| Flav a întrebat:

Http://www.evz.ro/......lui-roman/
Ce parere aveti?
Tin sa informez ca am o prejudecata. Anul trecut am fost cu colegii de facultate la Baile Tusnad unde am interactionat cu maghiarii, mai ales cu primarul de acolo, unde am avut o discuta verbala foarte tare. De asemenea, pe langa asta, toti oamenii se uitau ciudat ca vorbeam romana. Mi se pare aiurea ca-n tara mea sa trec pe langa persoane si sa nu stiu despre ce vorbesc, mi se pare aiurea ca-n tara mea altii sa se uite ca la felul 14 la mine ca vorbesc romana. Dar sa mai aud ca acum, se acorda din banii statului anumite facilitati mi se pare total deplasat.
Sunteti de acord cu aceasta conventie?

9 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

E grav ceea ce ce ei dar asta e. Au si ei nationalisti ca si noi. Nu sunt de acord cu treaba asta dar...

| hashe86 a răspuns:

De acord cu fondurile alocate pentru o astfel de tabara de tineret unde sa se discute despre apartenenta lor la un anumit ideal, grup...
ce m a deranjat pe mine e identitatea oaspetului de onoare. guess who? liderul unui partid ungar extremist. numai bun sa le insufle tinerilor anumite idei, sa puna samanta de scandal acolo undeva in creierasele lor.
si de asemenea perfect de acord cu tine cu faptul ca in tara ta te simti marginalizat ca ti vorbesti limba. jicnitor si revoltator!
nu sunt de al lui vadim, dar nici astea nu le pot inghiti asa usor.

| Linda a răspuns:

Eu cred ca ar fi normal ca si cei de la Tusnad sa stie romaneste, dar poate profesorul de limba roamana care l-au avut i-a trecut clasa fara sa se prinda de ei limba romana, asa ca...
Pe de alta parte mi se pare normal sa aiba fie se dea unor institutii superioare ce predau in lb maghiara, ca doar si cetatenii de nationalitate maghiara contribuie la buget. Desigur extremismul nu e bine din nici o parte ar veni.

| dyav0litza a răspuns:

Ai ft mare dreptate dar ce bozgorii nu au tara lor? Steie acolo pana ninge cu bistuiti chiar nu-mi plac ungurii ii urasc de sunte de ori mai mult ca pe tigani cu ocazia asta u banc sa ne mai inveselim: Daca in fata ta stau sa se inece un alb si un negru, pe cine salvezi primul?
R: Pe negru, albul s-ar putea sa fie ungur!; Cand ii zambeste un roman unui ungur?
Cand il vede prin luneta.; Este adevarat ca Funar are sange de ungur?
R: Da, pe capota masinii; Stiti ca "O brad frumos" a fost compus de un ungur?
Daca era de un roman ar fi fost "Un brad frumos".; Un ungur un francez, un american si un roman mergeau cu vaporul...la un moment dat vaporul se scufunda si unul dintre ei spune:
-Ba eu m-arunc, zice americanu... LONG LIVE AMERICA! Si sare...
Sare si francezul...VIVE LA FRANCE! Si se arunca.
Sare si romanul...TRAIASCA ROMANIA! Si il impinge pe ungur in apa...; Un roman calatoreste cu trenul cu un ungur.
La un moment dat, ungurul il intreaba pe roman: ce scrie pe geam?
El ii raspunde: "nu scoateti capul pe fereastra!"
- Si mai jos?
- Acelasi lucru dar in franceza.
- Mai jos?
- In engleza.
- Mai jos?
- In italiana.
- Dar in ungureste nu scrie?
- Nu, voi aveti voie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Flav am auzit atatea incat nu cred ca ajung vreodata acolo.am ajuns demult si am patit la fel.se uitau la mine ca vacile-n rapa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Flav am auzit atatea incat nu cred ca ajung vreodata acolo.am ajuns demult si am patit la fel.se uitau la mine ca vacile-n rapa.cred ca trebuie sa fim egali in toate si sa nu avem pretentii. iar ei sa respecte limba si tara care-i tolereaza. nu? in europa ca e loc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Welcome to my world!
Am fost la o nunta, undeva prin Odorheiul Secuiesc...Am ramas socata. Nu m-am putut intelege cu o tanti la magazin sa imi dea un pachet de tigari, a trebuit sa pun mana pe ele, pe raft. In tara mea. happy Se uita lumea extrem de ciudat la noi ca vorbeam limba romana, era o privire dinspre ciudat spre rau. Si in zona in care locuiesc eu sunt unguri, dar parca nu foarte exagerati. Nu am nimic cu ei, mi se par gospodari si harnici, dar exagerarile ma omoara. Sunt sate unde nu se vorbeste limba romana. Sunt oameni care nu stiu sa vorbeasca in romana.Sunt altii care nu vor. big grin
Tipul la care am mers la acea nunta si-a cumparat fundite de pus pe masini in culorile rosu, alb si verde. Nu ne-am dat seama, adica nici nu ne-am gandit de ce a ales acele culori. Ne-a spus el, mai apoi. Nu i-am spus nimic, sa nu-i stric ziua nuntii... E ridicol.
Nu ar fi minunat sa imi pun si eu la nunta mea, pe masini, rosu, galben si albastru? Sa stie lumea ca sunt romanca. laughing
Situatia e nasoala iar partea proasta e ca se inrautateste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@adina-totul pleaca de la politicieni. ei ii invrajbesc pe romani si pe unguri sa aiba si ei de unde sa ''roada''. eu pe astia i-as impusca, oamenii simpli nu au nici o vina, ei sunt numai manipulati.