| Genesis29 a întrebat:

Imi puteti spune si mie care este lucrul mecanic util si care este lucrul mecanic consumat?

Răspuns Câştigător
| Nicolelenaa a răspuns:

Lucrul mecanic util este lucrul mecanic al forței necesare pentru a învinge forța rezistenta.
Lu=Gxh (înmulțire)
G= greutatea, h=înălțimea

Lucrul mecanic consumat este lucrul mecanic al forței cu care se acționeaza.
Lc=Fxl (înmulțire)
F= forța, l= lungimea

3 răspunsuri:
| buldog a răspuns:

Ce ai scris u acolo este randamentul la planul inclinat, dar in alte cazuri pot fi altele. DE exemplu la termodinamica, randmaentul=caldura cedata/ caldura primita;
La scripetele fix este G/F, unde G este greutatea iar F este forta activa. La scripetele mobil este G/F* 2 la puterea n, unde n este numarul de scr4ipeti mobili. Si asa mai departe...happybig grin

| buldog a răspuns:

Calura primita/ caldura cedata. Scuzati...big grin

| Genesis29 explică:

Ce nu facti vpoi pentru inca un raspuns in plus? big grin