| Lor4k a întrebat:

Imi trebuie nuvela "Delfinul" de George Meniuc si nu o gasesc.Va rog ajutati-ma!

2 răspunsuri:
| CornelBenq a răspuns:

George Meniuc s-a născut la 20 mai 1918, în oraşul Chişinău, şi s-a stins din viaţă la 8 februarie 1987.
Poetul, prozatorul, eseistul şi dramaturgul a absolvit liceul „M. Eminescu” în 1937, după care şi-a continuat studiile la Universitatea din Bucureşti. Aici frecventează şedinţele cenaclului studenţesc „Cadranul”.
Printre operele sale („Ultimul vagon”, „Coloana de tandreţe”, romanul-studiu „Disc”) se numără şi nuvela „Delfinul”, care a fost tipărită la Chişinău în 1969. Aici tema abordată se referă la om şi război, dragostea şi fericirea, binele şi frumosul.
Lucrarea literară se începe cu descrierea unui delfin, pe nume Dikomes, care era în căutarea iubitei sale-Ursula. El nebunea de emoţii şi de gînduri rele, deoarece acesta a fost minţit de către un personaj apărut negativ pe nume Zbrog. ÃŽnsă gândul la Ursula nu-l lăsa în pace. Era deja nevoit ca să apeleze la un delfin ce-i ştia locul aflării ei ÃŽn sfârşit, apare şi un final unde bietul Dik este capturat de oameni, pe care niciodată nu-i înţelegea.