| lucyan a întrebat:

Cum se reformateaza un calculator

10 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Reinstaland totul. E greu de explicat intr-o singura fraza si mai greu de facut singur prima data, Mai bine sa te ajute si sa te invete cineva care stie stand langa tine.

Shin
| Shin a răspuns:

Nu-ti trebuie un cd cu windows neaparat. Daca doar vrei sa-l formatezi (si nu vrei sa pui si sistem de operare) iti trebuie un CD/Disketa bootabil(a). Bootezi in DOS si apoi formatezi ce vrei cu comanda Format x: (unde x este drive-ul care vrei sa-l formatezi). Daca nu vrei sa stai toata ziua sa formatezi si vrei doar un format(wipe), folosesti comanda format X: /q (unde x este tot drive-ul pe care vrei sa-l formatezi).
Shin.

Shin
| Shin a răspuns:

@BRO, intr-adevar nu poti formata o partitie in NTFS, dar poti folosi optiunea FDISK care se gaseste pe orice medium bootabil (Win98, Me) ca sa stergi partitia. Dupa aceea o refaciwinking
Shin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu ajutorul cd-ului care reprezinta windowsul pe care il ai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E greu de explicat online pe internet. Dar pe google gasesti pasii. Dar iti trebuie cd cu windows obligatoriu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa e Shin, conditia e sa die FAT 32, ca daca e NTFS nu merge asa, nu-i recunoaste drive-ul.

Normal ca poti folosi FDISK sa faci preformatarea si pe urma sa faci formatarea, da omu nu de preformatare intrebase, poate nici nu stie ce-i aia. Oricum, acum a aflat laughing
BRO din umbra tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa e Shin, conditia e sa die FAT 32, ca daca e NTFS nu merge asa, nu-i recunoaste drive-ul.
BRO din umbra tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum pot sa reformatez un calculator