| baru a întrebat:

In ce directie ne indreptam ca si societate, si ce urmeaza...

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

De WW1 si WW2 ai auzit probabil. Tinind cont ca extrema dreapta e tot mai bine vazuta, si tot mai multi adera la ea, nu e greu de imaginat ca va urma si WW3. E trist ca omenirea nu invata din istorie.
Tehnologic vorbind, vom avansa uluitor, vom ramane uimiti de ce se descopera. Dar vom fi tot mai goi mental si sufleteste. Pentru ca vor gindi in locul nostru calculatoarele, pentru ca ne vom folosi exclusiv in unele situatii de tehnologie, von fi privati de antrenamentul mintii si al sufletului. Desigur, e mult mai usor sa faci calculele pe un calculator banal, decat sa le faci din minte, insa asta inseamna moartea mintii, pentru ca, ca si muschii, ea se dezvolta doar lucrind cu ea. Ori, daca aparatura face totul in locul nostru, e clar ca vom avea mintile tot mai mici. Un exemplu e destul de concludent. In era GMaps, cand pe telefon ai indicatii mura-n-gura cum sa ajungi intr-un anumit punct al planetei, am obeservat un lucru interesant: in ultimii doi-trei ani, din ce in ce mai multi imi cer indicatii cum sa ajunga intr-un anumit loc! Bai, fratele meu, le ai in buzunarul de la blugi, (sau in poseta), trebuie doar sa umbli la ele ca sa le vezi! Deci faptul ca avem tehnologia nu prea ajuta daca nu ne folosim si mintea, si tocmai din cauza tehnologiei nu ne mai prea folosim mintea.

6 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Cum o să ne așternem, așa o să dormim.

| baru explică (pentru NOname):

Haos.

| Steregoi a răspuns (pentru NOname):

De acord: cat timp este omul in viață cum își așterne așa "doarme" sau traieste sau bine face bine găsește sau ce seamănă aceea si secera. Daca seamănă haos haos secera sau culege adică descompunere eterna in pământ.
Omul își așterne toată viața ca apoi sa doarma sau sa ajunga in pământ.

| Steregoi a răspuns (pentru baru):

Da, va fi un haos dar daca ne-am opri la acest cuvânt e ca si cum am recunoaște ca totul a apărut din haos in loc sa recunoaștem ca totul a apărut din Dumnezeu. Citind despre zeii antici am observat ca au unele elemente in comun. Unii spun ca Biblia e inspirata din acele religii sau ca evreii au furat sau au împrumutat din religiile mai vechi dar de ce nu am considera ca sursa de inspirație a tuturor acestora sunt evenimente reale comune petrecute in trecut si reconstituite in mod clar in Biblie?

| Steregoi a răspuns:

Conform profetiei din Daniel 11:44-12:3"Dar zvonuri de la răsărit şi de la miazănoapte vor veni să-l înspăimânte şi el va ieşi cu furie grozavă ca să prăpădească şi să nimicească pe mulţi.
45. Şi el va înfige corturile palatului său între mare şi muntele cel sfânt şi strălucit, apoi va veni sfârşitul lui şi nimeni nu-i va veni în ajutor!
Şi în vremea aceea se va scula Mihail, marele voievod care ocroteşte pe fiii poporului tău, şi va fi vreme de strâmtorare cum n-a mai fost de când sunt popoarele şi până în vremea de acum. Dar în vremea aceea, poporul tău va fi mântuit şi anume oricine va fi găsit scris în carte.
2. Şi mulţi dintre cei care dorm în ţărâna pământului se vor scula, unii la viaţă veşnică, iar alţii spre ocară şi ruşine veşnică.
3. Şi cei înţelepţi vor lumina ca strălucirea cerului şi cei care vor fi îndrumat pe mulţi pe calea dreptăţii vor fi ca stelele în vecii vecilor."

Este vorba de blocul comunist format din Rusia, China, Coreea de Nord care se va afirma tot mai mult pe plan mondial in timp ce SUA si Anglia isi va mentine pozitia de lider mondial in ceea ce priveste influenta globala. Acesta reprezinta regele nordului ( miazanoaptei ) din Daniel 11:44, 45. In acest timp adica in anii ce vor urma religia organizata in public ( inclusiv marile religii din lume ) va fi interzisa pe tot globul prin ONU care va fi reformat si isi va redefini rolul ca promovator al pacii formale globale si a noii ordini mondiale. Apoi va incepe Armaghedonul ( a doua venire a lui Cristos sub numele de Mihail ) din Apocalipsa capitolul 16 si 19. Societatea atee merge din rau in mai rau dpdv moral. Sfintii vor supravietui Armaghedonului. Dupa Armaghedon vor fi inviati o mica parte din mortii din pamant si din mari si oceane ( se vor pomeni pe tarmuri ) si impreuna cu supravietuitorii vor amenaja raiul pe pamant sub domnia lui Cristos din cer numit si Mihail.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca si societate spre nimic măreț. Doar la nivel personal mai putem schimba ceva.
Viitorul societatii sunt tinerii si dupa cum vedem si din intrebarile de pe TPU acestia si-o sug intre ei la 13 ani si isi baga degetele in fund. Asta e viitorul cu asemenea minti inguste...de rahat...sa nu mai zicem ca pentru multi asta inseamna mentalitatea deschisa si libertina.Depravare totala. Societatea a luat-o razna rau si totul se va inrautii din cauza inmultirii prostiei care exista iar aceasta nu are leac.