| Mellizza a întrebat:

Hi big grin! Eu vreau sa ma fac psiholog, familia ma sustine si imi spune ca trebuie sa fac o meserie care sa-mi placa, dar uni prieteni mai mari ca mine sau de o seama cu mine, mi-au spus chesti de genul : "o sa mori de foame"; "nu e o cariera de succes"; "orice prost se face in ziua de azi psiholog" etc. Chestia e ca vreau sa stiu ce liceu ar trebui sa fac, si cam ce salariu are un psiholog?! [Daca ma voi face psiholog, am sa vreau sa lucrez cu adolescentii big grin] Va multumesc! big grin

Răspuns Câştigător
| TeoDoraAa a răspuns:

Poate ca prietenii tai au dreptate: Orice prost se face psiholog.
Dar au uitat ceva: Putini aprofundeaza meseria.
Sa ajungi un psiholog renumit, bun si cautat de cei cu probeme trebuie sa iti placa ceea ce faci si sa te tii de meserie.

PS: Ceva ce poate nu stiai: Orice profesor sau invatator trebuie sa faca facultatea de psihologie, psihiatrie pentru a stii cum sa procedeze cu elevii.

4 răspunsuri:
| Bya132 a răspuns:

Eu de asemenea vreau sa ajung actrita. Unii mi-au zis :,, Muritoare de foame". sau lucruri care m-au deranjat.
Familia ma sustine si imi zice ca am talent in aceasta meserie.Sa revin la tine.
Pe de o parte, prietenii tai gresesc foarte mult, pentru ca se baga in ceea ce doresti.Nu te oprii, atata timp cat ai sustinerea familiei, nu trebuie sa iti pese! Nu toata lumea poate ajunge psiholog. Spre exemplu, nu toata lumea are rabdare pentru a ajuta un tanar/a sa isi revina, sa se simta mai bine, sa o faca sa renunte la ceva.
Pai, cred ca un liceu de filologie. thinking Nu stiu foarte bine big grin
Succes in ceea ce faci!

| elasexygagica a răspuns:

Cand vei muri de foame o sati blestemi zilele ca tiai ales aceasta meserie banaala

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca tu chiar vrei asta si stii ca te atrage si te-ai putea descurca, nu lua in seama ce spun acei oameni. Si eu vreau sa merg tot pe asta si exact aceleasi lucruri le aud. In afara de familie si o prietena, toti mi-au spus sa nu fac asta, sa nu merg pe psihologie. Liceu? Asta nu conteaza foarte mult. Eu n-am facut decat un an de psihologie la liceu. In rest, ma pregatesc singura pentru viitor. Citeste, informeaza-te, invata singura. Bafta!