| Alex a întrebat:

In afara de Biserica Adventista de Ziua a Saptea, in Romania mai exista si alte biserici adventiste? Daca da, care sunt?

1 răspuns:
| solumaam a răspuns:

Din adventismul original (millerit) s-au format mai multe confesiuni şi denominaţii, adesea contestate pe diverse motive teologice sau social-politice.
Adventiştii Evanghelici, care au dispărut.
Studenţii Bibliei", "Martorii lui Iehova");
Adventiştii de Ziua a Şaptea, împreună cu confesiunile derivate.
Advent-Creştinii.
Biserica lui Dumnezeu de Credinţă Abraamică.
Unele dintre ele sunt interzise si daca sunt au doar cativa adepti!