| IsabelaIssa a întrebat:

In ce superstitii credeti? pisica neagra, numarul 13, ziua de marti. ce alte superstitii mai stiti?

Răspuns Câştigător
| Malvina24 a răspuns:

Daca ai noroc si gasesti in blana vreunei pisici negre vreun fir alb sau daca ai si mai mult noroc si reusesti sa-l smulgi fara a fi zgariata, atunci pastreaza-l bine. Casnicia ta este menita sa aiba viata lunga si sa fie presarata cu fericire si prosperitate.

In alte teritoriii de pe aceeasi planeta numita Pamant, pisica neagra inseamna ghinion daca:
-iti iese in cale dimineata sau cu noaptea in cap
-daca are nerusinarea sa plece si sa-ti intoarca spatele
-daca ai tu nerusinarea sa o alungi din curtea casei tale
-daca nu esti deloc atent si treci pe sub o scara pe unde o pisica neagra a trecut inaintea ta cu atentie

In unele locuri din lume, pisica neagra este asociata cu norocul daca:
-daca esti fericitul posesor al unui splendid exemplar in blanita neagra si lucioasa
-daca pisica neagra te asteapta mai primitoare ca un sot, miorlaind in prag de usa
-daca nu are cei sapte ani de acasa si intra inaintea ta pe usa
-daca intamplarea pur intamplatoare face ca in campul tau vizual sa apara una dupa alta trei pisici negre. (p. s: nu conteaza daca sunt din aceeasi familie sau daca intre ele nu exista nicio legatura de rudenie)
-daca te incearca momente de tandrete si mangai o pisica neagra

Deochiul, pisica neagra si universalul 13 sperie inca autohtonii, indiferent de statutul profesional sau social. In ultimul timp, romanii au importat si superstitii din afara granitei: sarutul sub visc de la americani, clopoteii feng shui de la chinezi, terapiile ayurveda de la indieni.

Japonezii nu arunca papusile, ci, in cel mai rau caz, le duc la templu. Brazilienii se imbraca in alb de Revelion pentru a avea un an linistit, iar romanii continua sa creada in deochi. Indiferent de pozitionarea geografica, oamenii si-au pastrat superstitiile, chiar daca e vorba despre Mos Craciun, feng shui sau despre Martina Hingis care nu calca niciodata pe liniile de margine ale terenului in timpul unui meci.

Acest site are mult mai multe despre superstitii:
http://www.acvaria.com/superstitii.php?p=simboluri

5 răspunsuri:
| Evaa a răspuns:

La alea cu pisica neagra, mi se potriveste. mereu mi s a intamplat ceva aiurea :|
numarul 13 imi poarte noroc cateodata :))
ziua de marti.imi poarta noroc :X
superstitii: http://www.acvaria.com/superstitii.php?p=simboluri

| LoLo a răspuns:

Buna...ca sa fiu sincera nu cred in nici o superstitie.Sa iti spun ceva...cu cat crezi mai mult in superstitii cu atat ti se intampla mai multe. Mie de exemplu ziua de 13 imi aduce intotdeauna noroc.Alte superstitii:cica daca trece unu peste tine ramai mic, daca treci pe sub o scara ai ghinion, daca stai pe coltul mesei nu te mai casatoresti s. a

si sunt mai multe superstitii da nu imi mai vin in cap acum

| claudiea79 a răspuns:

Am avut ani de zile o pisica neagra a murit. cind o aveam ne mergea mai bine decit acum. acum ne merge rau. ce superstitii am; sa nu ma intorc din drum imi merge rau. sa nu imi zica mama bafta merge prost. sa nu ma blesteme mama blestemele de mama aduc ghinion pentru ca se indeplinesc. sa nu vad un popa pe strada aduce ghinion

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

13 e numarul meu norocos si in fiecare zi de 13 am noroc.
Cred in faza cu pisica neagra. big grin Insa in alte superstitii nu cred.