| AnimeLover67 a întrebat:

Îmi e frică de viitor, în prezent sunt frustrată și trecutul mă bântuie. Îmi poate da careva niște sfaturi?

5 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Da. Mergi la un psiholog si rezolva-ti, in primul rand, problemele din trecut. Treci peste, lasa in urma. Nu stiu care e problema ta si cat de grava e, insa tin minte ca psihologul la care am fost eu o buna perioada imi povestea despre unii pacienti care raman ancorati in trecut si sunt incapabili, din aceasta cauza, sa traiasca. O femeie care suferise un viol acum cativa ani, spre exemplu, asocia orice problema actuala cu aceasta intamplare nefericita. Pe langa asta, se victimiza constant si refuza sa lase in urma acel eveniment. Nu este un adevar general valabil, insa unii oameni nu se pot bucura de prezent pana nu isi rezolva problemele din trecut.
Dupa aceea, tot in echipa cu un psiholog, va trebui sa lucrezi la modul cum percepi prezentul si la cum te raportezi la viitor.

| Hammurabi a răspuns:

Un sfat general : O problemă de genul ăsta, cu cât îi dai mai multă atenție și mai multă importanță, cu atât se agravează și pune stăpânire pe tine.
Cu cât o ignori și o alungi din mintea ta, cu atât se estompează și într-un final dispare.
Tu ești stăpâna creierului, minții și judecății tale. Nu invers.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Impaca-te cu trecutul si totul o sa se aseze

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te mai uita la anime

| gabriielaaa a răspuns:

Nu stiu prin ce ai trecut dar un lucru stiu că timpul si oameni ce te prețuiesc te va ajuta să uiți trecutu. E normal să îți fie teamă e normal să fii frustrată când trecutu nu-i frumos. Dar nu mai lasă să te doboare si caută puterea de a merge mai departe. Viața e o singură dată încearcă să te bucuri de ea cât de mult poți.