| anonim_4396 a întrebat:

In mediul online am vazut extrem de multi oameni care scriu fara sa folosesca niciun semn de punctuatie. Sunt foarte curioasa, de ce? Adica de ce ai economisi 5 secunde din viata ca sa scrii un text foarte greu de descifrat? Adica cei care fac asta, chiar asa mare e lenea voastra? Ati incercat vreodata sa cititi o carte fara semne de punctuatie?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Https://youtu.be/DvIeR29CPks

56 răspunsuri:
| Pricked a răspuns:

Din comoditate?
Gen e mult mai comod usor si practic sa sari peste cateva virgule nu? happy

| RAY a răspuns:

Sunt foarte curioasa, de ce?
poate nu stiu cand sa foloseasca acele semne de punctuatie,te-ai gandit si la asta? sau poate nu au chef sa le foloseasca =asta e lene cronica,vad ca multi te critica pentru un i sau pentru o virgula,e un fel de obsesie,ai uitat un i sau un punct,virgula sau mai stiu eu ce, un fel de patriotism gramatical, Ati incercat vreodata sa cititi o carte fara semne de punctuatie? nu, ce citesc eu are mereu semne de punctuatie, doar ca in fiecare limba noua invatata are noi reguli gramaticale, sintaxa diferita.

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Daca ti se atrage atentia, de ce nu incerci sa corectezi in loc sa te enervezi ca te-a corectat cineva?

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Cine mi-a atras atentia la intrebarea asta? cine ma corectat?

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Nu ma enervez daca cineva imi spune vezi ca ai gresit,si eu explic unui om de ce anume ceea ce afirma nu e corect,din ce motive,de asta am scris ca poate nu au cunostinte despre gramatica,a fi in lipsa de cunostinte nu te face incult, asa pot spune si eu tu esti analfabet, agramat, incult in Limba Germana, in fapt esti pentru mii de limbi, lipsa unor cunostinte nu te face incult, agramat, nu ma enerveaza explicatile logice si jignirile

| Violleta2022 a răspuns:

Din cauza analfabetismului!
Nu au stiut niciodata sa foloseasca un semn de punctuatie, iar acum, nu se mai obosesc sa invete, cand trebuei sa-l puna.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Am scris 52. 000raspunsuri pe TPU. Daca pierdeam 5 secunde la fiecare sa pun toate punctele ai virgulele pierdeam 3zile intregi din viata... deci

| Bondarel99 a răspuns (pentru suntserios):

Aseara am citit primul volum inceput cat asteptam la stomatolog iar acum l-am terminat pe al doilea inceput in ultima ora de la munca la sfarsitul programului terminand deja cam o suta de pagini este o poveste de viata am cautat-o mai mult din curiozitate toata lumea vorbea de ea prima oara mi-a zis Adelina apoi am vazut pe net citate mi-au placut si-am zis sa vad despre ce e vorba azi-noapte n-am putut sa adorm pana nu am terminat de citit iar apoi nu puteam sa adorm pentru ca ma gandeam la ce citisem Fluturi inseamna mai mult decat o poveste de dragoste e o analiza a sufletului Irinei prinsa intre mai multi oameni am plans si eu o data cu ea de ciuda ca Robert nu putea fi al nostru eu deja ma identificam cu Irina deci traiam povestea in sine si cautam o solutie pentru problemele ei de nervi ca Matei se dovedise a fi cum era de drag pentru gesturile frumoase dintre Irina si Robert ma credeti daca va spun ca mi-l si imaginam pe Robert dar Matei nu era cum il descria Irina nu acceptam sa fie frumos primul volum m-a lasat in aer sfarsitul a fost total pe langa al doilea volum a fost mai ceva ca primul ma durea atat de tare parca eu eram in locul Irinei batuta sau cu inima suspinand dupa Robert sa va spun ce fericita am fost in calatoria de la Venetia va mai zic simteam eu pe pielea mea tot ce traiau ei doi si totusi cruntul final care sper din tot sufletul sa nu fie final sa mai fie o continuare desi nu cred de ce nu inteleg de ce a trebuit sa fie asa in pom acestea-s cuvintele nu-i academic deloc dar nu voiam sa se termine asa voiam sa fie frumos nu ma asteptam la nunta sau chestii de genul dar ma asteptam la iubire stiti voi de obicei dragostea invinge si chestii de genul de data asta realitatea a invins parca as fi fost parasita la altar glumesc desigur dar nu voiam sa fie un final atat de real voiam ceva desprins dintr-o povese

