| anonim_4396 a întrebat:

Https://ibb.co/V9rzwqN

Această declarație îi aparține "colegului" nostru Mosotti.
Credeți că e adevărat sau e de fapt invers?
Argumentați.

Răspuns Câştigător
| Valkyrie95 a răspuns:

Da, este adevarat.
Pe de o parte anonimatul sparge barierele timiditatii la unele persoane si le permite sa se exteriorizeze asa cum vor.
Pe de alta parte, in online, nu mai exista acea "presiune" emotionala, comunicarea pare mult mai impersonala.
Evident, e mult mai usor sa -i vorbesti urat cuiva printr-un mesaj decat sa faci asta cand esti langa el si il privesti in ochi.
Daca in primul caz, consecinta poate fi doar primirea unui mesaj urat inapoi, in cel de-l doilea consecintele pot fi diverse si cu impact emotional mai mare.

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Categoric are dreptate

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde cat poti sa citesti un om.
Eu nu ma rezum la ceea ce declara sau manifesta, vad un pic mai departe decat si-ar dori unii sa expuna.

| Mosotti a răspuns:

Sa imi comentez si eu ce am zis, pai e logic ca virtual de multe ori vezi jigodismul din om mult mai repede, ca isi permite sub anonimat sa se desfasoare din prima.
In real nu iti permiti asa tam nesam sa fi nesimtit din prima secunda.

Adica de ex daca intri pe un forum, un alt coleg de forum poate zice "hai mars ma d-aici", si asta din primul minut.
Dar in real are curaju? Nu prea, chiar si de frica ca-si ia un pumn in gura si nu o va face asa cu una cu doua.

Nu am zis ca toti sunt asa, insa foarte multi.

Unii sunt pe dos, pe net se dau sfinti, si in real sunt praf, si ii afli in real cum sunt ei de fapt.
Se poarta frumos 1 an pe net de zici ca e cel mai bun om, vb cu web foarte frumos, si cand te cuplezi cu el in real, te bate de te rupe si abia atunci afli cine e.

Deci poate fi si invers cum zici tu, nu putem generaliza ca e doar intr-un fel.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Ți-ai da seama dacă, să zicem, unul dintre prietenii tăi ar intra pe acest site din spatele unui pseudonim și ar posta întrebări și răspunsuri sau ți-ar trimite mesaje dar fără să-ti divulge cine e?
Cu câtă acuratețe ți-ai da seama?
Și încă una: dacă un băiat, să zicem, în real este timid și modest iar pe net, tot în spatele unui pseudonim, este sarcastic și arogant dar fără să insulte/înjure, atunci care e adevărata lui personalitate: cea timidă/rezervată sau cea arogantă/sarcastică?
Poate fi și ambele în același timp?
Pot fi doar momente?
Dacă acest băiat ar fi un apropiat de-al tau, l-ai putea dibui?

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu daca mi-as da seama ca e prietenul, depinde cum scrie.

Baiatu ala real e timid si modest, pe net se prosteste, se forteaza sa fie arogant crezand ca scapa de timiditate si de complexele din real, dar nu-i iese.

| Wr3nch a răspuns:

E exact asa cum e

| Celcestietot a răspuns:

Mare dreptate.

| Hammurabi a răspuns:

Sunt de acord cu el.
Are dreptate.

| DonEduardo a răspuns:

Depinde de la unii la altii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Maxim, am spus!

| Cristina12387 a răspuns:

Uneori, oamenii spun pe internet lucruri adevarate pe care nu ar avea curajul sa le recunoasca in realitate, iar, alteori, mint pe internet pentru ca nu-i intereseaza sa spuna adevarul, iar in realitate spun adevarul. La fel se poate intampla sa spuna minciuni si in mediul virtual si in cel real sau sa spuna adevarul si in real si in virtual. Oricare dintre variante este posibila.

| Robert265 a răspuns:

Da inteleg vrei sa zici că se face deosebire dintre lumea virtuală și cea reală

| Dariaa90 a răspuns:

Cei care sunt sinceri fata de propria lor persoana, nu simt nevoia de a fi altcineva, nici in mediu virtual cât și real. Uneori poate sa apăra o reticienta, lipsa de încredere fata de cei din jurul nostru ( nu contează care este ), care cu siguranța sunt argumentate de trecut și experiența. Concluzia ( ipotetică și personală ), dificil in acest secolul sa întâlnești persoane care îți pot oferi o transparentă toată la nivel de socializare/comunicare.

| Theologos a răspuns:

În real pentru omul păcătos apar anumite patimi - întâi de toate slava deșartă - în timp ce în virtual, sub masca anonimității - se desfășoară mai degrabă alte patimi, - omul își revarsă mult mai ușor ura... însă și dragostea. Dincolo de asta, în virtual dispare noțiunea de persoană și atunci fiecare scrie fără să se gândească prea mult dacă rănește sau nu, dacă se face de râs sau nu. Din cauza asta o regulă de aur în virtual este „nu scrie ceva ce nu i-ai spune celuilalt în persoană".

Desigur că la o persoană care este cât de cât curățită de patimi, aceste lucruri se estompează, harul lui Dumnezeu, ferindu-l de extreme.