| solo123 a întrebat:

In ce conditii considerati ca ar trebui respinsa o invitatie la nunta?

Ati avut situatii in care persoane cu care abia ati interactionat in ultimii ani v-au invitat la nunta? Cum ati procedat?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dacă nu ești datoare/dator, nu ești obligat(ă) să mergi, poți refuza frumos, invocând un motiv mai credibil.
Dar dacă ai obligații, atunci trebuie să le trimiți banii.

1 răspuns:
| TimmyTim a răspuns:

Prieten foarte bun de familie pe vremea aia, a facut nunta si am decis ca merg, doar suntem prieteni ma bucur pentru el.
Am facut o gluma spunand: "I-a zi? Nunta mare/petrecere, alea alea, pe mine ca suntem prieteni asa buni ma lasi sa vin fara sa platesc!" (logic ca daca m-as fi dus i-as fi dat o suma poate destul de substantiala, doar nu sunt absurd)
Insa am ajuns pana in punctul de a il refuza pentru ca dupa "gluma mea" a batut un apropo de genul: " cine vine la nunta mea, daca nu da dar/bani minim nu stiu ce suma nu are ce sa caute acolo"; Lucru care m-a "scarbit" vazandu-i adevarata fata, si am decis ca nu are rost sa stau pe langa oameni care considera nunta o afacere.

Acesta este un exemplu personal de-al meu, desigur pot exista si multe alte motive.