| DeDii a întrebat:

Hi TpU! Ce este imunitatea parlamentara?batting eyelashes

fundita:*!

Răspuns Câştigător
| Baton a răspuns:

Este destul de simplu:
ca parlamentar ai imunitate deci nimeni nu se poate atinge de tine.
nimic mai mult...
daca vrei ceva mai exact iti spun ca imunitatea parlamentara te face exceptabil de la toate regulile statului in care traiesti...deci orice ai face nu te poate judeca nimeni.si nu ma refer ca il injuri tu pe nenea parlamentar ci procese si altele.
normal parlamentarul are imunitate deoarece sunt decizii greu de luat (unele) iar in urma lor se poate ca unii oameni sa sufere si atunci omul de rand care sufera de pe acea decizie nu il poate da in judecata ...adica poate da nu ii face nimic.
ca parlamentar cu imunitate nu ai ce cauta in procese cu populatia si in general nu ai necazuri pe cap. oricat de dobitoc ai fi ca parlamentar poti lua decizii care sa afecteze in rau sau bine populatia ca tu nu vei plati niciodata pentru ele happy
de ce crezi ca is toti dobitocii la putere? de buni ce is? NU
pentru ca in Romania se promoveaza prostia si mitocania iar populatia accepta asta.