| anonim_4396 a întrebat:

Consider că pedeapsa cu moartea nu ar trebui aplicată, deoarece fiecare om are dreptul la mântuire iar prin aplicarea acestei pedepse acelor delicvenți li se ia dreptul la viața veșnică, deoarece unii dacă ar fi fost lăsați în viață poate s-ar fi căit de faptele lor și ar fi fost iertați de către Dumnezeu și ar fi primit un loc lângă Hristos, în Împărăția Cerurilor.
Ce părere aveți despre asta?
Cine mai gândește la fel ca mine?
Știu că multora dintre voi o să vi se pară penibilă această întrebare dar mi-o asum.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebuie sa ti cont ca pedeapsa cu moartea este pentru ucigatorii de suflete, iar sufletele meritau si ele sansa mantuirii.
E mai bine sa pierzi un suflet pentru a castiga mai multe.

30 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Și dacă e un ucigas în serie? Dacă va fi eliberat, și va ucide alta persoana? Sau daca ramane în închisoare, crezi ca acolo învață de bine ca să ii fie mintuit sufletul? Sau, mai mult, poate ucide și acolo? Cum se mai pune problema atunci?

| ania a răspuns:

Daca s=ar supune la vot și eu aș vota impotriva pedepsei cu moarte. Oricum nu sunt executați imediat și mulți au ocazia sa se căiasca de faptele lor.

| Meme10Memu a răspuns (pentru ania):

Pedeapsa cu moartea este biblica. Intrucat crestinilor nu li s-a dat inca pamant pe pamant, pedeapsa cu moartea este inca neaplicata. Pedeapsa cu moartea va fi in viitorul paradis terestru promis de Iehova Dumnezeu. Atunci, cine va muri la 100 de ani va fi un nelegiuit. Executiile din legea mozaica prefigureaza executiile care vor avea loc in viitorul paradis terestru. Executiile vor fi facute de ( ingeri ) cei 144000 de comostenitori cu Isus in cer. Va cadea ca secerat fara sa se vada ca a fost lovit de vreo piatra. Pentru ca in viitorul paradis terestru nu va fi tolerata nici o abatere de la legile lui Iehova.

Isaia 65:20:"20 „Nu va mai fi acolo sugar care să trăiască doar câteva zile,
nici bătrân care să nu-și împlinească zilele,
căci cel care va muri la o sută de ani va fi considerat doar un copil,
și păcătosul, chiar dacă va avea o sută de ani, va fi blestemat*.

"În lumea nouă care se apropie, oamenii vor fi în siguranţă, liniştiţi şi vor putea să se bucure de viaţă. Dacă cineva va alege să se răzvrătească împotriva lui Dumnezeu, nu i se va mai permite să trăiască. Dumnezeu îl va înlătura. Dar dacă păcătosul rebel este în vârstă de o sută de ani? Raportat la posibilitatea de a trăi veşnic, el va muri „încă tânăr".

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Li se ia dreptul la viața veșnică.
Li se ia dreptul la viață. Justiția nu are nici o treabă cu viața veșnică și cu Hristos.

| Mosotti a răspuns:

Pai nu trebuie apliacata imediat, acel detinut care a facut crima fara motiv (ca daca ai omorat un criminal, violator sau ca ala bate femei fara motiv, chiar l-as premia pe ala care a facut crima), sa stea 10 ani chinuit tare, si apoi omorat.

Ce mantuire? Se stie ca e o minciuna treaba asta, asa ca ala a facut crima pe bune, si noi il plasam intr-o iluzie.

Nu ma mai int ca se caieste dupa, mi-ai omorat iubita, te fac praf.
NU ii iert eu daca mi-a omorat copilul, mama, tata! Nu ma int ca i-ar ierta dmniezo ala sau cine zici tu.
Nu ii iarta victimele faptei lui.

Asa ca dupa fapta si rasplata.