E un text luat absolut la intamplare. Ti se pare mormal sa scrii asa? E foarte obositor sa citesti astfel de texte, sa iti dai seama ce a vrut sa spuna.

| sierra1 a răspuns (pentru suntserios):

Non multa, sed multum

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Felicitari pentru performanta! Daca puneai semne de punctuatie, pierdeai timp si nu mai deveneai campionul zilei si nu mai castigai tricoul ala XXL. Din pacate din ce ne relatasei, nu te-a incaput. Ai slabit pana la urma? Acum te incape?

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce frustrati sunteti toti pe site uk asta din cauza unui rahat de tricou. Mereu cand unul nu e de aceeasi parere cu mine si vrea sa ma contrazica dar nu stie cum apare cu rahatul asta de fraza legat de tricoul ala. Nu ba papanas frustrat, nu am castigat niciun tricou, dar daca ai nevoie de unul lasa mi adresa ta si iti trimit doua chiar. Si inainte sa grohai pe aici esti sigur ca mi ai verificat toate cele 50.000 raspunsuri?

| Bondarel99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Care e povestea cu tricoul? M-ai facut curioasa.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Deci nu ai slabit, chiar imi pare rau, serios.
De ce esti asa nervos pe mine? Eu am vrut sa te ajut, ti-am lasat un reply ca sa-mi lasi si tu unul. In felul asta mai ardeai niste calorii de la tastat.

| suntserios a răspuns (pentru Bondarel99):

Odata de mult, se dadeau niste tricouri pentru cel care castiga Campionul Zilei. Au ramas multi frustrati care nu au reusit sa ia un tricou.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

"Au ramas multi frustrati care nu au reusit sa ia un tricou."

You got me. Nu am bani nici de chiloti de la tarabe de 1 leu, dar apoi de tricouri. Ma oftic rau.

Acum serios. Merita sa castigi titlul de campion doar daca se dau tricouri cu Ramones sau cu Jeffrey Dahmer (cateva dintre tricourile pe care personal le vreau, pentru ca nu se gasesc decat pe Amazon).

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai crezut ca pari interesant ca vrei un tricou cu un criminal si violator? Ramai cu frustrarile tale. Asa a inceput si dezaxatul ala probabil.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Interesanta*
Hm, ai dreptate, il prefer mai degraba pe Ted Bundy, ca omora/viola femei.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Btw, Jeffrey Dahmer nu era deloc dezaxat. Chiar era un om bun. Urmareste interviurile si documentarele cu el, si o sa vezi cat regreta ce a facut, a si spus ca-i pare rau si ca nu putea sa controleze mania pe care o avea. Nu multi criminali fac asta.
Da, putea sa minta sau sa para un mielusel in fata camerei sau la tribunal, dar pare destul de autentic si in general era o persoana calma, retrasa, timida.

Ted Bundy, pe de alta parte era malefic. Nu a regretat nimic, poate doar putin pe scaunul unde a fost executat. Se amuza ca ultimul maniac si demon abuziv atunci cand femeile erau neputincioase in fata lui si gata sa-si dea duhul.

Uita-te la Ted Bundy din 2002 si ai sa vezi ce inseamna cu adevarat sa fii dezaxat.
Mai ales ca e si al dracu de amuzant.
Cand e vorba de Jeffrey Dahmer...nu e nimic nebunesc si amuzant, decat un tip fascinat de corpul uman, fara sa-l abuzeze. Era doar un tip curios, pasionat de biologie si de anatomie.

Dar nu ma astept ca cineva de pe TPU sa fie open minded, mai ales legat de aspectele astea psihologice.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Pasionat de corpul uman si biologie?

