| NumePublicExistent a întrebat:

Imi spuneti cateva trasaturi morale sau fizice a le lui Lefter Popescu? Cum adica sa ilustrez aceste trasaturi prin citate comentate sau prin referire la intamplari sau la situatii semnificative din nuvela?

NU este o tema.Maine dau teza la romana si s-ar putea sa imi ceara asa ceva.Repet,NU este o tema.Va rog ajutati-ma.

4 răspunsuri:
| Hmmmm a răspuns:

Nu ma sa iti spun ce trebuie sa scrii ci am sa iti explic ce trebuie si cum trebuie sa scrii. mi se pare mult mai corect asa.nici eu nu am primit mura-n gura p vremea meabig grin
cand faci o caracterizare a unui persoanaj te bazezi in primul rand p textul in care apare.in acest caz este vb despre o nuvela.in text(nuvela) caracterizarea poate fi d 2 feluri:
1.caracterizare directa, care este d obicei facuta d narator, d personajele care il inconjoara p personajul p care il caracterizezi sau poate fi autocaracterizare.de ex.maria spune despre darius ca e sarac si nesimtit.
2.caracterizare indirecta:asta inseama ca citind textul iti dai tu singurica seama p parcursul intamplarii ce fel d om era personajul p care il caracterizezi.trasaturile d care iti poti da seama d obicei se bazeaza p mediul in care traieste, cum reactioneaza la anumite lucruri, cum se comporta cu cei din jur, cum e imbracat acel personaj.de ex.andrei poarta niste haine zdrenturoase, vechi si murdare si cerseste zi d zi la acelasi colt d strada. din asta reiese ca andrei e un om sarac.
cand faci o caracterizare, in special cand ajungi la caracterizarea indirecta, trebuie sa scoti citatele din text si sa le explici asa cum am facut si eu cand ti-am dat acel exemplu.cand faci caracterizarea directa nu trebuie neaparat sa faci asta, dar trebuie sa specifici cine spune despre personaj acele lucruri.
sper ca te-am ajutat.mai bine d atat nu pot sa iti explic totul dar daca mai ai vreo nelamurire eventual imi trimiti un mesaj privat si te ajut cu placere.succes la teza

mira
| mira a răspuns:

Nu poate sa-ti dea un astfel de subiect.Ca sa dai citate in proza trebuie sa ai textul la indemana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da esti un ressol

| NumePublicExistent explică:

@mira M-am uitat in caiet si... din nefericire asta o sa imi dea si eu habar nu am ce trebuie sa fac.