| AldanaBlue a întrebat:

Incep o Campanie de Ajutorare. Detalii mai jos :

"În unele tradiţii ezoterice, discipolii dedică o zi pe an – sau un week-end, dacă e nevoie – pentru a intra în contact cu obiectele din casa lor. Ating fiecare obiect şi întreabă cu voce tare: "Îmi trebuie cu adevărat?" Iau cărţile din rafturi: "O voi mai reciti vreodată?" Examinează fiecare souvenir pe care-l au: "Consider încă important momentul de care îmi aminteşte?"
Deschid dulapurile: "De cîtă vreme nu am mai îmbrăcat-o? Chiar îmi mai trebuie?"
Spune maestrul: "Obiectele au o energie proprie. Cînd nu sînt folosite, se transformă în ape stătătoare în casă – un loc numai bun pentru insecte şi ţînţari. Trebuie să fii atent şi să permiţi ca energia să curgă liber. Dacă ţii lucruri vechi, noutăţile nu au spaţiu pentru a se manifesta."(Paulo Coelho-Maktub)

Haideti sa aducem putina lumina si in sufletul celor mai putin norocosi decat noi.Haideti sa intindem o mana copiilor, batranilor si celor care mananca doar la cantina saracilor.
Ma adresez celor din Timisoara care vor sa doneze ORICE cred ei ca nu le mai este de folos (haine fem, barbati, copii, obiecte, chiar si mancare care va ajunge la cantina etc). Macar cateva zile sa lasam la o parte divergentele politice, etnice sau de orice alta natura, sa fim uniti Toti Pentru Unu...eu zic acum si Unu Pentru Toti. (in 6 merg sa votez, dar intre timp pot face si altceva)
Persoanele care vor sa ajute : pls lasati mesaj pe prv pentru a tine legatura.
Nu vreau sa imi raspundeti "da. ce frumos", ii rog doar pe cei care cred ca "One man can make a difference" si pot face ceva CONCRET sa raspunda.

Un batran dat afara de copiii lui, un batran care a pierd tot in viata asta, un copil care nu a zis niciodata Mama si Tata, un copil care strange bani pentru a-si cumpara un sapun...as putea continua cu exemple triste, am fost si am vazut unele cazuri de care va povestesc si stiu foarte multe.
Prea putin am facut (eu personal-sau am facut o perioada,. viata te arunca dintr-o problema in alta, munca, casa, copii...nu mai ai timp de nimic.
Mi-am promis ca voi face ceva. Cred ca a venit timpul pentru mine sa las toate astea la o parte macar cateva zile si sa incerc sa aduc un suras pe chipul unui om ...si sa sterg o lacrima.
Daca vreti sa fiti alaturi de mine si sa ajutam cat putem, atunci haideti sa o facem impreuna.
Suntem toti oameni, cu totii avem ceva de daruit.Sa nu mai asteptam doar sa primim, sa primim, haideti sa facem noi un prim pas, sa intindem noi mai intai o mana de ajutor.Haideti sa fim mai buni macar in preajma sarbatorilor.
Ne va umple inima de fericire (aviz celor care scriau pe TPU ca se simt nefericiti sau nu mai simt nici o bucurie ).

Craciunul se apropie.Sa incepem ACUM!

Răspuns Câştigător
| helena09 a răspuns:

Buna, in primul rand JOS PALARIA pentru ca ai un suflet atat de nobil si bun.Eu sunt de aceeasi parere cu tine. Mi-ar place sa stiu mai multe detalii despre aceasta campanie. Spun asta pentru a am asigura ca lucrurile care vor fi donate vor ajunge la cei nevoiasi.Eu sunt in Germania, dar luna aceasta voi ajunge in Romania si am si eu haine si lucruri de donat. Mi-ar placea sa te ajut si eu cumva in aceasta campanie. Aaa sunt de la cativa km de Timisoara.

2 răspunsuri:
| tarziu a răspuns:

E bine ca cineva incearca sa faca lucruri caritabile, partea proasta e ca fiecare din noi ne ingropam sau suntem ingropati in probleme, de multe ori ne folosim de pretextul "n'am timp" dar pentru alte lucruri gasim timp intotdeauna, as putea sa mai scriu multe cuvinte care pana la urma nu vor schimba nimic. Singurul lucru care te marcheaza este privirea acelor copii care primesc cadourile, sa vezi cum chipul li se umple de bucurie si ochii le stralucesc (nu conteaza ca sunt doar cateva portocale si o ciocolata).

| AldanaBlue explică:

Eu inca mai sper sa ma mai bage si pe mine cineva in seama.