| chiftelutacrocanta a întrebat:

Imaginati-va doua persoane intr-un local, unul religios, altul necredincios.Religiosul sta la masa si citeste biblia, necredinciosul danseaza cu doua femei goale.In acel moment religiosul se uita urat la necredincios si isi face cruce, incepe sa citeasca din biblie si iese afara din local.Necredinciosul se uita ciudat si il face pe religios om cu mintea inchisa.Nu inseamna asta ca religiosul a fost invidios pe necredincios si a iesit afara sa-si intareasca credinta citind biblia? Nu a simtit pe moment religiosul ca viata e scurta si el nu profita de ea din plin? Ce altceva a facut necredinciosul decat sa uite de moarte pe moment dansand cu fetele? A vrut oare sa moara cu fetele dansand? Totusi, de ce necredonciosul dupa un timp simte nevoie sa mearga la biserica? Pe de alta parte, de ce religiosul simte nevoia sa pavatuiasca? Ce e pacatul? Nu e doar o frica inconstienta de moarte? Ce e spovedirea? Nu e doar o vondecare a fricii inconstiente de moarte prin hranirea fricii cu sperante paradiziale si cu iertare?

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Iar ai visat? Of cojmarurile astea nu te lasă in pacelaughing

Răspuns utilizator avertizat