"Jeffrey Lionel Dahmer, was an serial killer and sex offender, who committed the rape, murder, and dismemberment of 17 men and boys from 1978 to 1991"

Un ca.cat, nu un posionat de corpul uman. Un individ care nu are ce cauta in societate.

Si in final ma doare fix in pix de niste criminali pe care ii idolatrizezi tu, nu vad de ce ar trebui sa inteleg un astfel de specimen... la urma urmei care e problema si de ce ai aparut in discutie? Atat de tare te plictisesti incat trebuie sa ne freci la cap cu pasiunile tale morbide?

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Mai bine cu pasiuni morbide decat cu obezitate morbida.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Stai si auzi de cat de periculoas e netul, dar totusi zici ca tie nu ti se poate intampla nimic. Asa e, adevarul e ca nici nu mi-a dat seama cand am fost acostat de un psihopat pe net. Azi te ai trezit sa ma jignesti pe un site ca nu aveai ce altceva sa faci... maine poate ma trezesc cu tine la usa scotand un cutit la mine pe motiv ca esti curios de corpul uman si vrei succesul idolilor tai. Nu ar strica sa fim cu totii mai atenti ce facem pe net.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Sunt o persoana buna desi am pasiuni morbide.
Cu tine as putea hrani intregul continent African, daca as face ce ai presupus tu.

Vezi de ce m-am luat de tine? Dezaxat e cineva malefic, eu nu sunt malefica, am intentii bune.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Si de unde ai tras concluzia ca eu as fi un gras Sau asa ai inventat tu azi dimineata?

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Nu inventez niciodata nimic. Vorbesc mereu in cunostinta de cauza si nu deviez niciodata de la anumite subiecte prin argumente irelevante doar ca sa ma simt eu mai bine.
Ai zis pe site de cateva ori ca vrei sa slabesti, ca esti supraponderal.
Nu ma iau niciodata de cineva ca e urat sau gras.
Doar ca de multe ori ai o atitudine ostila si aroganta. Si multi ti-au atras atentia pe site.
Aia cu ...supraponderabilitatea e doar un bonus. De aia am si adus-o in discutie. Dar again, am vrut sa te ajut.
Fara misto, chiar arzi calorii tastand si avand conversatii stimulatoare cu cineva. Te-am stimulat caloric dar si mental.
Nu o lua ca pe o coincidenta interactiunea noastra de azi. Ai invatat ca nu toti criminalii au suflet rau sau sunt "dezaxati", asta fiind cea mai importanta invatatura.
Butterfly effect. Simti adierea revelatoare mindfulness?
Cu placere.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Pfff, am uitat ca au intrat copii in vacanta si acum sunt toti calare pe TPU.

Ia baga mataluta acum dovada ca eu sunt supraponderal... hai repejor. Si vezi sa nu confunzi o persoana care vrea sa dea jos 3-4 kg cu una supraponderala, da? Astept dovada afirmatiei

" Vorbesc mereu in cunostinta de cauza si nu deviez niciodata de la anumite subiecte prin argumente irelevante doar ca sa ma simt eu mai bine"

Da repede, ca mai am treaba azi

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Time is up. Nicio dovada sa iti sustii afirmatiile. Nu e bai. Asa e 80% din TPU, caz in care te am lamurit si de ce raspund arogant altora de pe aici.

Tu ai ramas cu chestii inventate de mintea ta pasionata de criminali. Ramai cu imaginatiile tale si vezi ti de vacanta.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Uite de ce esti perceput pe buna dreptate ca arogant si ostil: (cateva din dovezi, evident)
Argumente ca "frustrat", "copil in vacanta", "mataluta" si alte asemenea. Astea nu sunt deloc argumente pertinente.
Nu-ti asumi absolut nimic din ce faci gresit.

Nu dau niciun link repede.
O stii prea bine ca ai zis-o public si eu o stiu prea bine ca am vazut asta, pentru ca am memorie foarte buna.
Si practic ar fi imposibil sa gasesc asa ceva, printre atatea zeci de mii de raspunsuri. Daca chiar eram o nolifera fara preocupare, o faceam. Dar repet, O STII PREA BINE CA AI SPUS-O PUBLIC. O stim amandoi.

