| RorySan a întrebat:

Hi.
Incerc sa invat engleza..nu prea stiu cum dar totusi o fac.
Stiti vreun site unde gaseste niste texte in engleza si traduse in romana? As putea sa le traduc eu si sa ma corectez dupa.
In acest moment nu am vreo alta idee.
Am incercat cu ajutorul filmelor, dar nici un rezultat, pff

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Fiecare invata in modul lui si sa stii ca chiar si cei care cunosc multi limbi,foloseste diferite modalitati la fiecare limba, de pila engleza o stiu din filme,seriale,spaniola din telenovele dar am dat de o limba mai grea si nu am stiut cum sa o invat,am inceput cu un curs audio nu prea s-a prins de mine multe dar cat de cat a fost ok,curs de la eurocor,am incercat un curs in tm tot degeaba,apoi am crezut ca daca vezi filme fara sub se prinde ceva de tine =zero rezultate,am incercat sa invat cuvinte dar e plictisitor,uiti repede, e aiurea, am incercat sa invat cuv populare, dar vezi tu un cuv are mai multe intelesuri in diferite contexturi, desi este extrem de important sa citim, cand citim cunoastem
sintaxa
pronuntarea
gramatica
cuvintele cum se foloseste
recomand cu mult drag Netflix si repetarea scenelor de mai multe ori

am creat un sistem de invatare

invat cuvinte populare care contin propoziti simple, si acel cuvant il repet de 5 ori, in fiecare zi, foarte important este conjugarea verbelor

| SG1995 a răspuns:

Prima dată învață cuvinte, multe cuvinte, după gramatică, apoi filmele te vor ajuta. Recomand aplicația Duolingo, e gratis.

| Legion7X a răspuns:

Https://archive.org/details/librivoxaudio

După ce intri pe această pagină dai click unde scrie catalog page. După care dai de tot pagina în jos apoi apeși chiar pe √Online text. Mai departe click pe Read this book online html.
Pe siteul acela sunt foarte multe cărți, care le poți citii online sau descărca în format mp3 pentru pronunția cuvintelor.

http://www.mediafire.com/file/iozsob39y5lmmy9/

Aici ai un dicționar englez-român destul de complex după părerea mea în format pdf.
Pentru al citii trebuie să ai Adobe acrobat reader de pe magazin play.

Încearcă să citești o carte de pe siteul acela. Câteva rânduri traduse reprezintă un pas către progress.

Mai poți de ex să descarci audio.
acolo unde scrie download mp3. Apoi poți intra și pe varianta scrisă a capitolelor pentru a vedea și scris în timp ce asculți. După care încerci să traduci cât poți.

ceva trebuie să capete sens în urma traducerii tale indiferent cât de puțin este.

Success poate te ajută!