| anonim_4396 a întrebat:

Încep să am impresia că unii oameni chiar îmi vor răul și se observă din intenții,sfaturi inutile, vrăjeli,manipulare,aroganță,ipocrizie,induceri în eroare,etc. Am suspiciuni tot mai mari, sunt în stare de gardă 24/24 și e incomod să tot stau cu respirația întretăiată și nervi. E normal să mai întâmpini din când în când așa cazuri de oameni că de,asta-i societatea,dar o majoritate atât de mare să fie împotriva mea? Cu ce naiba am greșit? În loc să aflu adevăruri și să mă formez, palmă peste față doar din vorbe total nepotrivite plus 100.000 de pași înapoi în loc de 1.000.000 înainte! De ce atâtea piedici sociale asupra mea? În ritmul ăsta voi pierde tot în viață!

23 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Pa-pa-paranoiaaa

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Acum nu crede ca sunt chiar asa de multe persoane in lumea asta care nu au ceva mai bun de facut decat sa iti faca tie rau, pana la urma... ei isi vad si de viata lor.

Si chiar daca ar fi asa... mna, asta face parte din viata. Pana la urma, ce vrei cu adevarat?

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Sa se mai potoleasca piedicile astea pentru ca nu fac altceva decat sa imi saboteze viata permanent!

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai atunci vorbeste cu acele persoane. Daca nici asa nu se poate... o solutie undeva trebuie sa existe, in functie de context.

| Mosotti a răspuns:

Pai daca ai contact cu toti prostii ce sa-ti fac, ai un mediu prost unde nu poti afla adevaruri si sa te formezi.

Cauta un om sau mai multi care au cap de la care ai ce invata, de la care poti afla adevaruri, si care au caracter adica care nu te vrajesc, mint, ipocrizie si altele.

Atatea piedici sociale din cauza unor tampiti.

Nu ai gresit cu nimic tu, doar ca ai dat de oameni nepotriviti, si da, unii oameni sunt cum zici tu adica nasoi.

Si de ce viata ta sa depinda asa mult de altii? Da-i dracu, vezi de viata ta, de pasiunile, placerile tale independent de altii la o adica, nu ai de ce sa pierzi tot in viata din cauza ca nu te inteleg niste prosti, sau ca-s rai, etc.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Spune-le astea și angajatorilor. Și ei sunt pe lista celor răi.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu angajatorii, schimba-i daca poti, cauta alt loc de munca, sunt atatea locuri de munca f okey, stiu eu sigur.
Deci nu e generalizata treaba ca ai avea angajatori nasoi.

| Freya1 a răspuns:

Cauta pe internet despre mania persecuției.

| SilentRain a răspuns:

Asta e lumea..., multă lume e rea și invidioasa fara sens, unde sunt oamenii proști acolo e și răutate
Acuma nici să nu o dai in extreme, doar fi mai detașat, rece și rezervat

| anonim_4396 explică (pentru SilentRain):

Cum sa ma izolez mai bine?

| SilentRain a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa te izolez de societate nu e o idee buna
Doar să fi mai nepăsător, nu ajuta pe orice, nu discuta probleme tale personale, nu te baza pe cuvântul oricui
Fi mai egoist, fa bine doar la oamenii pe care îi cunoști și știi că te-ar ajuta la greu

| anonim_4396 explică (pentru SilentRain):

Bun.Acestia vor disparea din viata mea la un punct din diferite motive.Cine ii vor tine locul?

| SilentRain a răspuns (pentru anonim_4396):

Alți oamenii..., Există și oamenii ok
Mergi și la in psiholog că nu d dracu atât de negru

| anonim_4396 explică (pentru SilentRain):

Terminati cu psihologii ca nu sunt zei! Altceva mai stiti sa dati sfaturi in afara de rahatii astia de psihologi?

| DonEduardo a răspuns:

Nu e cazul să fii asa. Dacă cineva iti vrea raul, tireaza-te de lângă el si gata.

| anonim_4396 explică (pentru DonEduardo):

Se perpetuează, nu mai scap!

| DonEduardo a răspuns (pentru anonim_4396):

Persoanele care iti vor binele sunt din pacate foarte puține si trebuie sa accepti asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu mai cere sfaturi/pareri oricui. Nu toti sunt in masura sa dea sfaturi. Unii poate chiar iti vor raul, altii pur si simplu sunt paraleli cu subiectul respectiv.

Iar societatea e impotriva oricui, nu doar impotriva ta. Nu esti tu vinovata ca sunt oamenii asa cum sunt. Plini de ura, frustrare, prostie... am dat si eu de specimene care mai de care! Am dat de oameni care nici macar nu stiu sa se exprime cu bun simt si care judeca un om fara sa il cunoasca. Mai ales pe internet, unde parca le dispare dintr-o data orice urma de educatie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cauta si citeste despre tulburarea de personalitate paranoida. Cat despre oameni, ce pot sa zic? SI eu cand voi fi batran am sa-mi iau un caine. Pana atunci... caut sa ma distrez si, cel mai important, sa simt ca traiesc

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Gunoaie.Da-i dracu.indeparteaza-te de ei.

| SmaraldAlbastru a răspuns:

Toate astea ți se întâmplă fiindcă tu crezi că trebuie să trăiești cu lumea, ceea ce este total greșit. Să trăiești prin ea, da, să trăiești cu ea, nu.

| anonim_4396 explică (pentru SmaraldAlbastru):

Cred că ar trebui să renunț la un procentaj mare al internetului plus să nu mai cunosc alți oameni care îmi miros a suspicioși. Deja simt că mă apucă nervii și îmi vine să sparg telefonul de marginea biroului!

| AlexValentinn a răspuns:

Eu cred ca esti in depresie, iar cand esti in depresie vezi numai partea goala a paharului, adica vezi numai chestiile rele la oameni si pe cele bune le ignori, iar depresia te face cateodata sa ajungi la concluzii absolut ireale.