Si mai ales, mereu te-ai dat de gol ca esti supraponderal cand se faceau mistouri pe seama greutatii tale. Dar repet, nu se faceau mistourile astea degeaba. Pentru ca ti-o cereai, prin ce raspunsuri arogante postai desi nu meritau acele persoane.
Da, multi merita ponegriti pe aici, insa tu o faci constant. Si nu te sanctioneaza nimeni pentru asta. Cum repet, ti-au spus-o destui pe aici.

Revenind la... mistourile pe seama greutatii tale.
Nu negai niciodata asta (ca esti gras). In schimb, suspendai acele persoane si le si stergeai de pe site complet, profitai de faptul ca erai expert TPU/ user al anului.

Dovada mai clara de atat? Daca erai un slabanog, te durea in fund si nu te mai atacai.

Daca erai cu common sense, si nu ii tratai pe toti cu superioritate, nu mai facea nimeni niciun misto de greutatea ta.
Cum spuneam, greutatea e un bonus. S-au adus destule argumente pe seama atitudinii si mentalitatii tale eronate.
Again, invata ceva din asta si maturizeaza-te.

P.S.

Toti suntem frustrati. Insa diferenta e ca eu am frustrari constructive si nu-mi vars niciodata frustrarile pe altii, cum o faci tu si alti infumurati pe aici.
Un programator (cum pretinzi ca esti) niciodata nu sta non stop pe un site, unde nu primesti nici macar bani pentru titlurile pe care le obtii. Pentru ca un programator adevarat nu are niciodata timp de asa ceva, pentru ca e rasplatit financiar destul in realitate pentru munca sa asidua si valoroasa in mediul tech.

Si mai ales, un programator adevarat nu da raspunsuri in 2 peri arogante celor care vor sa invete si sa se dezvolte in acest domeniu. Si din nou, destui ti-au atras atentia si la aspectul asta. Cineva care intr-adevar lucreaza in domeniu si are succes este mereu dornic sa ajute pe altii si sa dea sfaturi bune si pertinente. Eu nu am vazut la tine niciodata asa ceva. Stiu ce zic, pentru ca am vorbit cu destui programatori, si am cunoscut destui incat sa-mi fac o parere cum ca astfel de persoane nu au timp de mai nimic. Si clar nu ar gasi satisfactie sa fie aroganti pe un site si sa stea pe el 24/7.

Uite, mai degraba iti cer eu tie o dovada si mai logica. Demonstreaza ca esti programator adevarat si arata-mi si mie niste proiecte facute de tine sau niste siteuri. Ca nu e mare lucru, sau mare intimitate ce trebuie respectata, pentru ca multi programatori isi fac portofoliul public.

Ma multumesc si cu ceva privat. Nu trebuie sa vada toata lumea.

Repet, un om implinit in cariera nu gaseste placere sa-i ia pe altii peste picior degeaba, chiar si pe cei care merita respect si ajutor, pentru faptul ca doresc sa avanseze intr-un domeniu unde nu exceleaza oricine.

"Da repede", "time is up". Cum spuneam, singur te dai de gol prin mecanismul asta de autoaparare, tentativa asta de a arata ca esti irefutabil. Dar nu pacalesti pe nimeni.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Inca ceva, chiar si eu am pus cateva intrebari DE BUN SIMT despre programare si s-a nimerit sa-mi raspunzi de fiecare data in bataie de joc.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Am citit asa pe sarite ca in mod clasic ai scris mult in loc sa vii cu dovezi la ce zici. Programatorul sta... sa vezi ce treaba, la calculator toata ziua si nu scrie cod non stop asa ca ce sa vezi, are timp de TPU.
Cat despre intrebarule de programare, scrie de pe contul de pe care le ai pus nu iti mai fa dubluri.

