| SimonaBubu a întrebat:

In Romania, sunt mai mulți țigani sau români?

9 răspunsuri:
| adrianjk a răspuns:

Se numeste Romania. Nu tigania. Si tiganii sau romanii sunt acelasi lucru deoarece sunt romani si ei decat ca de etine rroma. Nu mai fiti rasisti oameni buni. Ca si ei sunt buni.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Suntem 15 mil sau cati om mai fi ramas. Ti se pare ca 7 milioane sunt tigani?

| VasilicaPuscas a răspuns:

Salut, unii tigani sunt sub acoperire. Ei par romani, dar de fapt au comportament de tigan. Iti poti da seama dupa gesturile subtile pe care le au cand intalnesc tigani pe strada. Se recunosc intre ei. Deci oficial sunt mai multi romani dar din aia multi sunt tiganizati

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Te referi la... cei de etnie roma sau metaforic?
Daca prima varianta... evident ca nu, sunt mai multi romani. Daca te referi la a doua varianta, eh... probabil ca nu si acolo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De fapt se scrie Rromania... si acum cred ca te-ai prins si tu ca raspunsul este evident. Rromi sunt majoritatea.

| Adi1607 a răspuns:

Asta e de copiii spun lucruri trasnite

| Adi1607 a răspuns:

Suntem cam 19 milioane ramasi in tara din care aproximativ 2 miliaone de tigani, 1 milion unguri cam 300 de mii alte minoritati, restul romani, cum sa pui intrebari din astea serios acum.Nu te mai lua dupa toti redusii.

| Adi1607 a răspuns (pentru Adi1607):

Milioane*

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Statisticiile spun ca in 2050 Romania va avea doar 10-12 milioane de locuitori.