| Adela200 a întrebat:

Imi spuneti va rog cum este sa fii copil de pedagog.:*

Răspuns Câştigător
| Furculingură a răspuns:

Mpăi, am o colegă, mama ei e profesoară de română la noi în şcoală şi tatăl ei e mare doctor în oraş. Acum te gândeşti că e greu pentru ea că trebuie să se ridice la aşteptările altora şi să nu le păteze onoare părinţilor... dar nu e chiar aşa. Adică ea învaţă super bine şi nici nu se străduie mult. ( şi este şi un multi-talent ). Oricum, părinţii nu o stresează la cap cu nimic, iar ea nu învaţă doar pentru a se ridica la aşteptările pe care toţi le au de la ea sau pentru a nu-şi dezamăgi părinţii, ci pentru că îi place.
Totuşi, e şi o parte proastă... mulţi copii îi poartă pică, iar şi mai mulţi se dau pe lânga ea pentru a-i ajuta la teme sau pentru a da bine în ochii celorlalţi profesori. ( care o adoră pe colega mea ). Nu îşi poate da seama cine îi este prieten adevărat şi toţi sunt... ceva de genul :
" Normal că a ales-o pe ea că doar maică-sa e colegă cu proful "
" Normal că i l-a dat ei pentru că o cunoaşte pe maică-sa "
" Normal că i-a pus 10, pentru că taică-su e mare doctor "

4 răspunsuri:
| KaterinkaBoy a răspuns:

Nu e ceva deosebit. Mama spre exemplu preda tehnici economice si teoria afacerilor in liceul in care invat si eu. Nu m-a stresat niciodata in legatura cu ceva, atata tot ca mai auzi pe unii si altii cum comenteaza dar deh, face parte din meserie. Si eu fac anumite comentarii pe seama altor profesori asa ca trec cu vederea. In rest, nu stiu daca e mare dificultate sa te ridici la nivelul asteptarilor. Eu nu m-am straduit niciodata prea tare.e aproape natural as spune sa asimilez informatii. Poate e genetic sau poate asa m-am obisnuit avand un model de mic.

| Crucified a răspuns:

La fel cum e să fii copil de om cu altă ocupaţie în afară de pedagog.

| SimonaCristina a răspuns:

Crede-ma, tatal meu e profesor de fizica, si nu imi spune nimic din programa de a doua zi... crying
Deci, sa nu te gandesti ca daca esti fiica de profesor, o sa ai avantaje la teste sau la ore, in general.
Eu invat pe cont propriu si imi e bine asa...

| suMRed34 a răspuns:

Nu este in totdeauna un avantaj mai ales daca esti in scoala in care parintele preda pentru ca elevii devin rautaciosi si se pot comporta foarte urat cu tine. Acasa ai avantaje pentru ca are cine sa te ajute cu informatia la obiectul respectiv dar nu stiu cat ti-ar mai "arde" sa ceri ajutorul dupa ce ai avut o zi la scoala in care toti s-au luat de tine.