Ptr ca alftel incurajezi astfel de fapte, si ce facem? Prin gandirea ta faci rau de fapt, ca altul zice "aaa, lasa ma, omor 5 insi cum a facut marius csampar, stau 20 ani la puscarie mai ca la pension asa, ies dupa aia pe buna purtare".
Nu e normal.

| Mosotti a răspuns:

Pai nuuuuu, ii pui la munca grea! Sa se intretina si sa mai dea si statului, nu sa ii hranim noi.
Iar impuscati pe loc nu e bine, ca nu sufera, deci nu i-ai pedepsit de fapt.
Chin tata, sa-si blesteme zilele, si dupa ce si-a pierdut mintile, omorat.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Cred ca ai nevoie de un barbat. Daca ai vreun bun-crestin, ai nevoie de unul care sa te faca sa strigi de dumnezei si sfinti noaptea.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

OK, daca zici ca e nefolositor si eronat, ai nevoie de trei barbati. Sfinta treime!

| Freya1 a răspuns:

Singurul lucru pentru care nu as fi de acord cu pedeapsa cu moartea ar fi simplitatea cu care scapă de chin.
Adică tu poti sa zici ca unu ce violează un copil spre exemplu, ar trebui să trăiască în tihnă si sa meargă în rai? Eu cred ca nu.Cred ca ar trebui închis, bătut și torturat frecvent, iar închis si tot asa lăsat sa se chinuie până moare.

| Mayhem666 a răspuns:

Te-ai gandit vreodata ca exista oameni de alte religii in lume? Multi nici nu cred intr-un singur zeu. Sau multi nu cred in niciun zeu.

| mentholinks a răspuns:

De unde stii tu cine primeste sau nu viata vesnica. Eu daca omor un om si apoi mor si eu tot pot sa primesc scaunul de domnie al Imparatiei.

| halogen001 a răspuns:

E consider ca pedepsirea intr-un fel sau altul trebuie sa aiba ca scop principal protejarea oamenilor buni de cei rai. Indivizii rai trebuie scosi din circulatie ca sa nu mai faca rau si la altii. Cat despre mantuire, viata vesnica, Iad, Rai, astea sunt povesti nedemne de a fi luate in seama.
"Toate religiile sunt inventate de catre oameni." - Napoleon Bonaparte
"Religia este excelenta pentru a controla oamenii obisnuiti." - Napoleon Bonaparte
"Toţi oamenii care gândesc sunt atei." - Ernest Hemingway
"Religia s-a născut când primul ticălos l-a întâlnit pe primul prost." – Voltaire
"Toate religiile sunt întemeiate pe teama celor mulţi şi pe isteţimea câtorva." - Stendhal
"Proştii resping ceea ce văd dar nu ceea ce cred; înţelepţii resping ceea ce cred şi nu ceea ce văd." - Huangbo Xiyun
"E nevoie de religie pentru ca oameni buni să facă lucruri rele." - Steven Weinberg
"Cele mai groaznice şi cele mai crude crime pe care istoria le-a înregistrat au fost comise sub adăpostul religiei sau al altor motive la fel de nobile." - Mahatma Gandhi
"Ceea ce se afirmă fără dovezi poate fi respins fără dovezi" - Christopher Hitchens

| CostinAlamariu a răspuns:

De ce excluzi posibilitatea ca multi condamnati la moarte sa se pocaiasca dupa aflarea sentintei?

Si daca nu mă înșel chiar au fost cazuri în care criminali au fost condamnați la moarte și în timpul care le-a rămas la dispozitie s-au pocait.

SAU cel mai mare exemplu in aceasta privinta este talharul cel bun care dupa cum stim a fost condamnat la moarte prin crucificare împreuna cu Hristos și în ultimele clipe ale vietii s-a pocait si a ajuns în rai.

| Mosotti a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Si daca se pocaieste nu conteaza, a facut crima aiurea, chinuit, muncit, si apoi kilarit.
Au ajuns pe dracu in rai, au ajuns in pamant ca oricine moare.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Mosotti):

Eu vorbeam cu cei care cred în rai, nu cu tine. Pentru noi cei care credem în Hristos știm sigur că a ajuns în rai

| Mosotti a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Pai aia care ar cunoaste adevaru, n-ar mai crede in rai.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Mosotti):

Problema e ca aia care ar cunoaste adevarul ar stii ca exista rai

| Mosotti a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Cum demonstrezi ca exista? Concret, eu dupa cum functioneaza omu pot sa-ti zic insa de ce nu exista. Si analizarea istoriei arata de ce si de cine a fost inventata religia cu dumnezeu si restul.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Mosotti):

