intelectuale, deoarece atentia si concentrarea de lunga durata il istoveste." va rog mult! panglika si vot garantat:*

Răspuns Câştigător
| Just4Joker a răspuns:

Corp si creier : Subiect multiplu exprimat prin subst., caz nominativ
Copilului : Atribut substantival expr prin subst., caz genitiv
Au Nevoie : Predicat verbal expr. prin verb.
De odihna : Complement circumstantial de mod ( Nu-s sigur), expr prin adverb (Nu prea le am cu adverbele), caz Acuzativ

Eeee, restul analizei e usoara. Bafta!
Si profa ne dadea analize m-s intr-a 5-a. vom vedea ce avem intr-a 6-a :X