| LucianaaaX a întrebat:

Cum se reformateaza un calculator?

2 răspunsuri:
| Aylee a răspuns:

Chemi pe cineva priceput, nu incerca singura ca nu iti va iesi.

| bogdanik96 a răspuns:

Daca vrei sa formatezi doar, deschizi un my computer (de pe desktop sau de la bara de start), iti apar partitiile si dai pe partitia pe care vrei sa o formatezi click dreapta si selectezi "format...".
Daca vrei sa formatezi pentru a reinstala windows-ul ai nevoie de un cd bootabil cu windows, iti setezi bios-ul sa-ti booteze de pe cd si iti va aparea la un moment pe ce partitie vrei sa instalezi windows-ul, iar dupa ce selectezi parititia (de obicei c ai posibilitatea de a-i da format (apasand tasta F - o sa-ti scrie).
Si o alta varianta de formatare este sa deschizi un run (start>run) si sa scrii acolo "format c:" sau "format d:" care iti va formata partitia c sau d.