Ateii nu pot justifica existenta logicii. Asta e gaura din intreaga corabie a paradigmei ateiste

| Mosotti a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Pai trebuie fapte, nu vorbe.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Mosotti):

Nu inteleg ce legatura are ce ai zis tu cu ce am zis eu

| Mosotti a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Pai are leg cu existenta logicii de care ziceai. Ateii pot justifica existenta logicii prin fapte, prin realitate.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Mosotti):

Ma refer, cum justifici existenta logicii intr-o lume pur materială.
Ateii cred doar in materie, deci Logica fiind ceva imaterial nu ar trebui sa existe. Si totusi există. Și daca există de unde a aparut? E imposibil ca ateii sa justifice asta

| Mosotti a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Eu accept logica, nu e problema. E logic de ce atomii aia stau stransi unii cu altii in structura unei sticle de exemplu, exista o logica care poate fi explicata.

Logica a aparut din fapte, s-au descoperit niste chestii, si apoi conform descoperirilor, a devenit logic ca se intampla cutare din cauza cutare.
Adica dupa ce ai aflat ca TV nu poate merge fara curent, si ai aflat si de ce, o sa zici "e logic ca daca nu-l bag in priza, nu merge".

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Mosotti):

Nu pricepi ce zic. Logica e un principiu de functionare a realitatii. Tu nu intelegi ce e logica. Logica este ceva anume, separat de materie. Este un "obiect" imaterial. Dar voi ateii nu credeti in obiecte imateriale. Credeti doar in materie, nu? Deci cum poti sa accepti logica daca e ceva imaterial?

| Mosotti a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Eu am zis de logica legata de anumite mecanisme si procese si nu neaparat materiale.
De ex "e logic ca ala s-a purtat asa daca...".

Bine, noi in clasa 9-a am facut logica ca si materie.
Dupa definitia ei pare ca este "folosirea ratiunii in realizarea anumitor activitati".

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Mosotti):

Nu asta e logica. De fapt cand spunem ca "e logic ca ala s-a purtat asa" folosim cuvantul "logica" in mod eronat.

De fapt imagineaza-ti logica ca un principiu de sine statator, ca o ață care leagă anumite afirmatii și le dă sens. Logica este această ață invizibilă care leagă afirmatiile.

Iar această ață invizibila exista ca si cum as zice că un copac exista. Singura diferenta e ca logica e imateriala. Deci întrebarea mea pentru atei este de unde a aparut aceasta ață invizibilă numita logica?

| Mosotti a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Pai eu ti-am zis care e definitia logicii.
Insa si cum zici tu, nu trebuie sa cred doar in materie, pot crede si in principii, relatii chiar daca nu-s materiale, daca astea se dovedesc a fi reale.

Daca nu cred intr-o minciuna pe care au facut-o bogatasii pentru interesul lor, asta nu inseamna ca nu cred si in ceva nematerial! Cel putin eu sunt asa.
Ateii care nu cred in divinitate doar ca nu e materie si atat, aia nu stiu daca-s atei cum trebuie.

| Eireann a răspuns:

In statele in care se aplica pedeapsa cu moartea exista probleme mai mari: coruptie, discriminare ( o persoana de culoare e mult mai probabil sa primeasca pedeapsa capitala decat o persoana alba), dovezi circumstantiale, avocati scumpi si cunoscuti care au influenta, vicii de procedura, mize politice, etc.
Toate mai grave decat o eventuala mantuite.

| SingleForOne a răspuns:

A tot fost aplicată prin Biblie, cu motive bine intemeiate, inclusiv Dumnezeu a ordonat și recompensat ordinul îndeplinit sau pedepsit pentru refuzarea ordinului. Sunt creștin, dar cine merită acea pedeapsă, atunci e un motiv serios... doar dacă societatea în care trăiește nu este una tiranică; și doar călăul superior, cel care dă ordinul (cel mai probabil este judecătorul) poate să-i cruțe viața [cel care administrează lovitura letală este călăul executor]. Însă, judecătorul/călăul superior este responsabil să ofere anii de sentință, pedepsele, și/sau reabilitarea mentală dacă este cazul.

Adu-ți aminte că Dumnezeu permite prima moarte, cea pământească, urmează judecata, pe urmă cea de-a doua moarte, definitivă, dispariția din existență atât fizic, spiritual, cât și din memoria tuturor.