| RAVENightDarkness a întrebat:

Ce deosebire este între biserica Adventista de ziua a șaptea si Martorii lui Iehova?

Răspuns Câştigător
| TrăieşteClipa a răspuns:

Cand suna soneria si nu astepti pe nimeni inseamna ca Martorii iti fac o vizita sa te convinga sa crezi in cartea lor de povesti.
Adventistii sunt mai relaxati in aceasta privinta si ceva mai rationali.
Martorii au inteles eronat ca nu exista suflet si ca Dumnezeul biblic interzice transfuziile.
Tot Martorii au niste reviste funny unde toata lumea isi arata toti dintii si fac publicitate unui tip Jehova care era criminal in serie in Vechiul Testament.

6 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Textul indicat de tine din Marea Lupta chiar asta arata, ca Mihail este unul si acelasi cu Isus Hristos, din nefericire nu ai inteles asta. Folosirea a celor doua nume in acel text pentru aceiasi persoana arata in mod evident ca Ellen White nu a avut alta parere ca restul adventistilor.

| danay72 a răspuns:

Pentru ca sa stii cine sunt cu adevarat Martorii lui Iehova, poti gasi informații utile pe situl jw.org.

| milan9 a răspuns:

Fiul nu este o "creaţie"! Nimeni nu Îl poate confunda pe Dumnezeu Fiul cu creatura, PE CARE El a CREAT-O!

Iată pe Dumnezeu Fiul prezentat ca şi CREATOR:

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU El (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. EL (Hristos) ESTE MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE ŞI TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE.

,, Eu si Tatăl meu una suntem" a spus-o chiar Fiul lui Dumnezeu.
Si din context se pare ca toti au inteles ca s-a recunoscut a fi una cu Dumnezeu!

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ
EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

| milan9 a răspuns:

Contrar a ceea ce spun ratacitii adventisti, nicaieri in Scriptura nu este identificat unicul Fiu al lui Dumnezeu cu Mihail -unul dintre ingeri.
Confuzia acestor grupari sectante le vadeste slabele teoriile eretice ce nu pot sta in picioare... thinking

Biblia este plină de metafore!
Nici o categorie a figurilor de stil din manualul de literatură nu lipsește din rândul celor întâlnite prin multe exemple în cuvintele Bibliei!
Aceasta era o caracteristică a gândirii profeților biblici evrei şi implicit a apostolilor (evrei la rândul lor).

Nici o "figură de stil", nici un procedeu stilistic studiat în literatură nu face excepţie de la regulă şi nu lipseşte din Scriptură! Diferiţii autori biblici au excelat cu predilecţie în aşa ceva, lăsând în acelaşi timp transparent mesajul, în mod special pe baza contextului şi a "bună" - voinţei cititorului! happy

| aabaaab3278 a răspuns:

Pentru Martorii lui Iehova Iisus este o fiinta creata, intaiul nascut din toata creatia, ce a trait in cer ca fiinta spirituala ( arhanghelul Mihail) inainte de a se naste ca om pe pamant.

Pentru adventisti, Hristos este Dumnezeu Fiul cel vesnic, insa este asociat deaseamenea cu arhanghelul Mihail, invatatura fiind considerata insa o teolegumena, neimpartasita de intreg corpul advent. Intr-un comentariu la textul biblic (Iuda 9), doamna Ellen G. White, co-fondatoare a bisericii adventiste de ziua a saptea, spune:

"Am văzut că Moise a trecut prin moarte, dar Mihail a coborât şi i-a dat viaţă înainte ca el să vadă putrezirea. Satana i-a revendicat trupul ca fiind al său, dar Mihail l-a înviat pe Moise şi l-a luat la cer. Diavolul a încercat să-i reţină trupul şi a protestat amar împotriva lui Dumnezeu, acuzându-L că e nedrept fiindcă îi ia prada. Dar Mihail nu l-a mustrat pe diavol cu toate că prin ispita şi puterea acestuia căzuse slujitorul lui Dumnezeu. Hristos l-a trimis cu blândeţe la Tatăl Său spunând: „Domnul să te mustre!" (Elle G. White, Marea Lupta, pag. 22)"