| Mario1994 a întrebat:

Cand moare omul, va fi ingropat, raman oasele doar, sufletul unde va merge? E groaznic. Moarte e urata. Dar credeti ca sufletul va fi in alt trup? Sau va trai vesnic intr-o alta lume, universul e mare, totusi. Mai sunt alte lumi. Nu suntem singure fiinte pe pamant. Dar e ciudat ca mortii nu dau semne, acest creator se ascunde, nici-un semn si asa. E totul ciudat. Sigur ca sufletele traiesc undeva si sunt alte specii, poate! Voi ce credeti? Sunt sigura ca nu exista rai si iad. Exista o lume, un loc linistit, mai altfel. Dar creatorul de ce nu se arata? Lasati-ma cu biblia sau povesti. Trebuie dovezi clare.

16 răspunsuri:
| costis a răspuns:

In vechiul testament se vorbeste, ca varianta existentiala, doar de "duhuri", fiinte fara trup. sunt putine referiri la esenta "de lumina" a acestor fiinte. In Noul Testament si in scrierile crestine apar multe referiri la Lumina ca suport al vietii. Astazi este cunoscut ca prin campul electromagnetic pot fi vehiculate cantitati foarte mari de informatie. Probabil ca viata nu este doar forma care umbla pe picioare si oracaie dupa placeri...

| doctorandus a răspuns:

Aceste lucruri nu se pot sti, se pot doar crede.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pentru mine, exista doar o dovada clara: invierea lui Isus. Alta nu mai este si probabil nici nu va mai fi. Dar moartea este o parte obligatorie din viata si singura certitudine ferma pe care o avem pe pamant. Datorita faptului ca eu am certitudinea ca Isus a inviat si ca Imparatia lui exista, nu am motive sa ma tem de moarte, e ca sfarsitul unei lungi si grele calatorii.

| sabin89 a răspuns (pentru Brigaela):

Pot sa te intreb pe ce iti bazezi "certitudinea"? Sunt doar curios. Noi nu stim bine ce s-a intamplat cu bunicii sau strabunicii nostri in anumite faze ale vietii lor. Iar aici, evenimentul este localizat intr-un timp foarte indepartat. Pe baza unor relatari scrise pe niste papirusuri, de pe care s-au facut mai apoi copii, ne putem baza certitudinea? Sau ca s-au organizat biserici, care s-au perprtuat pana in ziua de azi? Oamenii in general spun "cred", sau "probabil" sau "e posibil sa fie". Dar de aici pana la certitudine...Doar erau si romanii acolo, cu toti politicienii, scriitorii, istoricii si alti oameni de cultura. Nimeni nu a observat nimic, nimeni nu a zis nimic.

| Brigaela a răspuns (pentru sabin89):

Sunt crestina, iar credinta asta imi este la fel de sigura ca orice stiinta.

| SuNaM a răspuns (pentru Brigaela):

Iisus

| T0T a răspuns:

De unde știi tu că există sufletul? Dacă vrei dovezi clare, nu ai! Nici măcar despre suflet. Dacă vrei lucruri clare cel mai clar lucru e că mori, altceva nu mai e deci lasă lucrurile astea.

| sublime89 a răspuns:

Si tu ai sesizat ca nu exista dovezi. Atunci de ce sa presupunem din start ca sufletul exista? E doar o idee care ne-a fost bagata in cap din mosi stramosi, si nici macar nu ne mai oprim sa ne intrebam daca e bazata pe vreun adevar.

| mentholinks a răspuns:

Nu exista dovezi clare in privinta vietii de apoi.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Dar e ciudat ca mortii nu dau semne.