Ps. Te lasa memori, nu s deloc gras, sunt in parametrii. Astept insa dovada sa ma cintrazici cu argumente concrete nu cu amintiri din copilarie

| sierra1 a răspuns:

Albinuță, se pare că tu deja ai economisit cele cinci secunde amintite.

"Adica cei care fac asta, chiar asa mare e lenea voastra?"
Spune-ne tu, DE CE?

| relian a răspuns:

Si ce vezi tu asa de naspa la chestia asta? Daca tu nu poti pricepe ceva fara semne de care spui, atunci e grav laughingproblema e la tine, esti un fel de robot laughing

| Bondarel99 a răspuns (pentru relian):

Aseara am citit primul volum inceput cat asteptam la stomatolog iar acum l-am terminat pe al doilea inceput in ultima ora de la munca la sfarsitul programului terminand deja cam o suta de pagini este o poveste de viata am cautat-o mai mult din curiozitate toata lumea vorbea de ea prima oara mi-a zis Adelina apoi am vazut pe net citate mi-au placut si-am zis sa vad despre ce e vorba azi-noapte n-am putut sa adorm pana nu am terminat de citit iar apoi nu puteam sa adorm pentru ca ma gandeam la ce citisem Fluturi inseamna mai mult decat o poveste de dragoste e o analiza a sufletului Irinei prinsa intre mai multi oameni am plans si eu o data cu ea de ciuda ca Robert nu putea fi al nostru eu deja ma identificam cu Irina deci traiam povestea in sine si cautam o solutie pentru problemele ei de nervi ca Matei se dovedise a fi cum era de drag pentru gesturile frumoase dintre Irina si Robert ma credeti daca va spun ca mi-l si imaginam pe Robert dar Matei nu era cum il descria Irina nu acceptam sa fie frumos primul volum m-a lasat in aer sfarsitul a fost total pe langa al doilea volum a fost mai ceva ca primul ma durea atat de tare parca eu eram in locul Irinei batuta sau cu inima suspinand dupa Robert sa va spun ce fericita am fost in calatoria de la Venetia va mai zic simteam eu pe pielea mea tot ce traiau ei doi si totusi cruntul final care sper din tot sufletul sa nu fie final sa mai fie o continuare desi nu cred de ce nu inteleg de ce a trebuit sa fie asa in pom acestea-s cuvintele nu-i academic deloc dar nu voiam sa se termine asa voiam sa fie frumos nu ma asteptam la nunta sau chestii de genul dar ma asteptam la iubire stiti voi de obicei dragostea invinge si chestii de genul de data asta realitatea a invins parca as fi fost parasita la altar glumesc desigur dar nu voiam sa fie un final atat de real voiam ceva desprins dintr-o povese

E un text luat absolut la intamplare. Ti se pare mormal sa scrii asa?

| suntserios a răspuns (pentru Bondarel99):

Nu comparam un roman cu trei propozitii scrise pe un forum... ca despre online era vorba.

| Bondarel99 a răspuns (pentru suntserios):

Pai de multe ori nu e vorba de 3 propozitii laughing
Oricum eu o consider chestie de bun-simt.

| relian a răspuns (pentru Bondarel99):

Batii campii.Eu nu am vazut pe cineva scriind roame pe chaturi laughing asa ca mai taie.Pe chat se scriu fraze foarte scurte,se cauta pe cat posibil scurtaturi,tu confunzi avioanele cu submarinele,aia e problema ta laughing
De exemplu scrii pe chat:Salut ce faci? Daca nu ai pus virgula dupa salut, tu vrei sa spui ca e greu de inteles sau greoi? Eu nu cred.
Cam asa se vorbeste pe chat, nu se scriu romane.Tu saluti, ala saluta, totu in fraze cat mai scurte.Cand scrii mesaje,ori cauti sa explici mai stiu eu ce teorii,povesti cuiva, atunci da e mai bun sa pui ceva semne, puncte, linii laughing
Initial nu stiam cui te adresai tu laughing zic cred ca a gresit persoana, dar de citit pot citi fara probleme textu trimis de tine.

| Bondarel99 a răspuns (pentru relian):

