| cinevaaaaa a întrebat:

Imi puteti explica va rog lucrul mecanic? Cat de cat explicit, ca de clasa a 7-a. Multumesc

1 răspuns:
| Elvira575 a răspuns:

Lucrul mecanic

Este o marime fizica care capata sens atunci cand asupra unui corp actioneaza o forta, iar corpul se deplaseaza.
Formula de calcul a lucrului mecanic:
L = F * d
F este forţa ce acţionează asupra corpului, iar d este distanţa pe care aceasta îşi deplasează punctul de aplicaţie.
Lucrul mecanic al forţei de greutate se calculează după formula
L = m * g * h
unde m = masa corpului,
g = acceleraţia gravitaţională,
h = înălţimea de la corpul coboara
Mai simplu decit atit..nustiu..asta am invatat si eu prin a 7'