Stefan
| Stefan a întrebat:

În comuna Scanteia din judetul Iasi, a avut loc un teribil accident de circulatie s-au inregistrat 12 morti, din nou inconstienta la volan, conducatori auto vitazomani, care au tupeu si ignora regulile de circulatie. Ce parere aveti? nu e zi sa nu sa inregistrze accidente de circulatie. Ce ar trebui sa faca guvernantii pentru a stopa aceste drame?

Răspuns Câştigător
| maria_5001 a răspuns:

Foarte trist dar cred ca singuri care pot stopa aceste drame sunt chiar cei care le produc...Soferii. Eu nu pot sa inteleg de ce pe zi ce trece sunt tot mai multe...chiar nu se invata din greselile altora?

10 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

Bravo stefan, si eu am vrut sa postez intrebarea asta. Eu stiam de 10 morti si 3 raniti, s-au adunat numarul lor? sad Cum sa impiedice guvernantii daca trenul avea viteza regulamentara iar trecerea era semnalizata corespunzator? Singura metoda pe care o mai vad e sa puna bariere la toate trecerile de cale ferata. Mai mult nu se poate face. A fost vina soferului de microbuz si numai a lui.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Guvernantii? Ar trebui in primul rand ca politistii sa fie corecti... Sa nu ia spaga... Multi scapa cu diverse delicte "cotizand" la politist cand e oprit... Si... cred ca ar trebui facuta o retestare la anumiti soferi... Si... chiar daca scapi de astea... mai sunt oameni care nu au permis de conducere si fura masini si le conduc fara nici o problema. Si oameni care nu mai au dreptul sa conduca din cauza ca au fost condamnati care probabil o fac...

luciana
| luciana a răspuns:

Mare tragedie si cand te gandesti ca au murit oameni, tot nevinovati; Oare de ce nu se verifica firmele de transport daca au licenta si daca soferii sunt autorizati. La fel si cu carnetele de soferi catre sunt date pe bani grei... Numai bine Lucien.

| gabitza05 a răspuns:

Buna!

S-a aflat ca soferul conducea ilegal... din cauza inconstientei unora au murit oameni nevinovati sad.

| cristi27 a răspuns:

Acum sunt 13 morti...pacat,sunt multi soferi care iau ca pe o distractie condusul unei masini si uite ce se intampla...mor oameni nevinovati, copii nevinovati...si in mintea la patronul ala a cui era microbuzul ce era? soferul nu avea voie sa transporte persoane, avea doar categoria b si a fost amendat pana acum de 6 ori pana la accidentul asta... dumnezeu sa ii odihneasca pe cei morti!

| andrey23 a răspuns:

Nu cred ca o sa se potoleasca decat daca iau parte la asa ceva si "vad moartea cu ochii".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Urmaresc transmisia despre accident...Groaznic!
Acum toate oficialitatile sar pe patron si sofer, pe buna dreptate, dar ce au facut pana acum? De ce se dau inca permise pe bani si pile, de ce nu se verifica firmele de transport daca au licenta, daca au soferi autorizati, etc? De ce nu se verifica firmele care au risc de accidente in primul rand (transporturi, constructii etc) si apoi firmele de alimentatie publica si supermarketurile? Pentru ca doar la alimente se pleaca cu plasa. Sa ma iertati, dar sunt revoltata. Cand se intampla ceva, toti sar ca arsi, dar inainte? Totul se face acum, doar daca "iese" ceva!
Imi doresc din suflet ca alegerile prezidentiale, sa limpezeasca problemele in asa fel incat sa se inceapa serios o reforma la toate nivelele. Asta se vrea, dar de aproape un an doar se tiganesc pentru ca unii vor sa faca bine, altii sa perpetueze cei 20 de ani trecuti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sotul meu acum doi ani tot din cauza unui sofer de maxi taxi a murit, crede ti ma la noi in romania legea tine cu ei, sotul meu a fost declarat vinovat, si el si acum probabil ca mai circula. e foarte greu ...numai eu stiu prin cate am trecut...condoleante...si stefan crede ma ca niciodata nu se va face dreptate in romania...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebui tras la raspundere si patronii inconstienti pentru asemenea tragedii...sufera un sat intreg pentru avaritatea lor... daca angaja un sofer profesionist poate evita asemenea tragedie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu as pune pe toate soselele din tara panouri imense cu poze din accidente din alea infioratoare si cu un mesaj pe masura, poate impactul vizual al scenelor terifiante ii mai domolesc pe toti idiotii si tupeistii.asta as face.