| anonim_4396 a întrebat:

Îmi poate spu 3 și mie cineva vă rog ce opere trebuie învățate pentru bac, specii, autori? La operele epice trebuie învățat tema și viziunea despre lume, particularitățile de construcție ale unui personaj și relațiile dintre două personaje? Toate astea 3 trebuie învățate la fiecare operă?

5 răspunsuri:
| FruttiFresh300 a răspuns:

Nu te apuca de acum ca o sa le uiți. Da, toate alea plus caracterizare de personaj, dar stai liniștit că nimeni nu a învățat atât pe de rost. Găsești programa de bac pe net. Citește cărțile, asta te va ajuta cu adevărat la bac. Romanele, nuvelele și tot ce mai e, citește-le și nu le uita.

| anonim_4396 explică (pentru FruttiFresh300):

Eu am bac în 2020, dar pierd 3 puncte dacă îmi pică o operă de care nu știu nimic. Mi-e frică și să învăț doar 37 din 38 de exemplu, ca să nu îmi pice chiar aia.

| anonim_4396 explică (pentru FruttiFresh300):

Dar dacă o operă nu am citit-o am cum să învăț cele 3 esee despre ea?

| FruttiFresh300 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daaa, normal laughing

| FruttiFresh300 a răspuns (pentru anonim_4396):

Calmează-te! E doar un examen, plus ca se fac multe speculații. O sa se cam știe ce se da, asa e în fiecare an.