| andreeaeml1200 a întrebat:

Inflația în Romania poate fi cauzată de razboiul Rușilor si a Ucrainienilor?
Dumnezeule, acum un an jumate dadeam pe o sticla de suc 4-5 lei, iar acum dau 8-9 lei
Nu mai zic ca toate alimentele s-au scumpit destul de mult, pana si pâinea. Ce parere aveti?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Războiul a agravat inflația. Ea a fost generata însă de pandemie inițial.

| Drimmero a răspuns:

Pandemie, razboi. S-a accentuat din cauza razboiului, ce sa faci, globalizare, toata planeta sufera din cauza unor orci salbatici, sa nu zic ca si poluarea a fost accentuata de razboi, atatea chimicale degajate in atmosfera zi de zi la bataia pustii, sa nu ne miram daca mai ia nastere inca o pandemie in Europa la cate cadavre sunt pe frontul din Ucraina, sau in cel mai rau caz sa nu detoneze rusnacii centrala nucleara de la Zaporojie ca ne-am aranjat cu totii.
Rusofilii sa-l pupe in dos pe putin pentru multe probleme generate de razboiul lui nascut din orgolii prostesti.

| dullcat a răspuns:

Nu stiu cauza exacta, dar pentru sucuri si alte prostii nesanatoase nu strica sa cumpere populatia mai putin din cauza ca s-au scumpit.

| relian a răspuns:

Ce vezi tu acolo la tine, nu este un caz singular, sau doara in RO, este chestie la nivel mondial, sor pus astia pe noi, maresc pretu asa in nestire, nici nu mai anunta nimeni nimic, nu au nici o treaba.

Nu stiu de ce, dar parca is vorbiti cu toti laughing or fi vazut ca omu de rind ajunsese ceva ceva mai binisor si gata, sau gindit ca nu-i bine, nu-i mai satura dracu.Dar salariile nu au marit se fac ca ploua, deci este o chestie intentionat facuta sa duca omu iar sa traiasca prost.

Nu stiu ce se intampla, ori s-a intamplat deja, dar chestia e la nivel mondial.
Daca banditii astia procedeaza asa, oamenii ar trebuie sa riposteze, sa nu mai cumpere, decat foarte putin si doar ce au nevoie absolut, sai vedem ce or sa faca cu produsele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt de părere că Slavă Domnului că alimentele de baza, de exemplu uleiul de floarea soarelui, s-au ieftinit și au ajuns din nou la același preț că acum 5 ani.