| Emeraude a întrebat:

Incetarea functiilor vitale in momentul mortii fizice este concomitent cu disparitia ratiunii, a simtirii? Adica se poate ca in momentul in care inima nu mai bate, creierul nu mai este oxigenat, orice organ nu mai functioneaza, omul inca sa mai simta, sa mai gandeasca, sa mai traiasca dpdv sentimental?
Eu consider ca daca e sa credem religie care ne spune ca sufletul nu moare NICIODATA, este imposibil ca ratiunea si toate starile emotionale sa dispara odata cu incetarea functiilor vitale.
Deci, inseamna ca trecerea aceasta de la fiinta la nefiinta, dematerializare, se produce brusc, spiritul fiind constient tot timpul de ceea ce i se intampla. Am ajuns la aceasta concluzie dupa ce am citit mai multe articole de specialitate; pana la momentul actual credeam ca in respectivul moment fatal, omul cade intr-o stare latenta de somn profund, spiritul se debaraseaza de trup si abia apoi revine la simtire, sub o cu totul alta forma.
Cu toate astea, ce se intampla dupa moarte este un mister. Credeti ca spiritul ajunge direct intr-o alta "dimensiune", intra pe o alta frecventa, sau inca mai salasuieste pe Pamant, poate chiar langa trupul celui ce a fost? In acest caz, cum pleaca el de pe Pamant si la ce interval se produce aceasta "plecare"? Ramane sufletul cu regrete ca paraseste aceasta lume cu care a fost obisnuit? Este posibil sa nu se acomodeze cu noua lume din care face parte si sa vrea sa se intoarca pe Pamant in trup, sub forma reincarnarii?
Poate sunt intrebari retorice, intrebari ale caror raspunsuri ne chinuim sa le aflam si sa le intelegem timpuriu, constienti fiind ca tainele lor ne vor fi dezvaluite la un moment dat, dar as vrea sa va dati fiecare cu parerea, ce credeti ca se va intampla cu voi dupa ce veti muri fizic?
! Nu voi tolera raspunsurile jignitoare sau batjocoritoare, daca nu va simtiti in stare sa tratati cu seriozitate acest subiect, schimbati pagina, multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
lolita
| lolita a răspuns:

Dar ce este spiritul? toti ne dorim sa credem ca cei dragi noua care au murit nu au disparut de tot din viata noastra. cum ai zis si tu, nimeni nu stie ce se intampla cu exactitate. nu cred in reincarnare si nici in viata de apoi, eu cred ca sufletul pur si simplu se evapora. gandeste-te ca daca ar mai exista ceva dupam moarte cineva dintre toate persoanele care au murit ar fi dat un semn, si aici nu am refer la paranoile unora cum ca fantomele exista.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sufletul este nemuritor ...este parte din divinitate...
Nu este al nostru pe deplin...si traditiile noastre crestinesti
sunt foarte adevarate...

| Fleur a răspuns:

De curand a murit bunica mea. In acele 3 zile, o simteam langa mine mereu. In ziua inmormantarii chipul ei devenise foarte linistit iar in timpul slujbei parca zambea. Eu sincer cred ca spiritul ramane cu simtiri si sentimente...adica asa sper eu sa fie. Nu cred in reincarnare. Asta ar insemna ca spiritul sa nu mai simta nimic din viata anterioara. Nu stie nimeni cand se produce "plecarea". Nu cred ca ramane cu regrete pentru ca asta trebuie sa se intample. Poate doar daca se sinucide. Nu stiu, astea sunt parerile mele.