Daca ti-ar da, ai ajunge la psihiatrie cu mainile legate.

| VelaJohnny a răspuns:

Mortii merg in sens figurativ in Șeol sau Hades. Sunt termeni biblici care se refera la acelasi lucru. Poftim definitia lui:
in the Hebrew Bible, is a place of darkness to which all the dead go, both the righteous and the unrighteous, regardless of the moral choices made in life, a place of stillness and darkness cut off from life and from the Hebrew God.

sursa: https://en.wikipedia.org/wiki/Sheol

E bine ca nu te lasi influentata de invataturi strict religioase care au ca scop sa infricoseze oamenii si sa-i manipuleze. Legat de Biblie, nu stiu ce alta sursa mai de incredere vei gasi pentru intrebarile tale. Sunt sigur ca ti-ai facut o impresie proasta despre ea, insa sunt sigur ca nu e fondata. Asociezi Biblia cu religiile crestine, si faci o mare greseala. Majoritatea religiilor doar pretind ca se bazeaza pe Biblie, insa invataturile pe care le promoveaza provin din alte surse. Biblia sustine acelasi lucru ca si tine, care e logic daca stai pe ganduri. Nu stiu cum vei putea sa il cunosti pe Creator daca respingi singura modalitate de a-l cunoaste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Si se va intoarce tarana in pamant, de unde s-a luat, si duhul se va intoarce la Dumnezeu, la Cel ce l-a dat pe el" (Eccl.12, 7). Sfantul Antonie cel Mare, vrand sa patrunda adancurile scopurilor providentei, adresa intr-o zi lui Dumnezeu urmatoarea rugaciune: "Doamne, pentru ce unii mor de tineri, pe cand altii ajung la cea mai adanca batranete?". Si Dumnezeu ii raspunse: "Antonie, vezi numai de tine! Aceasta este judecata lui Dumnezeu, ce nu ti se cade tie a cunoaste.".
Dumnezeu a harazit sufletul sa treaca prin trei stari diferite, care constituie viata sa vesnica: viata in pantecele mamei, viata pe pamant si viata de dincolo de mormant.
Sufletul, la iesirea sa din trup, trece in imparatia fiintelor asemenea lui, adica in imparatia spirituala a ingerilor. Dupa faptele sale bune sau rele, sufletul se uneste cu ingerii cei buni in rai sau cu ingerii cazuti in iad. Acest adevar ni se descopera noua de catre Iisus Hristos, in parabola bogatului si a lui Lazar, ne invata ca sufletele, dupa ce s-au despartit de trup, intra in aceeasi zi in rai sau in iad. "Adevar zic tie ca astazi vei fi cu Mine in rai." (Lc. 23, 43), a zis Hristos talharului celui bun.
Dumnezeu a poruncit în Vechiul Testament: Sa nu alergati la cei ce cheama mortii, pe la vrajitori sa nu umblati si sa nu va intinati cu ei (Lev. 19, 31). Si iarasi: Barbatul sau femeia, de vor chema morti sau de vor vraji, sa moara neaparat: cu pietre sa fie ucisi, ca sangele lor este asupra lor (Lev. 20, 27). Chemarea spiritelor mortilor este uraciune inaintea lui Dumnezeu si El nu o permite in poporul Sau (Deut. 18, 9–14; IV Regi 21, 6), socotind-o ca pe una dintre cele mai mari razvratiri ale omului impotriva voii Sale (I Regi 15, 22-23).
Noi nu avem nevoie să comunicăm cu morţii, deoarece Dumnezeu ne-a descoperit tot ce a stiut El ca ne este de folos si de nevoie mantuirii noastre. De pilda, vorbirea cu mortii ne poate da dovada ca sufletele mortilor traiesc. Dar acest lucru nu este o noutate, de vreme ce il stim din dumnezeiasca descoperire – si este o chestiune de credinta, nefiind nevoie de verificare prin vedere. Descoperirea dumnezeiască ne oferă toata garantia adevarului, iar a o verifica prin experiente simtuale inseamna a pune la indoiala adevarurile descoperirii lui Dumnezeu.
Apoi, niciodata nu poate exista o deplina siguranta că în sedintele spiritiste ar fi de fata spiritul presupus – adica cel care a fost chemat –, deoarece si spiritele rele ale dracilor se pot inchipui in spirite bune, dupa cum ne invata marele Apostol Pavel, zicand: Nu este de mirare, deoarece insusi satana se preface in inger al luminii (II Cor. 11, 14). Si Sfantul Ioan Evanghelistul ne atrage atentia sa fim cu mare grija si sa nu credem usor oricarui duh, zicand: Iubitilor, nu dati crezare oricarui duh, ci ispititi duhurile daca sunt de la Dumnezeu (I Ioan 4, 1–3).
Inca si Sfintii Parinti arata ca, chiar in cazul lui Saul cu vrajitoarea din Endor, nu a fost spiritul lui Samuel cel ce se aratase, ci un spirit diavolesc, care s-a dat drept spiritul lui Samuel. Asa de pilda, Sfantul Grigorie de Nyssa zice: „Spiritul era atat de urat, incat vrajitoarea s-a ingrozit de el". Negresit, ar fi fost cu neputinta sa fi fost cel al lui Samuel, caci – spune acelasi sfant parinte – la chemarea vrăjitoarei din Endor a venit «cel parut Samuel» (Cuvant pentru pitonista), iar nu cu adevarat proorocul Samuel, asa cum arata (cu acoperire) Scriptura (I Regi 28, 12), deoarece acest fel de vorbire (acoperit) este folosit si cu alte prilejuri în Sfanta Scriptura.

