| cinderellaindreams a întrebat:

In nuvela Delfinul de George Meniuc, la sfarsit Dikomes este capturat de oameni sau ramane cu Ursula in mare?

Răspuns Câştigător
| beauty00 a răspuns:

Dikomes fiind un personaj optimist ne demonstraza ca speranta moare ultima, reusind la final sa prinda undele sonore ale Ursulei.
Zbrog este capturat de oamenihappy

1 răspuns:
| natulea a răspuns:

Lucrarea literară se incepe cu descrierea unui delfin, pe nume Dikomes, care era in căutarea iubitei sale-Ursula. El nebunea de emoţii şi de ginduri rele, deoarece acesta a fost minţit de către un personaj apărut negativ pe nume Zbrog. insă gandul la Ursula nu-l lăsa in pace. Era deja nevoit ca să apeleze la un delfin ce-i ştia locul aflării ei in sfarşit, apare şi un final unde bietul Dik este capturat de oameni, pe care niciodată nu-i inţelegea.