| Kittynika a întrebat:

In Apocalipsa scrie ca o fiara, adica satan va insemna oamenii cu cifra 666 iar aceeia vor muri, vor fi chinuiti in iad.
Ce parere aveti ca un om cand moare ii se tine pomana la 6 saptamana la 6 luni la 6 ani, au fost insemnati ei de cel rau? nu vor mai avea mantuire?
Scrie ca sunt salvati doar cei insemnati de Dumnezeu, restul...
straight face
Sau pana la urma depinde doar de credinta noastra si ce facem in timpul vietii ca sa fim mantuiti.
Era un citat tot in biblie, ca daca nu esti printre cei care se numara sa vina in Imparatia Cerurilor(cum scrie ca douasprezece mii din fiecare neam au fost insemnati de Dumnezeu iar restul sa moara), atunci esti credincios in continuare dar tot nu esti mantuitsad. Nu vreau sa judec vointa lui Dumnezeu pana la urma va fi cum vrea el, si eu ma supun.
Voi ce parere aveti?

2 răspunsuri:
| adrian_6090 a răspuns:

De ce numărul 666 este considerat satanic?
Trebuie precizat de ce numarul 666 este considerat numarul satanic, pentru ca nu este doar o simpla superstitie lipsita de fundament, ca in cazul altor numere "nefaste", de pilda numarul 13. Despre numarul 666 se spune in Sfanta Scriptura la capitolul "Apocalipsei" ca este NUMARUL NUMELUI Fiarei. Trebuie definit acest concept. Alfabetele antice (iudaic, grecesc) asociau fiecarei litere cate un numar. Exista obiceiul ca in cazul numelor proprii sa se recurga la codificarea, la incifrarea numelui, pentru a se obtine o "semnatura simbolica", o reprezentare prescurtata si incifrata a numelui. Orice nume propriu putea deci sa fie descompus dupa literele sau numai dupa consoanele care il alcatuiau. Fiecare litera era convertita in echivalentul sau numeric, dupa care se facea suma tuturor numerelor de litere si se obtinea astfel NUMARUL NUMELUI. Deci 666 nu este un simplu numar care a fost prin superstitie denaturat, ci chiar contine in el un nume: numele fiarei.

| CataaaaLinaaa a răspuns:

Eu stiu ca e la 6 saptamani, 6 luni, 7 ani