Tu asociezi mediul online doar cu chat-ul? Dar postarile pe pe Facebook? Comentariile? Intrebarile de pe TPU? Plus multe altele.

| relian a răspuns (pentru Bondarel99):

Bee netu este net, banui ca aia care intocmesc acte, sau o fctie publica, ori mai stiu eu unde lucreaza si face ceva documente, aia pun de toate.Eu cred ca mai mult este de comoditate, desigur si o alta parte din nestiinta.Eu de exemplu pun asa doar daca imi amintesc laughing plus de asta scriu cu alte litere de alfabet decat se foloseste acum.Ma refer scriu cu i din i, nu cu i din a.Scuze nu am taste setate pe limba romana, dar intelegi ce am vrut sa spun.
Alta chestie eu spun sunt i/n loc de cum se spune acum sunt.De ce? Stiu f bine cum se spune acum, dar nu sunt curios sa scriu asa.Suna naspa de tot sa spui sunt, parca ar fi un limbaj de lemn, zici ca esti de la cucuietii din vale laughing
O sa spui daca asa se scrie.Asa se scrie nu de multa vreme, ce ar fi daca fiecare parlamentar, sa fim seriosi astea au fost modificate de parlamentarii actuali, deci eu nu pot sa accept chestii de la talhari, au spus si ei hai sa ne facem ca muncim si noi.
S-a trezit mai stiu eu ce parlamentar din asta foarte destept si hai sa scrim altfel, ca asa se scria candva laughing. Peste 4-5 ani vin altii si tot asa, deci unde ajungem?
Eu asa din ce vad alfabetu folosit de romani ar fi fost, ala mai vechi, deci ar fi fost cel mai complet. Aveam litere foarte clare si cuvinte ce lasa loc de interpretare.Nu spui la V bi si la B tot bi asa cum spun spaniolii laughing Nu spui la C si, dar cand pronunti casa, in loc sa spui sasa spui casa laughing deci la romanii totu e asa cum trebuie, cum se pronunta asa se si scria. Avem i ala adica nu i ci i ala, in sf o lasam asa cum e.
Ce voiam sa zic, e ca unia spun deja ca si eu sunt analfabet laughing scriu sunt in loc de sunt.Nul mai judecati oamenii dupa felul cum scrie, ori asa de la prima strigare, aparentele inseala in toate cazurile, 100%.
Deci eu asa am observat oamenii nu pun semne, mai mananca litere, se grabesc cand bat la taste, nu se mai uita, nu mai corecteaza, da drumu asa.Si o alta parte nu stiu sa scrie corect,asta se vede din felul cum se exprima,cum scriu cuvintele.
Gasesti destui si pe aici,dar eu nu judec pe nimeni,nu trebuie sa injuri omu,ori sa il faci prost,cel mult poti doar sa atragi atentia si aia e tot, daca nu iti place cum cineva scrie, treci mai departe.
De exemplu am vazut f multi pe aici care scriu EU ceva la modul IEU laughing Deci aia nu e greseala de taste, unde este e undei i laughing acolo e clar ca omu, asta e atat poate atat face, trebuie sa luam oamenii asa cum sunt.
Ce ar fi daca toti am fi directori laughing

| Bondarel99 a răspuns (pentru suntserios):

Https://www.tpu.ro/......-inauntru/

Sa nu zici ca eu bat campii, recunoaste ca iti ia ceva sa intelegi ce vrea sa spuna :))

| Freya1 a răspuns:

Din nestiinta, raspunsuri sau intrebari rapide, scris mult, neatentie...etc.
Nu stiu de ce nu as intelege un text in care nu se pune o virgula.Ce e atata de complicat? Nici eu nu pun peste tot, sau cum trebuie dar esentialul cred ca se intelege.

| Bondarel99 a răspuns (pentru Freya1):

