| Blackwoman27 a întrebat:

Infiintarea comunitătii europene a carbunelui si otelului in 1952 e un fapt istoric relevant pentru integrarea europei in a doua jumatate a secolului XX?

4 răspunsuri:
| justanotheruser99 a răspuns:

Eu as fi optat pentru Declarația Schuman (9 Mai 1950) dar si ce ai spus tu merge pentru ca e o consecință a redactării acestui document (si sta la baza constituirii UE).

| Blackwoman27 explică (pentru justanotheruser99):

Exercitiul era asa : Argumentati afirmtia conform careia procesul de integrare este specific europei in a2a jumatate a secolului XX.Iar eu am scris ca primul pas in crearea unei Unitatii Economice este infintarea CECO in 1952 si semnatarea contractului EURATOM.
In concluzie, putem afirma ca procesul de integrare este specific Europei in a2a jumatate a secolului XX. E bine? thinking

| justanotheruser99 a răspuns (pentru Blackwoman27):

laughing Stiu exercitiul.
Si... nu e prea bine. OK, deci... Declaratia Schuman din 1950 (e chiar la limita, fiind inceputul celei de-a doua jumatati a secolului XX) a stat la baza formarii UE, ca mai apoi in anul urmator 1951, (NU 1952) s-a format CECO, ca o consecinta a punerii in aplicare a declaratiei si a semnarii acesteia de catre 6 state (Franta, Germania, Italia, Luxemburg, Olanda si Belgia). Pe scurt, ideea de CECO ar fi fost buna, dar informatia scrisa de tine e destul de eronata. Ai gresit anul. In cazul cel mai bun ti se va acorda jumatate din punctajul rezervat ( pentru ca, cel putin concluzia e din punct de vedere istoric e adevarata. CECO, CEE si EURATOM au avut un rol decisiv in formare uniunii, care DA, e specifica celei de-a doua jumatati a secolului XX).
In orice caz, pentru BAC sau urmatoarea simulare de la anul' ai grija la detalii, poate par stupide, dar alea fac diferenta intre "a sti sau a nu stii". Mult succes!

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Sigur ca da. E unul din primii pasi care a condus la aparitia UE in 1992.