| RAY a întrebat:

In ultimele saptamani m-am intrebat aceste site-uri fie ele pentru barbati sau femei schimba ele mintea umana? intrebarea e asta
sa va spun ceva interesant legat de creier eu am o obsesie pentru mintea umana as asculta un om si 24 de ore daca ar vorbi,mintea umana se schimba greu pentru ca traim in trecut,cand noi percepem informatia din prezent creierul nu se poate acomoda de aia avem idei fixe si de aia generalizam,unii dau multi bani pe tot felul de carti dar degeaba, realitatea e alta, experientele determina schimbarea modului de gandire. pe voi v-a schimbat un articol, carte? ca sunt curios. creierul nu poate juca teatru, joaca el un timp apoi revine inapoi, e adevarat ca un lucru repetat timp de 30 de zile devine viciu? repetat ca experiente nu citit din carti. ceea ce e bine nu-i rau, da oare ne schimba niste pagini? devenim masculi alfa doar daca citim o carte sau fete frumoase? sau afaceristi?

2 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Pe mine m-a ajutat mult in viata,nu acum, in adolescenta, un mare scriitor,admirabil, de la care am invatat notiuni critice cu privire la mintea umana,la firea umana, vicii,citati,defecte, religie, stiinta, tot! Mi.a fost precum un al doilea parinte, ca ss zic asa.
Multi ziceau pe vremea aceea ca ce ma pun sa citesc opere de.ale sale - ca sunt prea mica si nu le inteleg. Dar le.am inteles mai bine decat multi dintre ei. Fara el,nu aveam mentalitatea de acum, dar desigur, nu e singurul factor, in ceea ce priveste educatia - parintii merita un premiu!
Dar ce am citit m-a facut sa gandesc matur, nu copilaros, sa ajung mai repede la o viziune corecta asupra lumii si valorilor sale.

Deci, un scriitor poate face multe!

| Suck a răspuns:

Cartile nu sunt facute pentru a schimba gandirea oamenilor, trebuiesc citite pentru a imbunatatii gandirea.