| AZŞeEduardAZŞBorta a întrebat:

Citi dintre voi ati fost la Biserica Adventista de Ziua a Saptea in sabat? Ce v-a placut la noi? Citi dintre voi ati la Podis la Sanatoriul Nostru in Romania? Dar la Sanatoriul, life Stile Speranta din Republica Moldova in raionul leova? Astept raspunsurile voastre frumoase!

Răspuns Câştigător
| VelaJohnny a răspuns:

N-am fost nicaieri la voi, dar un lucru apreciez: puneti accent pe studierea Bibliei, spre deosebire de marea majoritate a cultelor, astfel ca aveti o cunostiinta vasta despre ea. Ma rezum doar la ce e pozitiv de spus despre acest cult happy nici nu-l cunosc prea bine.

| AZŞeEduardAZŞBorta explică (pentru VelaJohnny):

Te invit sa mergi intr-un sabat la Bisrica Adventista i vei afla lucruri noi

| VelaJohnny a răspuns (pentru AZŞeEduardAZŞBorta):

Multumesc de invitatie, dar merg deja la intruniri crestine regulat, si invat destul de multe acolo. Plus ca fac cercetari permanente acasa, deci nu e nevoie sa vin acolo ca sa invat ceva nouwinking Succes!

| AZŞeEduardAZŞBorta explică (pentru VelaJohnny):

Stiu ca esti Martor al lui Iehova.

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Iisus nu a facut religii, am fost de cateva ori acuma multi ani, ce sa spun sfinti in biserica niste ipocriti cand iasa afara

| T0T a răspuns:

Păi de ce nu ai merge la o biserică ortodoxă având în vedere că sunt mult mai multe în țară deci mai accesibile? Nu îmi spune că credința voastră e cea adevărată și a lor cea falsă căci același lucru îl zic și ei despre voi.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Am un vecin adventist si ma inteleg destul de bine cu el.
Religia mea nu s-a inventat inca asa ca o sa mai astept.
Religia inventata de Pavel nu ma incanta.

| Deaad a răspuns:

In urma cu mult timp, vreo 5 6 ani.
Vecinii mei sunt adventisti si au o "biserica" la mine pe meleaguri.
Am fost de vreo 2 sau 3 ori, parca.M-am plictisit, mi s-a parut indoctrinarea prea mare asa ca nu am mai venit de atunci.

Mi se pare un **** la fel de mare, ca ortodoxismul si orice alta credinta abrahamica care ne-a distrus cultura Europeana si a omorat atatia oameni timp de 800 de ani.
Protestantismul mi se pare de asemenea o rebeliune fara rost,care a dat nastere doar mai multor razboaie pentru o religie ce vine din orient.

Deci nu mi-a placut nimic la voi,la fel cum nu iubesc,ba chiar dipretuiesc si ortodoxismul, catolicismul, iudaismul, islamul.
Si apropo.Voi aveti o problema, cei din secta asta.Si cei din protestantism, de obicei.
Stiu ca se spune in Biblia voastra de crestini ca trebuie propovaduit cuvantul evangheliei.Bai,voi o faceti la extrem.Si sa nu spuneti ca nu, ca stiu eu cata indoctrinare se abate asupra unui "ousider" al sectei voastre care s-a imprietenit cu voi.

| 6684464 a răspuns:

laughing reclama.
Ai 15 ani?
Voi tineti tare de Vechiul Testament din cate am inteles, ati omorat pe cineva pana acum?

| Idris a răspuns:

Imi place la voi ca interziceti carnea de porc si alcoolul, la fel ca in islam, insa daca tinem cont de faptul ca William Miller a calculat ca sfarsitul lumii va avea loc intre anii 1843-1844 si ca, considerati ca in anul 1844 Hristos intrat în sanctuarul ceresc să judece păcatele viilor și morților iar cand o considerati pe Ellen White ca fiind profet adevarat, atunci nu mai imi place la voi.