Aseara am citit primul volum inceput cat asteptam la stomatolog iar acum l-am terminat pe al doilea inceput in ultima ora de la munca la sfarsitul programului terminand deja cam o suta de pagini este o poveste de viata am cautat-o mai mult din curiozitate toata lumea vorbea de ea prima oara mi-a zis Adelina apoi am vazut pe net citate mi-au placut si-am zis sa vad despre ce e vorba azi-noapte n-am putut sa adorm pana nu am terminat de citit iar apoi nu puteam sa adorm pentru ca ma gandeam la ce citisem Fluturi inseamna mai mult decat o poveste de dragoste e o analiza a sufletului Irinei prinsa intre mai multi oameni am plans si eu o data cu ea de ciuda ca Robert nu putea fi al nostru eu deja ma identificam cu Irina deci traiam povestea in sine si cautam o solutie pentru problemele ei de nervi ca Matei se dovedise a fi cum era de drag pentru gesturile frumoase dintre Irina si Robert ma credeti daca va spun ca mi-l si imaginam pe Robert dar Matei nu era cum il descria Irina nu acceptam sa fie frumos primul volum m-a lasat in aer sfarsitul a fost total pe langa al doilea volum a fost mai ceva ca primul ma durea atat de tare parca eu eram in locul Irinei batuta sau cu inima suspinand dupa Robert sa va spun ce fericita am fost in calatoria de la Venetia va mai zic simteam eu pe pielea mea tot ce traiau ei doi si totusi cruntul final care sper din tot sufletul sa nu fie final sa mai fie o continuare desi nu cred de ce nu inteleg de ce a trebuit sa fie asa in pom acestea-s cuvintele nu-i academic deloc dar nu voiam sa se termine asa voiam sa fie frumos nu ma asteptam la nunta sau chestii de genul dar ma asteptam la iubire stiti voi de obicei dragostea invinge si chestii de genul de data asta realitatea a invins parca as fi fost parasita la altar glumesc desigur dar nu voiam sa fie un final atat de real voiam ceva desprins dintr-o povese

E un text luat absolut la intamplare. Ti se pare mormal sa scrii asa? E foarte obositor sa citesti astfel de texte.

| RAY a răspuns (pentru Bondarel99):

Vad ca inclusiv unele cuvintele nu sunt corect scrise, plus conjugarea aiurea a verbelor

| suităr a răspuns:

Majoritatea care nu folosesc semnele de punctuație in comentarii sau postări nu caută neapărat un răspuns la ceea ce scriu

| WaterDrop a răspuns:

Aaaa ce este carti? Aaa, de joc?

| PersonajFictiv a răspuns:

Baz baz baz, aici trantoru'.

| Bondarel99 a răspuns (pentru PersonajFictiv):

Da, bine, luați-ma la misto ca mi-am exprimat indignarea laughing

| PersonajFictiv a răspuns (pentru Bondarel99):

Nu te-am luat la misto, mai am momente cand dau raspunsuri asa ca n-am chef sa gandesc.
baz baz baz.
Ala de la sfarsitul vide-ului e pedofil :
http://m.youtube.com/watch?v=d6uRQ0uslcM

| relian a răspuns (pentru Bondarel99):

Uite la tine.ti se pare aiurea si esti foarte revolatata de faptul ca oamenii scriu mai putin corect, dar la tine nu te uiti.Stii zicala aia,sa te uiti in ograda ta mai intai,apoi sa comentezi de altii.
Tu de ce dai negativ la raspunsuri? Aaaa te crezi superioara,te crezi cumva un fel de profesor pe aici,invatator sau ce anume? Cum am spus ai pus o intrebare ok? Cineva si-a luat din tipu.l lui sa iti citeasca tie nemultumirea,apoi a dat si el cu parerea,este o parere personala,deci nu vad ca tu c are intrebi sa vii sa dai tu note cuiva.
In cel mai bun caz tu,indiferent ce raspuns da cineva, ar trebuie sa multumesti, iar daca raspunsul lui nu te multumeste, treci mai departe, nicidecum sa dai tu note, sai dai tu negativ sau ce se mai da pe aici.Sa fim seriosi,cine esti tu sa evaluezi raspunsu cuiva? Ce este naspa este ca omu a raspuns la intrebarjea ta,deci mai esti si nesimtita pe deasupra.
Stii cum faci tu? Trece unu pe strada,te saluta omu, asa cum se pricepe el, tu nu esti multumita de felul cu tea salutat, de tonu salultului si iei omu la injurat, deci dupa mine esti o nesimtita, aia esti.Te crezi mai desteapta ca restul dar habar nu ai sa te porti.Mai degraba scriu gresit decat sa fiu nesimtit laughing ma bucur ca te iau unia la misto pe aici, meriti, poate si mai mult.Sint sigur ca si aluia i-ai dat negativ laughing

| Bondarel99 a răspuns (pentru relian):

