| anonim_4396 a întrebat:

Îmi e dor, îmi e atât de dor de serile pe care le pierdeam pe afară jucând "Faţa ascunselea","Ţară ţară, vrem ostaşi!","Raţele şi vânătorii","Coarda","Baba oarba","Telefonul fără fir","Lapte gros","Capra" şi "Şotronul [Da, jucam şi seara, pipăiam tot locul ca să găsim pietricica].

Au trecut ani buni de când nu m-am mai jucat, deşi am 14 ani.Noi ne luam elasticul la şcoală şi jucam în pauze. Şotronul era nelipsit de la grădiniţă. Oriunde mergeai, vedeai câte unul înghesuit în altul şi vreo 10 copilaşi în jurul fiecăruia.
Acum...nimeni,dar NIMENI! Toţi s-au baricadat în casă la Fifa, Metin, WoW şi tot felul' de jocuri sau "o ard" pe droguri şi ţigări.

Nu înţeleg...cum de s-au schimbat chiar aşa... părinţii de ce nu le împărtăşesc copilăria lor.Au fost vremuri minunate, trebuie retrăite!

Mă plimb pe stradă şi mă mir de ce văd... elevi de clasa a I-a şi de grădiniţă, plini de fiţe şi fără respect.Cu telefonul la ureche, dacă te calcă, nici măcar nu întorc capul să îşi ceară scuze iar dacă le atragi atenţia, te trezeşti şi cu nişte cuvinte "dulci". Eu intram în pământ de ruşine, cum să deranjez săracu' om... mi-a facut ceva?

Cel puţin, în Sibiu e plin de aşa ceva. Mă bucură că la bunica mea, undeva lângă Slatina, judeţul Olt, de câte ori mă duc, mă duc cu drag! Locul acela nu s-a infectat, încă. Trebuie doar să le reaminteşti de jocurile copilăriei lor [Da, trebuie să le reamintesc pentru că ei muncesc şi când prind timp liber se relaxează... şi am zis "Să ne relaxăm în felul nostru!"]şi în secunda 2 deja jucăm.Nu contează vârsta, de la 3 ani, la 24, ei se joacă şi mi se umple inima de bucurie când îi văd.

Ei bine, am şi 2 melodii:

Copilaria voastră V. S. Copilaria noastră

http://www.220.ro/......ta1STxZ6r/

Nane-Mi-e dor

http://www.youtube.com/watch?v=wm-vaFehNLE&feature=relat ed

"Unde-i copilăria mea, ţie nu ţi-e dor?"

Vă rog, scuzaţi limbajul!

Voi ce amintiri din copilărie aveţi, ce jocuri vă jucaţi?

Sper să aveţi răbdare să citiţi povestea mea şi să mi-o spuneţi şi pe a voastră.

Răspuns Câştigător
| Bylok a răspuns:

Cate amintiri frumoase, imi vine sa plang

eu sunt de la tara(dintr-un sat). iti imaginezi o seara de vineri?
ne adunam vreo 20 de copii si stateam pana la miez de noapte
si noi ne jucam jocurile amintite de tine mai sus, faceam foc de tabara si stateam in jurul lui si povesteam lucruri frumoase si amuzante de cand eram"tanci". la scoala(intr-o pauza de 5 minute, deoarece nu era mai lunga) jucam "ata mihaela", "mamaliga cu malai" sau "fugarita"(ce vremuri frumoase).
cand veneam de la scola(aveam program de dupa-amiaza) imi faceam temele si apoi ieseam la joaca "pe maidan", asa ii spunea mama si bunica mea.
acum "pe maidan" nici urma de copil nimic nu mai este cum era odata. dimineata la ora sapte majoritatea dintre noi, copiii de odata asteptam autobuzul in statie.toti cu fite si vocabular vulgar, cu un zambet fals si multe alte lucruri.
imi este dor de acele vremuri, insa totul s-a schimbat...

app:frumoase melodiile si foarte adevarate

6 răspunsuri:
| doar.pt.voi. a răspuns:

Bună.
Doamne!
Nu pot să cred!
Deja mi-au dat lacrimile!
Superbe cuvinte, nici nu am cuvinte ca să-mi spun părerea.
Știam și noi jocurile acestea, stăteam afară până la vreo 22, în fața blocului și ne bucuram toți de copilărie.
Acum am 18 ani, dar trebuie să recunosc că aș vrea să dau timpul înapoi pentru a retrăii momentele acelea, care demult s-au dus, și nu au mai venit.
Mie dor să fiu copil, în fața blocului, să ies, să mă joc, să fiu fericită!
Pur și simplu am rămas fară cuvinte.
Mi-ai luminat seara, crede-mă!
Totul a fost un vis, care nu se va repeta.
Viața merge înainte, chiar dacă nu mai suntem copii și chiar dacă nu ne mai jucăm.

