| Yuly1999 a întrebat:

Imi puteti spune mai multe lucruri despe skrillex va rog dau funda imi pu spune daca are frati si cum ii cheama sau daca
are o iubita si cum cheama si pe ea va rog

2 răspunsuri:
| metehne a răspuns:

Uite ce am găsit:

Skrillex, pe numele sau real Sonny John Moore s-a nascut la 15 ianuarie 1988, in Los Angeles, California. Acesta este un cunoscut producator de muzica electronica, cantaret si compozitor

Artistul a fost vocalistul trupei rock "From First to Last", in perioada 2004-2007. La sfarsitul lui 2007 Skrillex debuteaza in cariera solo, iar in 2009 incepe o colaborare cu producatorul Noe Shain.

Totusi, planurile muzicale ale artistului cu privire la albumul "Bells" se opresc in stadiu incipient, iar el va incepe sa cante sub numele de Skrillex. Un alt pseudonim pe care acesta l-a folosit o vreme in mediul online este Twipz.

Startul in cariera solo l-a dat piesa "My Name is Skrillex", aceasta putand fi downlada gratuit de pe pagina oficiala MySpace a artistului.

Ii urmeaza o alta compozitie, "Scary Monsters and Nice Sprites", cunoscuta in randul cunoscatorilor de EDM (Electronic Music Dance), iar apoi "More Monsters and Sprites".

In 2009, Skrillex are o noua tentativa de face parte dintr-o trupa. Este vorba de "Sonny and the Blood Monkeys", ce-i mai are in componenta pe Chris Null, Sean Friday si Aaron Rothe. Nici aceasta colaborare nu e menita sa ii aduca satisfactiile dorite, astfel incat muzicianul revine la planurile sale individuale.

La sfarsitul lunii septembrie 2011 artistul a scos pe piata piesa "Emite", pentru a promova jocul cu acelasi nume. Un alt amanunt care nu poate trece neobservat pentru cariera lui Skrillex ar fi acela ca videoclipul "First of the Year", de pe albumul Equinox a aparut in episodul pilot al animatiei "Beavis and Butt-head"- editia noua.

Pe 30 noiembrie 2011, Skrillex a fost nominalizat la cinci categorii in cadrul Premiilor Grammy, inclusiv pentru sectiunea "Best New Artist".

Pe 12 decembrie 2011, Skrillex a fost numit artistul MTV al anului, pentru categoria EDM (Electronic Dance Music), iar aceasta nominalizare a facut sa fie uitate cateva nume deja consacrate ale genului, cum ar fi David Guetta si deadmau5.

Pentru anul in curs cantaretul are deja in plan sa concerteze in UK, intre 10 si 20 februarie.

10 lucruri pe care nu le ştiai despre Skrillex
A fost adoptat
Subiectul legat de părinţii săi naturali nu este unul care-i face plăcere lui Skrillex. El a aflat la vârsta de 16 ani că a fost adoptat. Mai mult, mama sa biologică era o prietenă a familiei adoptive, el neştiind acest lucru. Din acel moment nu a mai vorbit cu ea.
De unde vine numele de "Skrillex"?
Numele Skrillex nu înseamnă nimic. Artistul era strigat de prietenii săi "Skril" sau "Skrilly" cu mult înainte să devină celebru, asa că a mers mai departe cu acest nume, sau a păţit precum Diplo, a devenit mult prea cunoscut cu acest nume şi nu l-a mai schimbat.
Aphex Twin şi Squarepusher i-au aratat calea la 12 ani
Cel mai nou EP al lui Skrillex, "Leaving", este bogat în influenţe de IDM ("intelligent dance music") care au la bază muzica unor trupe precum Aphex Twin sau Squarepusher pe care i-a ascultat pe când avea doar 12 ani şi care i-au schimbat viaţa din punct de vedere muzical.
Primul său pseudonim a fost Twipz
Cu mult timp înainte să-şi accepte porecla de "Skrillex", venită din partea prietenilor, artistul a încercat să se lanseze sub numele de "Twipz." Nici acest nume nu se stie de unde a apărut, dar există mai multe piese pe net sub acest pseudonim.

Skrillex a fost vocalistul unei trupe rock
From First to Last este o trupă rock ce a activat în 2003. Skrillex a intrat în trupă pe postul de chitarist, dar a ajuns vocalistul trupei. A cântat alături de ei timp de trei ani, urmând ca în 2007 sa-şi înceapă cariera solo.

De la interviu la colaborare cu trupa Korn
Skrillex a ajuns să colaboreze cu trupa Korn în 2011 pe albumul acestora, "The Path of Totality", dar artistul s-a întâlnit pentru prima dată cu Jonathan Davis în 2006, atunci când Skrillex i-a luat un interviu.

Primul său show solo a fost în compania unui harpist.
După ce a părăsit trupa From First To Last în 2007, Skrillex a avut primul său show solo live, în timpul căruia a cântat mai multe piese acompaniat de o harpă la care cânta Carol Robbins.
A devenit celebru graţie unui remix
Piesa "Cinema" a lui Benny Benassi era deja hit, lucru ce l-a ajutat pe Skrillex, care, cu ajutorul remixului a devenit cunoscut. Remixul a depăşit imediat 30 de milioane de vizualizări pe YouTube şi a stat în topul iTunes timp de şase luni. În cele din urmă i-a adus artistului un premiu Grammy în 2012.

| Yuly1999 explică (pentru metehne):

Dar are frati