Tu cu cine te cerți? Ti -am evaluat eu cumva vreun răspuns? Uita-te mai bine.

| relian a răspuns (pentru Bondarel99):

Ai dreptate, scuze, nu stiu de ce dar asa am vazut ca tu ai dat eronat la un raspuns al meu aici.Acum am verificatn este altcineva Lioana laughing in sf eu nici nu i am adresat ei vreo vorba.Deci imi cer scuze, nu stiu de ce am avut impresia, ori am vazut eu ca tu ai dat eronat.Asta e se mai intampla.

| PersonajFictiv a răspuns:

Ok,hai ca sa dau si eu un raspuns.

Sunt mai multe cauze pentru care oamenii scriu ca niste analfabeti sau doar nu pun anumite semne de punctuatie.
Unii de exemplu nu au fost pe la scoala din cauza banilor, sunt care traiesc intr-o totala saracie dar au copii, de ce au copii.e alt subiect pe care nu o sa il dezbatem acum, dar acei copii au crescut cum au putut si ei si au ajuns sa nu stie sa scrie bine.
Unora pur si simplu nu le pasa, nu ii intereseaza,aici nu sunt prea multe de spus.
Altii sunt plecati de mici din tara si nu prea mai au persoane cu care sa vorbeasca in limba romana in jurul lor, asa ca... use it or lose it, am o ruda si stiu ce vorbesc.

Referitor la textul pe care l-ai postat tu, probabil se grabea tipa/tipul si nu ii pasa destul incat sa se complice, probabil a fost scris de pe un mobil acel text. Poate sa fie vorba de o persoana old school care nu prea le are cu tabletele, laptop-urile, telefoanele, pacanelele, etc.

Eu, as aprecia un anafabet care spune ceva mult mai inteligent decat unul cu doua facultati care mananca rahat.

| Bondarel99 a răspuns (pentru PersonajFictiv):

Ma refeream ca am văzut extrem de mulți oameni care scriu așa și tind sa cred ca o fac din comoditate.

| PersonajFictiv a răspuns (pentru Bondarel99):

Mai rau de aia care se obisnuiesc asa.

| Lostlyric a răspuns:

Pentru ca, draga albinuta, oamenii aleg sa-si simplifice viata traind in mediul online. Mai mult de atat, traind in mediul online, aleg sa-si comprime si mai mult timpul prin a nu mai scrie corect, a nu se mai exprima corect. Unde duce asta? Duce la a nu-ti mai trai viata si aceasta va trece pe langa tine ca un roi de albine iesind la treaba, polenizand tot ce-i iese in cale, dar alegand sa nu mai produca miere. Polenizarea, cum spunea PersonajFictiv - adica baz-baz este simplificarea timpului. Mierea - este rezultatul de a te bucura de fiecare secunda a vietii. Oricum, am ras in hohote la faptul ca relian a fost impotriva indignarii tale desi, scrie romane fara sa spuna nimic si mai mult, semnele de punctuatie sunt in plop si plopul e cu radacinile aeriene.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De asta nu dormi tu la ora asta...

| Iunix a răspuns:

Pentru ca nu le pasa la fel de mult cum iti pasa tie.

| Rux2000 a răspuns:

Sincer nici eu nu pre folosesc semnele de punctuatie maimult virgula. asta de cand ma stiu nu ca sunt analfabeta ci pentru ca niciodata n-am inteles unde se pune, indiferent ca mi sa explicat de n ori nu bag la cap. hahaha