| Happiness_8100 a întrebat:

Imi poate da cineva un exemplu de Paradox, si sa imi explice si ce inseamna acest cuvant?happy

2 răspunsuri:
| AlysaAly a răspuns:

Contradictie, un paradox este confruntarea dintre 2 termeni, 2 cuvinte care nu pot fi impreuna, deoarece acestea sunt incompatibile, 2 cuvinte care nu sunt puse impreuna inca.
exemplu:un lucru este adevarat si fals in acelasi timp

| razvanem a răspuns:

Un exemplu : misiunea ta este de a nu accepta aceasta misiune, o vei accepta? paradoxul are multe definitii, cea cu un cuvant este adevarat si fals in acelasi timp sau cea cu paradoxul fiind o situatie fara iesire etc. big grin