Toate cele bune!happy

| Rayyy a răspuns:

Iubesc intrebarea ta!
Ma regasesc in totalitate in ea si.imi pare rau pentru trecerea asta a timpului atat de rapida. Am avut o copilarie fericita, o copilarie incredibila si regret faptul ca cei din ziua de astazi au parte numai de jocurile mentionate mai sus, de Hannah Montana si de muzica de mari DJ.
Totul, totul s-a dus de rapa. Jocurile, desenele animate, industria muzicala (cand eram mica, ascultam Asia si alte formatii de genul lor, nu melodii in engleza, cu doua versuri care se repeta incontinuu!), mentalitatea. absolut totul n-o sa revina niciodata la normal.
Insa incerc sa fiu recunoscatoare pentru vremurile in care am trait si sa ma multumesc cu ideea ca am avut parte de cea mai grozava copilarie pe care o poate avea cineva.

Mi-ai inseninat seara cu intrebarea asta :*

| Iulia1106 a răspuns:

Chiar este o intrebare buna. Cand eram mica aveam vecini pe strada mai mari decat mine cu cel putin 2 -3 ani, dar tot stateam pana tarziu si ne jucam de-a v-ati ascunselea, coarda, hotii si vardistii, alergatea... iar iarna mergeam cu colindul prin vecini. Cred ca am mers cu colindul pana in clasa a sasea laughing, apoi nu am mai avut cu cine sa merg, deoarece toti " erau prea mari". Stiu ca se spune ca nu conteaza ce varsta ai daca vrei sa te distrezi, insa fiecare se distreaza in felul lui. Acum, cum ai spus si tu, toti sunt blocati in case in fata calculatorului, iar pe strazi nu se mai aude niciun raset de copil. sad

| edyman a răspuns:

Mda din pacate asa este toti copii sunt niste,, scumpi,, in ziua de azi si vorbesc numai cuvinte,, dulci,,. Eu unul ma jucam des cand eram mic,, Greu de furca,, un joc foarte amuzant. Sper sa imi dai si mie o fundita. Apropo imi place cum gandesti la 14 ani tine-o tot asa big grin

| kri a răspuns:

Esti din sibiu? pai mda si eu.dar cam acum dupa cum vezi asa e tehnologiile astea ne-au schimbat din cauza asta sunt acum copii (majoritatea) cu probleme cu ochii, obezi etc pentru ca nu fac nimic decat sa stea in fata calculatorului.sa sti ca e cam cu semnul intrebarii intrebarea ta pentru mine, pentru ca si eu sunt tot cam asa, am doar 11 ani si cateodata imi mai imi vine pofta sa ma mai joc sotron si dinastea.si numa ce vara trecuta se intamplau, dar acum sunt alta, ma duceam in „centru" si stateam cu fetele vb de baietii.si cand vedeam unele ca se jucau din astea radeam dar pana la urma asta faceam si eu.dar acum mi s-a facut dor de celelalte vremuri si ma joc asa ceva cu o fata.mai mica cu mine cu vreo jumate de an,te inteleg,eu inca mai am varsta pentru asa ceva,tu nu o ai, si toti ar rade de tine daca te-ar vedea, dar na...asta e astea sunt vremurile de azi.si copii de azi cu toate ca in mare parte ma aflu si eu printre acei copii.asta este.eu sunt chiar un exemplu de aceei copii, inca de la varsta asta imi place de un baiat mai mare ca mine cu 5 ani,ceea ce in trecut nu vedeai asa ceva, acum ne-am prostit mai toti cu moda, cu smecheriile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@Ray

Am uitat de muzică, mulţumesc că mi-ai reamintit.

Când eram mică, cum auzeam A. S. I. A, automat mă ridicam în picioare, începeam să dansez, să cânt chiar dacă nu înţelegeam eu sensul cuvintelor. Bunica şi acum mă mai întreabă şi îmi readuce aminte versurile melodiilor "Ia cu tine şi inima, inima mea şi ascunde-o în bagaje pe undeva. Ia-o cu tine acolo-n America...sau în Asia". Îmi amintesc fiecare vers, fiecare melodie... a fost ceva fantastic!

Amintiţi-vă!

O-zone - Dragostea Din Tei

http://www.youtube.com/watch?v=kF89Q6o99z4&feature=related

Akcent - Ţi-am Promis

http://www.youtube.com/watch?v=CVGfeSfGz3w&feature=related

3 Sud Est - Amintirile

http://www.youtube.com/watch?v=W8xlzZaQPas

Animal X - Să Pot ierta

http://www.youtube.com/watch?v=OYF83x2LQQ0&feature=related

DE LA VEGAS - "OXIGEN"

http://www.youtube.com/watch?v=68O9nqzAmvI

LA -OCHII TĂI [Manelele nu erau ce sunt acum!]

http://www.youtube.com/watch?v=PoTZs7gT9sg

Voltaj-Asta-i viaţa

http://www.youtube.com/watch?v=pQjQEQd-hVQ

Activ - Doar cu tine

http://www.youtube.com/watch?v=tanYSOR1fFM

Şi lista poate continua...

Dar în ziua de azi...

Dj Robert Georgescu feat. Lara-Beside you

http://www.youtube.com/watch?v=YNZ2k_CI4C4

Narcotic Sound & Christian D. ~ Dansa Bonito

http://www.youtube.com/watch?v=U0YtFHtWSyQ&feature=related

Lauryn feat. Sunrise Inc - Gypsy queen

http://www.youtube.com/watch?v=_5mDz06wACU&feature=related

Din păcate...ETC,ETC! Cineva a găsit mai mult de 5 cuvinte?