| anonim_4396 a întrebat:

TPU, puteti va rog sami spuntei "descrierele de natura, si figurile de stil" din nuvela delfinul de george meniuc!
FUNDA!
scuze de categorie!

1 răspuns:
| Vi003 a răspuns:

Fa-ti fisa la biblioteca, la sala de lectura sau la imprumuturi, deschide cartea si citeste-o pe toata. Transcrie fragmentele in care sunt descrieri si apoi repeta figurile de stil : epitete, comparatii, personificari, hiperbole si ce mai gasesti tu pe-acolo. Incearca, mura-n gura are gust amar!