Stefan
| Stefan a întrebat:

Soferul microbuzului implicat in tragedia rutiera din comuna Scanteia judetul Iasi a decedat.Cum comentati acest fapt?

Răspuns Câştigător
| Ellena a răspuns:

Dumnezeu sa l iertewinking

16 răspunsuri:
| Dan a răspuns:

Pacat de soferul decedat. Dumnezeu sa il ocroteasca.

Janina
| Janina a răspuns:

Nu mai e nimic de comentat! asta e viata, cu bune si cu rele. Oricum acei oameni au murit...si nimeni nu mai poate repara raul facut.

| Psihoyounger a răspuns:

Nu am auzit de accident.

Pacat de el oricum

Psihoyounger.

Sau e cumva accidentul cu trenul?

Psihoyounger:d

regis
| regis a răspuns:

Norocul lui... E greu sa traiesti in conditiile date.

| sorin a răspuns:

In afara faptului ca nu a vazut si nu a auzit trenul, este trist.sad

| yadora a răspuns:

Buna, eu cred ca mai repede si-a pus singur capat zilelor decat din cauza ranilor... oricum e ciudata faza fiindca s-a declarat ca era singurul "lucid " si ca era pe picioarele lui! Asta cum se mai explica? Fapta era deja consumata cand a realizat mai bine si era constient de urmari...fiind linsat de familiile distruse.

| Irina a răspuns:

Cand te gandesti ca a lasat atatea familii indurerate in urma doar pentru un simplu gest de a frana si a astepta cateva minute poate mai bine traia sa suporte consecintele faptelor sale.

| fzcsm a răspuns:

It looks like Final Destination.

| kathessa a răspuns:

Dumnezeu sa il odihneasca! cum putem comenta?
Hai sa comentam despre faptul ca microbuzul nu avea voie sa circule pe acolo, ca administratorul firmei de transport o va incurca...

| Wtf9000 a răspuns:

Pacat, ar fi trebuit sa traiasca, si sa stea in puscarie toata viata. A scapat cam usor...

| naya a răspuns:

Si ar mai fi de comentat si despre disponibilizarile din cadrul cfr-ului si despre lipsa progreselor ce ar trebui facute in materie de cai ferate.

| covexrobu a răspuns:

Mai bine asa pentru el oricum prea curand nu scapa din puscarie. E mult mai bine pentru el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine pentru el. Oricum, viata lui era distrusa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A scapat! Mai bine asa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum adica cum comentam? ar trebui sa comentam intr-un fel? a vrut el sa moara? mi se pare hilar ceea ce ai postat tu, insa ma rog, pe langa o intrebare cu periuta de dinti, merge si asta.as fi comentat teribilismul lui care a dus la acel accident, insa nu pot sa comentez moartea unui om.sa fie sanatos!

| dino a răspuns:

Tot evenimentul a fost tragedie si sunt convins ca din cauza oboseli si a neatentiei soferul nu a auzit si nu a realizat ca se apropie de calea ferata.
Ca fost sofer profesionist (de ambulanta) va pot spune ca la soferi epuizati fizc exista tendinta de "a se trece pe pilot automat" adica omu' se dataseaza cu gandurile si atentia de la trafic ca mecanism de autoprotectie al creerului la factorii de surmenaj, toate acestea declansanduse involuntar la un anumit grad de oboseala.
Dupa parerea mea, autorii morali sunt patronii firmelor de transport care isi exploateaza la negru soferii (metoda planului de incasari foarte greu de realizat, care obliga soferul sa stea peste programul de 8 ore legal - in cazul in care exista macar de forma un raport legal de munca intre sofer si societate).
Imi pare rau de sofer ca a murit. Nu trebuie sa fim cruzi si sa ii dorim moartea. Poate daca supravietuia, ar fi putut fi de ajutor unui copil orfan ce si-a pierdut parintele in accident...
De ce sunteti convinsi ca ar fi ajuns la puscarie?
In Romania omorul din culpa se achita in justitie sau se pedepseste cu cel mult 3 ani de inchisoare cu suspendare (vezi cazul Paunescu, Nistorescu sau fetele omorate pe trecerile de pietoni din Bd. Kiselef - spulberate la peste 100 km la ora! )
Inculpatul de obicei invoca circumstante atenuante. Daca nu a consumat bauturi alcooloce avea permisul valabil si nu avea la activ cazier... in principiu omu' scapa...