| Iunix a răspuns:

Nu vei găsii dovezi pentru așa ceva. Există dovezi doar pentru lucruri care există. Ți-ar plăcea să fie așa, nu? ca sufletul să trăiască veșnic, eventual chiar să se reîncarneze într-o altă lume, unde totul e frumos etc. Dar ar trebui să-ți pui câteva întrebări mai întâi. De exemplu : Ce este sufletul? Poate te gândești că sufletul este... arată la fel ca omul care a murit doar că e alb și transparent, că poate să vorbească, să gândească, să-ți aducă aminte de ceva, adică memorie, poate să vadă, etc. Și aici apar problemele, cum poate sufletul să vadă dacă pentru acest proces este nevoie neapărat de un instrument ( ochiul ) și de un calculator care să proceseze informația ( creierul ), deci pentru a vedea sufletul are nevoie de ochi și creier, dar asta putrezesc în pământ, sunt distruse. Cum poate sufletul să-și amintească ceva, să aibă memorie, să gândească dacă creierul nu mai există? pentru aceste procese este nevoie de creier, el se ocupă cu memoria și gânditul. Cum poate sufletul să vorbească fără a avea corzi vocale? Deci sufletul nu poate să facă nimic fără corp, e dependent de corp și nici nu suntem siguri dacă există măcar. Unii ar mai spune că noi avem și o energie, o aură și că energia asta nu poate fii distrusă și că ea continuă să existe și după moarte, și că această energie ar fi sufletul. Dacă totuși ar fi adevărat, subliniez că ar rămâne doar o energie fără minte, emoții, amintiri, gândire, simțuri, sentimente etc. Știu, o explicație care nu ne convine, de aceea adevărul este ignorat și oamenii continuă să creadă în povești, iar biserica știe cel mai bine să profite de acest lucru.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Daca nu crezi in Creator, nu te poti gandi la viata dupa moarte. "Creatorul" spune ca doar cei morti in IIsus vor avea viata vesnica. Citeste Apocalipsa lui Ioan si vei afla lucruri.
Daca nu esti o persoana religioasa, cauta raspunsuri la alta categorie, gen la Stiinta.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

De murit e usor, de trait in prostie si chin e groaznic. probabil te vei duce unde tii minte ca erai si inainte de a te naste.

| amyleemuffly03 a răspuns:

Multe persoane zic ca spiritele astea care la vad unii fantome etc sunt spiritele la oameni decedati care nu siau gasit linistea, sau se mai spune ca cand moare o persoana un bebelus se naste si e acea persoana, iar despre creator se spune ca chiar daca nu il vezi trebuie sa crezi in el si el nu sta ascuns, e foarte aproape de noi si trebuie sa avem credinta chiar daca in ziua de azi din ce in ce mai multe persoane numai cred, el ne pune la incercare.