| fqwaf a întrebat:

Imi explica si mie ce se intampla in Ucrania? Chiar exista posibilitatea porniri unui al treilea razboi mondial?

5 răspunsuri:
| 愛日本 a răspuns:

E pace acu, din cate am auzit.Un al treilea razboi, nu, nu inca.

| alexutza222 a răspuns:

Treaba sta in felul urmator:
Ucraina dorea sa se apropie periculos de mult(dpdv al Rusiei) de UE si NATO. Rusia nu vrea sa isi piarda influenta in aceasta tara. Motive ar fi multe de la orgoliu pana la conductele de petrol care trec pe acolo pentru a ajunge in Europa.
Oricum ar fi Rusia a fost este si (din pacate ) va fi o mare putere fix in coasta noastra. Dpmdv scutul de la Deveslu ne face mai mult rau decat bine. In posibilitatea unui razboi in care sa fie implicata Romania acelea vor fi tinte sigure.
Nu trebuie nici sa ne hazardam. Nimeni nu ne garanteaza ca NATO nu se va spala pe maini de noi.
In orice caz e clar ca UE nu va mai rezista mult, o organizatie formata din popoare care se urasc de moarte(Franta-Germania, Romania-Ungaria, dor cateva exemple) nu va rezista mult.
NATO nu a trecut inca testul suprem. In eventualitatea unui razboi, pana vin americanii si restul sa ne salveze vor vemi ungurii si bulgarii ca membri NATO si prieteni (cica) sa ne ajute cu rusii. Fara a fi paranoica cred ca ne-ar usura de o bucata de teritoriu mai degraba decat de altceva.Iar cei care cred ca le-ar fi mai bine sub unguri sunt prosti gramada(fara suparare).
Nu te speria. Astea sunt doar scenarii si posibilitati. Nu cred ca va fi un razboi, iar daca va fi de acesta data nu vom fi noi zona tampon sau vreun teatru de razboi ceea ce e bine. In contextul dat mie imi este tare frica sa nu se rupa NATO, sa nu se dezica americanii de noi si sa castige Rusia si aliatii ei (China, India, Iran, Venezuela sau pe acolo) razboiul. Iar noi prin pozitionarea geografica nu stam tocmai bine. Dar, dupa cum ziceam un razboi nu cred ca este de dorit de catre marile puteri cel putin nu acum. Stai linistita!

| T0T a răspuns:

Nu exista aceasta posibilitate, sau este extrem de mica momentan.

| Vvistula a răspuns:

Nu exista posibilitatea pentru ca al 3 razboi mondial ar insemna sfarsitul lumii asa cum o stim si noi datorita armelor nucleare, cu 2 3 bombe ai scos Romania din razboi si Rusii nu sunt asa de prosti sa incerce asta, plus ca ei inca nu au atentat la teritorii nato si problema e doar in Ucraina, razboiul au incepe daca ar declara razboi unei tari nato, in rest nu exista nicio posibilitatei si inca ceva, fara sa te superi sau sa te sperii daca incepe razboiul si Rusi trimit bomba esti ca si moarta daca nu fugi, oricum nu cred ca dau ei la noi, ei cu doua divizii ne cuceresc.

| LiviuBz93 a răspuns:

Acum nu mai exista! s a declarat pacewinking