| anonim_4396 a întrebat:

Hey:X...am si eu nevoie de ajutor... puteti sa'mi explicatzi si mie de ce longitudinea este cuprinsa intre 0 si 180 de grade si latitudinea este cuprinsa intre 0 si 90 de grade?

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cercul numit Meridian imparte pamantul in doua. Mergand de la meridianul zero partea care trece prin Anglia, Franta, etc catre partea opusa parcurgi 180 de grade. Plecand de la Ecuator catre Polul Nord sau Sud mergi 90 de grade. Este o conventie stabilita pentru usurarea lucrului cu busola. Exemplu: busola isi schimba orientarea daca ai trecut de Polul Nord. Daca mergi spre vest sau est nu ar fi fost problema dar mergand 180 de grade te intalnesti cu Meridianul zero si era complicat.