| Girly97 a întrebat:

Hipocondrii sunt cei mai afectati de pandemie?

4 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

La nivel psiho da.

| Panamax a răspuns:

Mai degraba diabeticii, cei cu cancer, boli cardiovasculare.

| StefanChriss a răspuns:

Salut! Termenul corect este IPOHONDRU- o persoana careia ii este teama ca se poate imbolnavi usor sau care se autosugestioneaza cu usurinta ca este bolanva.
HIPOCONDRU- reprezinta un cadran din impartirea topografica a abdomenului, mai precis hipocondrul stang (unde e splina) si drept (unde este ficatul).

| StefanChriss a răspuns (pentru StefanChriss):

LE: se pare ca este valabil si termenul hipocondru pentru ipohondrie
Greseala mea! big grin