| LittleDreamer a întrebat:

Imi spuneti va rog si mie cum se reformateaza un calculator? Mai explicit daca puteti, si sa imi ziceti de ce CD-uri am nevoie sau alte chestii. Fundita pentru cel mai bun raspuns.
Multumesc! happy

1 răspuns:
| shocky2 a răspuns:

Daca vrei sa il formatezi si ai un CD bootabil cu sistemul de operare, baga-l in unitatea de CD/DVD si dupa ce il restartezi, o sa ai acolo niste pasi... sunt sanse sa poti rescrie sistemul de operare peste cel vechi dar asta nu garanteaza ca vei scapa de probleme.

Daca totusi vrei sa faci ceva, iti recomand sa iei de pe net un kit de Live Linux (eu folosesc ca alternativa la Windows varianta gratuita care se gaseste pe net de Linux UBUNTU 9.04).
Pe asta, dupa ce il bagi in unitatea optica (CD/DVD) si restartezi PC-ul/laptop-ul te va intreba daca vrei sa instalezi UBUNTU sau vrei doar sa il incerci... tu o sa vrei sa il "incerci"...
Asa vei avea un sistem de operare functional fara sa stai sa il instalezi tu, dar asta TEMPORAR.

Dupa ce l-ai facut si ai reusit sa intrii in sistemul de operare de pe CD, intra pe partitia de pe Hard Disk unde ai instalat sistemul de isntalare vechi (adica cel care este praf), si copiaza de acolo toate pozele si toata muzica pe o alta partitie.
Dupa ce ai terminat, incearca sa formatezi din UBUNTU partitia pe care ai Windows-ul... de obicei aceasta este "C".

Ceea ce este important, daca ai optiunea de "format full" sa i-o dai pe asta, ci nu "format quick"!
-------------------------------------------------------------------

Daca este prea complicat, poti incerca sa cauti o versiune de "Hiren's BootCD" ceva peste versiunea 10.0.0, care sa contina si "mini windows".

Cu asta poti sa faci, teoretic, acelasi lucru... atat asta cat si UBUNTU sunt sisteme de operare care pot rula de pe CD, fara sa vie nevoie de o instalare... dar astea sunt masuri TEMPORARE!

Cu "Hiren's BootCD" poti sa faci depanare si are TEORETIC si acest mic Windows care este de ajutor in cazuri ca al tau.

@@@Link UBUNTU:
http://d2dakxl4s21f96.cloudfront.net/a/ubuntu-10.04-desktop-i386.iso

@@@Link Hiren's BootCD (nu garantez ca este cel cu mini windows, desi in descriere scrie ca are... dar cum nu eu am scris, ma intelegi :P):
http://www.hirensbootcd.net/download/Hirens.BootCD.10.4.zip

Aici este un mic tutorial care te va ajuta: http://www.ehow.com/way_5335906_hirens-boot-cd-instructions.html

Mai multe detalii gasesti pe site-ul http://www.hirensbootcd.net
Iti spune acolo si cum sa scapi de virusi, cam tot ce ar fi nevoie. Asta nu inseamna ca vei scapa definitiv... pe viitor iti recomand sa folosesti un antivirus (eu folosesc BitDefender Internet Security, am primit pentru ~170 RON 3 licente pe care le-am impartit dupa bunul plac... deci lincenta/user este undeva intre 50 si 80 de RON/an).

Cu instalatul unui nou sistem de operare, este "la fel de usor :P...

Faci rost de CD-ul bootabil cu sistemul de operare, il bagi in unitatea optica pentru CD/DVD, dupa care urmezi pasii de acolo.

Un link catre un tutorial video o sa gasesti in "Sursa", putin mai jos... Iti spune acolo cum il formatezi si cum il reinstalezi (windows XP... dar in principiu se face la fel la toate).

http://www.youtube.com/watch?v=n0cop_am1WM