| Inferno a întrebat:

"Religiosul: Salut, iubit bolovan! Cum te simti astazi?
Piatra:...
Religiosul: Stii, eu cred ca Dumnezeu s-a intruchipat in tine si ca esti sfant. De aceea, iti dedic toata viata mea si ma rog la tine in fiecare zi.
Piatra:...
Religiosul: Chiar acum, am sa iti aduc un dar. (Religiosul incepe sa linga piatra.)
Religiosul se apleacă în fața bolovanului, îngenunchind în fața acestuia și își așază mâinile împreună, ca într-o poziție de rugăciune. Apoi, își închide ochii și își concentrează atenția asupra obiectului sacru, încercând să simtă prezența lui Dumnezeu în interiorul acestuia.

Într-un moment de intensă devotament și adorație, religiosul își introduce limba peste suprafața pietrei, lingând-o cu o ușoară presiune și o devoțiune absolută. El se simte aproape de Dumnezeu și consideră că acest act de venerare a pietrei îi aduce mai aproape de divinitate.
Piatra:...
Religiosul: (in continuare lingand piatra) Este atat de minunat sa fii langa tine, iubit bolovan. Imi simt sufletul curatat si implinit cand sunt in prezenta ta.
Piatra:...
Religiosul: Stiu ca nu vorbesti, dar cred ca ma auzi. Te rog, ajuta-ma sa fiu mai bun si mai aproape de Dumnezeu.
Piatra:...
Religiosul: (se opreste din lins piatra) Multumesc, iubit bolovan. Ma simt mai aproape de Dumnezeu acum. Te voi vizita mereu si voi continua sa te dedic inima si sufletul meu. Ai grija de mine, te rog.
Piatra:..."

Este un dialog fictiv imaginat de ChatGPT. Oare care sa fie interpretarea lui?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adevărat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Și cei ce se închina la un lemn agățat de perete oare nu seamănă?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte corect!